Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Čeká Evropu válka? Americký jestřáb dupe po Putinovi a žádá tvrdou akci

23.07.2014 12:09 Aktualizováno Sestřelení malajsijského letu MH17 přitáhlo světovou pozornost na Ruskem podporované separatisty na východní...

Vojtěch Filip rozzlobeně: Další krok proti demokracii na Ukrajině

23.07.2014 12:02 Praha, Kyjev - Mimořádně rušno bylo dnes v ukrajinském parlamentu, z něhož podle ukrajinských novinářů po...

Do Eindhovenu odletěly první rakve s oběťmi leteckého neštěstí, Nizozemí drží...

23.07.2014 11:59 Aktualizováno Kyjev - Prvních několik desítek rakví dnes dopoledne opustilo mezinárodního letiště v Charkově na východě...

Politik šokuje. Pád letadla na Ukrajině byl "hněv Alláha" - anotační foto

Politik šokuje. Pád letadla na Ukrajině byl "hněv Alláha"

23.07.2014 11:57 Aktualizováno Kuala Lumpur - Pád Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines nad východem Ukrajiny, který s největší...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 3520 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama