Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Příměří mezi Hamasem a Izraelem v troskách. Zhatil jednání Katar? - anotační foto

Příměří mezi Hamasem a Izraelem v troskách. Zhatil jednání Katar?

21.08.2014 09:56 Dubaj - Egyptu se nepodařilo zprostředkovat další příměří mezi Izraelem a Hamasem. O tom, zda zavládne klid...

"Zastřelil jsem dinosaura," napsal mladík ve škole. Zatkla ho policie - anotační foto

"Zastřelil jsem dinosaura," napsal mladík ve škole. Zatkla ho policie

21.08.2014 09:53 Summerville - Policejní dohru mělo nevinné tvrzení šestnáctiletého amerického středoškoláka, že zastřelil...

Mohl sťatý novinář žít? USA se údajně odmítly domluvit s islamisty - anotační foto

Mohl sťatý novinář žít? USA se údajně odmítly domluvit s islamisty

21.08.2014 09:42 Washington - Americká vláda obdržela nabídku od militantů z organizace Islámský stát na vykoupení zajatého...

Hrozí katastrofa? Grónské ledovce tají dvakrát rychleji, než se čekalo - anotační foto

Hrozí katastrofa? Grónské ledovce tají dvakrát rychleji, než se čekalo

21.08.2014 09:29 Bremerhaven - Nová data získaná z evropské družice CryoSat ukazují, že ledová pokrývka v Grónsku taje...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 2105 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama