Australská policie zadržela čtyři muže, kteří plánovali teroristický útok

Melbourne - Australská policie zadržela v úterý ve městě Melbourne čtyři muže kvůli podezření z přípravy sebevražedného útoku na vojenskou základnu. Muži jsou napojeni na somálskou islamistickou skupinu, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Policie má za to, že členové skupiny se základnou v Melbourne plánovali teroristický útok v Austrálii, a kromě toho se zapojovali do násilností v Somálsku,“ uvádí australská policie ve svém prohlášení.

Zátahu na členy skupiny v 19 objektech po celém Melbourne se účastnilo více než 400 policistů. Předcházelo mu sedmiměsíční vyšetřování.

Zadrženým mužům je od 22 do 26 let, všichni jsou australští občané se somálskými a libanonskými kořeny. Podle policie jsou napojeni na somálskou teroristickou organizaci Šabáb, která spolupracuje s Al-Káidou.

Již během úterka začal se zadrženými soudní proces. Jeden z mužů, 25letý Nayaf El Sayed, byl již obviněn z plánování teroristického útoku. Ostatní muži, Saney Aweys, Yacqub Khayrea a Abdirahman Ahmed, jsou nadále vyslýcháni.

Žalobci u soudu uvedli, že muži zřejmě prošli výcvikem v Somálsku a nejméně jeden z nich tam dokonce bojoval.

Podle australských médií měla skupina v úmyslu provést útok na vojenskou základnu na předměstí Sydney. Jejich plánem bylo vtrhnout tam s automatickými zbraněmi, postřílet co nejvíce vojáků a nakonec, až by je obklíčila policie, se odpálit. Deník The Australian uvedl, že tak chtěli Austrálii potrestat za to, že se zapojuje do vojenských akcí v muslimských státech.

„Předpokládáme, že členové skupiny plánovali zavraždit co největší počet vojáků,“ prohlásil federální policejní komisař Tony Negus.

Podle australské vlády se stupeň nebezpečí teroristického útoku, který se od roku 2003 nachází na střední úrovni, v zemi nezvýší. Premiér Kevin Rudd však prohlásil, že zadržení poukazuje na fakt, že hrozba terorismu je v Austrálii stále aktuální.

„Z dnešních událostí vyplývá jedna důležitá věc, a tou je varování všem Australanům, že hrozba terorismu je živá a vede se jí dobře,“ prohlásil Rudd.

Rudd také vyloučil možnost, že by zadržení měli něco společného s nedávnými teroristickými útoky na luxusní hotely v Jakartě, kde zahynuli tři Australané.

Témata: Austrálie | Terorismus
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Australská policie zadržela čtyři muže, kteří plánovali teroristický útok

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama