Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

V Evropě je 4000 členů Islámského státu, byli mezi uprchlíky, přiznali radikálové - anotační foto

V Evropě je 4000 členů Islámského státu, byli mezi uprchlíky, přiznali...

30.11.2015 16:04 Rakka - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) operující v Sýrii propašovali mezi uprchlíky do Evropy čtyři...

Slovensko dobrovolně přijme 149 křesťanů z Iráku, obstáli v prověrce - anotační foto

Slovensko dobrovolně přijme 149 křesťanů z Iráku, obstáli v prověrce

30.11.2015 15:59 Bratislava - Slovensko přijme 149 asyrských křesťanů z Iráku, kterým podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka...

Burkám v Německu odzvonilo? Političky žádají zákaz zahalování obličeje

30.11.2015 15:51 Aktualizováno Berlín - V Německu se rozjela vášnivá debata o burkách a nikábech. Zákaz těchto muslimských oděvů prosazují...

Obama se v Paříži sešel s Putinem, diskutovali o Sýrii a Ukrajině

30.11.2015 15:47 Paříž - Syrská krize a situace na Donbasu byla dnes hlavním tématem schůzky prezidentů USA a Ruska Baracka...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 8583 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama