Australská policie zadržela čtyři muže, kteří plánovali teroristický útok

Melbourne - Australská policie zadržela v úterý ve městě Melbourne čtyři muže kvůli podezření z přípravy sebevražedného útoku na vojenskou základnu. Muži jsou napojeni na somálskou islamistickou skupinu, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Policie má za to, že členové skupiny se základnou v Melbourne plánovali teroristický útok v Austrálii, a kromě toho se zapojovali do násilností v Somálsku,“ uvádí australská policie ve svém prohlášení.

Zátahu na členy skupiny v 19 objektech po celém Melbourne se účastnilo více než 400 policistů. Předcházelo mu sedmiměsíční vyšetřování.

Zadrženým mužům je od 22 do 26 let, všichni jsou australští občané se somálskými a libanonskými kořeny. Podle policie jsou napojeni na somálskou teroristickou organizaci Šabáb, která spolupracuje s Al-Káidou.

Již během úterka začal se zadrženými soudní proces. Jeden z mužů, 25letý Nayaf El Sayed, byl již obviněn z plánování teroristického útoku. Ostatní muži, Saney Aweys, Yacqub Khayrea a Abdirahman Ahmed, jsou nadále vyslýcháni.

Žalobci u soudu uvedli, že muži zřejmě prošli výcvikem v Somálsku a nejméně jeden z nich tam dokonce bojoval.

Podle australských médií měla skupina v úmyslu provést útok na vojenskou základnu na předměstí Sydney. Jejich plánem bylo vtrhnout tam s automatickými zbraněmi, postřílet co nejvíce vojáků a nakonec, až by je obklíčila policie, se odpálit. Deník The Australian uvedl, že tak chtěli Austrálii potrestat za to, že se zapojuje do vojenských akcí v muslimských státech.

„Předpokládáme, že členové skupiny plánovali zavraždit co největší počet vojáků,“ prohlásil federální policejní komisař Tony Negus.

Podle australské vlády se stupeň nebezpečí teroristického útoku, který se od roku 2003 nachází na střední úrovni, v zemi nezvýší. Premiér Kevin Rudd však prohlásil, že zadržení poukazuje na fakt, že hrozba terorismu je v Austrálii stále aktuální.

„Z dnešních událostí vyplývá jedna důležitá věc, a tou je varování všem Australanům, že hrozba terorismu je živá a vede se jí dobře,“ prohlásil Rudd.

Rudd také vyloučil možnost, že by zadržení měli něco společného s nedávnými teroristickými útoky na luxusní hotely v Jakartě, kde zahynuli tři Australané.

Témata: Austrálie | Terorismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přestanou jednat "v rukvičkách". Pro civilisty to nevypadá dobře,…

24.08.2017 00:01 NÁZOR - Ve svém pondělním velkém projevu ve virginském Fort Myer se Donald Trump obrátil zády ke…

V Japonsku představili robotického buddhistického kněze, má sloužit pohřby

23.08.2017 21:52 Tokio - Na tokijském veletrhu Life Ending Industry Expo dnes byl v nové roli představen humanoidní…

Jak funguje ruská propaganda: Co si přeje Moskva, aby si svět myslel?

23.08.2017 14:01 Washington - Výzkumníci panelu Hamilton 68 se snaží popsat taktiku a účinky ruské propagandy. Ta má…

Po nehodách torpédoborců byl sesazen velitel sedmé flotily USA

23.08.2017 12:27 Washington/Singapur - Po nehodě torpédoborce John McCain, který se v pondělí u Singapuru střetl s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama