Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Vyslanci zemí EU schválili doporučení pro Řecko týkající se ostrahy hranic - anotační foto

Vyslanci zemí EU schválili doporučení pro Řecko týkající se ostrahy hranic

10.02.2016 18:37 Brusel - Velvyslanci zemí EU podle Reuters schválili druhý balíček opatření, podle kterého by Řecko do tří...

Odebírání občanství kvůli terorismu? Francouzští poslanci schválili kontroverzní změny ústavy - anotační foto

Odebírání občanství kvůli terorismu? Francouzští poslanci schválili...

10.02.2016 18:29 Paříž – Kontroverzní změnu ústavy odhlasovali francouzští poslanci. Pro text, jímž se Senát bude zabývat v...

Clintonová se přepočítala: Kampaň zaměřila na ženy, ty ale utíkají k Sandersovi

10.02.2016 18:10 Aktualizováno Concord - Při primárkách v New Hampshire vyšlo najevo, že se od bývalé první dámy USA Hillary Clintonové...

Erdogan odsoudil pomoc Kurdům: USA proměnily region v tratoliště krve

10.02.2016 18:07 Aktualizováno Ankara - Mezinárodní pomoc, která se dostává Kurdům, se nelíbí tureckému prezidentovi. Recep Tayyip Erdogan...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 4290 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama