Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Požár v Albertě nelze zastavit, úřady zahájily leteckou evakuaci - anotační foto

Požár v Albertě nelze zastavit, úřady zahájily leteckou evakuaci

06.05.2016 22:04 Aktualizováno Fort McMurray - Lesní požár v kanadské provincii Alberta se během 24 hodin rychle rozšířil. Hoří už 850...

Asad utrpěl porážku: Rebelové obsadili strategickou vesnici. Při náletu zasažen...

06.05.2016 21:09 Aktualizováno Damašek - Syrští rebelové obsadili strategickou vesnici Chán Túmán, kterou dosud ovládaly ozbrojené síly...

Samořízená auta mohou být na silnicích za pět let - anotační foto

Samořízená auta mohou být na silnicích za pět let

06.05.2016 21:07 Windsor (Kanada) - Samořízená auta by se na silnicích mohla být za pět let. Prohlásil to generální ředitel...

Papež František převzal cenu Karla Velikého: Evropě přináší naději a povzbuzení

06.05.2016 20:44 Aktualizováno Vatikán - Papež František dnes ve Vatikánu převzal prestižní cenu Karla Velikého. Hlava katolické církve ji...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 9657 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama