Australská policie zadržela čtyři muže, kteří plánovali teroristický útok

Melbourne - Australská policie zadržela v úterý ve městě Melbourne čtyři muže kvůli podezření z přípravy sebevražedného útoku na vojenskou základnu. Muži jsou napojeni na somálskou islamistickou skupinu, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Policie má za to, že členové skupiny se základnou v Melbourne plánovali teroristický útok v Austrálii, a kromě toho se zapojovali do násilností v Somálsku,“ uvádí australská policie ve svém prohlášení.

Zátahu na členy skupiny v 19 objektech po celém Melbourne se účastnilo více než 400 policistů. Předcházelo mu sedmiměsíční vyšetřování.

Zadrženým mužům je od 22 do 26 let, všichni jsou australští občané se somálskými a libanonskými kořeny. Podle policie jsou napojeni na somálskou teroristickou organizaci Šabáb, která spolupracuje s Al-Káidou.

Již během úterka začal se zadrženými soudní proces. Jeden z mužů, 25letý Nayaf El Sayed, byl již obviněn z plánování teroristického útoku. Ostatní muži, Saney Aweys, Yacqub Khayrea a Abdirahman Ahmed, jsou nadále vyslýcháni.

Žalobci u soudu uvedli, že muži zřejmě prošli výcvikem v Somálsku a nejméně jeden z nich tam dokonce bojoval.

Podle australských médií měla skupina v úmyslu provést útok na vojenskou základnu na předměstí Sydney. Jejich plánem bylo vtrhnout tam s automatickými zbraněmi, postřílet co nejvíce vojáků a nakonec, až by je obklíčila policie, se odpálit. Deník The Australian uvedl, že tak chtěli Austrálii potrestat za to, že se zapojuje do vojenských akcí v muslimských státech.

„Předpokládáme, že členové skupiny plánovali zavraždit co největší počet vojáků,“ prohlásil federální policejní komisař Tony Negus.

Podle australské vlády se stupeň nebezpečí teroristického útoku, který se od roku 2003 nachází na střední úrovni, v zemi nezvýší. Premiér Kevin Rudd však prohlásil, že zadržení poukazuje na fakt, že hrozba terorismu je v Austrálii stále aktuální.

„Z dnešních událostí vyplývá jedna důležitá věc, a tou je varování všem Australanům, že hrozba terorismu je živá a vede se jí dobře,“ prohlásil Rudd.

Rudd také vyloučil možnost, že by zadržení měli něco společného s nedávnými teroristickými útoky na luxusní hotely v Jakartě, kde zahynuli tři Australané.

Témata: Austrálie | Terorismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na hotel v Kábulu zaútočili ozbrojenci, střílejí do hostů. Zachraňte nás,…

20.01.2018 20:38 Aktualizováno Kábul - Na hotel Intercontinental v afghánské metropoli dnes zaútočili ozbrojenci. Podle některých…

Asadova armáda dobyla vojenské letiště v Idlibu

20.01.2018 15:43 Aktualizováno Damašek - Syrská armáda a její spojenci dnes dobyli leteckou základnu Abú ad-Duhúr v provincii…

KLDR vyšle na olympiádu 22 sportovců do společného týmu Korejí

20.01.2018 14:55 Aktualizováno Lausanne/Soul - KLDR vyšle na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu 22 sportovců, kteří…

Pákistánské úřady zatkly komplice zadržené Češky

20.01.2018 13:18 Láhaur - Pákistánské úřady zadržely komplice mladé Češky, u které celníci našli asi devět kilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama