Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Evropská unie v ohrožení? Ptali jsme se v zahraničí, tady jsou odpovědi - anotační foto

Evropská unie v ohrožení? Ptali jsme se v zahraničí, tady jsou odpovědi

05.10.2015 00:15 Praha - Uprchlická krize odhalila jasný nedostatek solidarity mezi členskými státy EU. V době, kdy Evropská...

Uprchlíci jsou lidské bytosti. Nelze jim omezovat právo žádat o azyl, říká...

04.10.2015 23:49 Aktualizováno Berlín – Bavorští politici vyzvali kancléřku Angelu Merkelovou, aby dala jasně najevo, že kapacity pro...

Cameron ostře: Rusové podporují řezníka Asada a zhoršují situaci v Sýrii

04.10.2015 23:47 Aktualizováno Londýn – Britský premiér David Cameron tvrdí, že ruská intervence v Sýrii podporuje „řezníka“ prezidenta...

Rusko opět bombardovalo Sýrii, polovina střel prý mířila proti džihádistům

04.10.2015 21:49 Aktualizováno Moskva – Moskva dnes oznámila, že v uplynulých 24 hodinách opět útočila na nepřátelské cíle v Sýrii. Polovina...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Měla by ČR po vzoru Německa také uzavřít hranice?

Hlasovalo 15228 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama