Severní Korea je v poslední fázi procesu obohacování uranu

Pchjongjang - KLDR vstoupila do poslední fáze procesu obohacování uranu. Informuje o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.

Přidejte svůj názor

"Úspěšně jsme provedli testy obohacování uranu, proces je tak v konečné fázi," citovala agentura KCNA úryvek dopisu severokorejské vlády, který je adresován Radě bezpečnosti OSN.

"Jsme připraveni na sankce i dialog," dodává se v dopise.

Odborníci se shodují na tom, že komunistický režim má technologii potřebnou pro obohacování uranu jako například odstředivky a hliníkové trubice. Připomínají však, že Severní Korea zatím není schopna postavit lehkovodní reaktor. Obohacený uran proto patrně použije k výrobě atomové zbraně.

Experti předpokládají, že Severní Korea vlastní atomové zbraně od roku 2003.

Severní Korea zasedla společně se Spojenými státy, Jižní Koreou, Japonskem, Ruskem a Čínou k jednacímu stolu v roce 2003 a vedla rozhovory o svém jaderném programu. Poslední kolo jednání se uskutečnilo v prosinci roku 2008. Letos v dubnu se Severokorejci z jednání stáhli a začali obnovovat svůj plutoniový jaderný reaktoru v Jongbjonu, který v minulých letech na základě dohody s mocnostmi demontovali.

Poté, co však Pchjongjang v květnu uskutečnil podzemní pokusný jaderný výbuch, učinil několik smířlivých kroků vůči světovým mocnostem. Podle expertů je Pchjongjang otevřený dialogu proto, že silně pocítil sankce Rady bezpečnosti OSN, které na něj byly uvaleny po jaderném testu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je víc rytířů Jedi než muslimů. Zeman přesto těží ze strachu z…

21.01.2018 19:47 Aktualizováno Sydney/Praha – O českých prezidentských volbách informuje například také server deníku The Sydney…

Počet mrtvých při útoku na hotel v Kábulu roste. Nenechte nikoho naživu,…

21.01.2018 18:53 Aktualizováno Kábul/Praha - Počet obětí nočního útoku na mezinárodní hotel v Kábulu se zvýšil na 14 cizinců a…

Tálibánci v noci napadli základnu domobrany, postříleli 18 lidí

21.01.2018 10:14 Kábul - Ozbrojenci z Tálibánu zabili v noci na dnešek v severoafghánské provincii Balch 18…

KLDR vyslala do Soulu přípravný tým, je v něm i šéfka Severokorejských…

21.01.2018 09:00 Soul - Do Jižní Koreje dorazil přípravný sedmičlenný tým umělecké skupiny z KLDR, která vystoupí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama