Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Británie zuří. EK po ní chce dvě miliardy eur - anotační foto

Británie zuří. EK po ní chce dvě miliardy eur

24.10.2014 13:10 Brusel - Evropské unie požaduje po Velké Británii zaplacení dalších zhruba 2,1 miliardy eur (57,8 miliardy...

Rusko se zlobí. Obviňuje Švédsko z eskalace napětí

24.10.2014 13:08 Aktualizováno Moskva - Ruské ministerstvo obrany vystoupilo s prohlášením, že současná operace švédské armády, jejímž cílem...

Ruští vojáci jsou stále na Ukrajině. Síly udržují i u hranic  - anotační foto

Ruští vojáci jsou stále na Ukrajině. Síly udržují i u hranic

24.10.2014 13:07 Mons (Belgie)/Kyjev - Rusko má nadále na východní Ukrajině rozmístěné své vojenské jednotky a u...

Islámský stát je nejbohatší teroristickou skupinou na světě. Na čem vydělává? - anotační foto

Islámský stát je nejbohatší teroristickou skupinou na světě. Na čem vydělává?

24.10.2014 12:53 Bagdád - Hnutí Islámský stát (IS) se stalo nejbohatší teroristickou skupinou na světě. Měsíčně vydělává...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Podaří se šíření eboly brzy zastavit?

Hlasovalo 842 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama