Mladý Kim už má po otci všechny funkce

Soul/Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl jmenován "prvním předsedou" Komise národní obrany, nejvyššího mocenského orgánu stalinistické země. Jeho zesnulý otec Kim Čong-il získal titul "věčný předseda", informuje v pátek agentura AFP.

Diskuse: 0

Mladý Kim už má po otci všechny funkce - anotační foto
reklama

Severokorejská agentura KCNA jmenování oznámila po výročním zasedání Nejvyššího lidového shromáždění. Jednokomorový parlament podle ní vyšel vstříc "přání a vůli strany, armády a veškerého lidu".

AFP píše, že udělením nového titulu "prvního předsedy" na mladého Kima postupně přešly veškeré funkce jeho otce. V uplynulých dnech získal post "prvního tajemníka" všemocné Korejské strany práce, stanul v jejím politbyru a v čele ústředního vojenského výboru.

Do funkcí ho jmenovali komunističtí funkcionáři na středečním mimořádném sjezdu vládnoucí strany. Kim Čong-il se zase posmrtně stal "věčným generálním tajemníkem" strany.

Nejsou to první "věčné" funkce, které severokorejští funkcionáři některému z dynastie Kimů udělili. Kim Ir-sen byl po své smrti v roce 1994 jmenován "věčným prezidentem" a funkce "pozemského" prezidenta byla z ústavy vypuštěna.

KLDR v těchto dnech slaví sté naročí vůdce Kim Ir-sena. Při této příležitosti v pátek i přes varování Západu vypustila raketu Unha-3, která se však půldruhou minutu po startu rozpadla a zřítila do Žlutého moře.

Neúspěch letu, jehož cílem bylo podle Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit, představuje pro nejizolovanější zemi světa potupu a pro tamní propagandu velké fiasko.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea

Diskuse

Mladý Kim už má po otci všechny funkce

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

USA chystají sankce proti čínským hackerům - anotační foto

USA chystají sankce proti čínským hackerům

31.08.2015 19:08 Washington - Spojené státy chystají ekonomické sankce proti čínským společnostem a jednotlivcům, kteří jsou...

Poslední obědové menu z Titanicu jde do dražby - anotační foto

Poslední obědové menu z Titanicu jde do dražby

31.08.2015 19:05 New York - Poslední obědové menu z Titanicu, jež zachránil přeživší cestující, jde do aukce. Jídelní lístek,...

Uprchlíci našli novou cestu do Evropy, přes Arktidu

31.08.2015 18:18 Oslo - Uprchlíci směřující do západní Evropy využívají veškerých myslitelných cest a prostředků k dosažení...

Na  syrského uprchlíka se vybralo již přes 3,6 milionu Kč  - anotační foto

Na syrského uprchlíka se vybralo již přes 3,6 milionu Kč

31.08.2015 18:16 Bejrút - Na podporu syrského uprchlíka v Libanonu, jehož fotografie s dcerou na ramenou obletěla celý svět,...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 20388 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama