KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti

Soul - Balistické střely dlouhého doletu, které v polovině dubna defilovaly při vojenské přehlídce v severokorejském Pchjongjangu, byly jen dobře vyvedenými napodobeninami. Tvrdí to dvojice německých expertů, kteří exhibici nazvali obyčejným divadlem, píše v úterý agentura AFP.

Diskuse: 0

KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti - anotační foto
reklama

Přehlídku stalinistický režim uspořádal u příležitosti 100. výročí narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena. Analytici v té době vyslovovali přesvědčení, že jedna z raket, kterou nejspíš převážel nosič čínské výroby, je zcela novým přírůstkem do severokorejského arzenálu střel s dlouhým doletem.

Markus Schiller a Robert Schmucker z německé technologické firmy Schmucker Technologie mají však za to, že všech šest mezikontinentálních balistických raket, které byly 15. dubna na hlavním pchjongjangském náměstí k vidění, byly jen maketami.

"Při bližším pohledu je zjevné, že všechny prezentované rakety jsou pouhými modely. Zatím stále neexistuje žádný důkaz, že Severní Korea skutečně disponuje funkčními mezikontinentálními balistickými střelami," napsali němečtí odborníci ve zprávě zveřejněné na portálu armscontrolwonk.com.

Schiller se Schmuckerem tvrdí, že povrchová struktura hlavic nebyla zvlněná. Právě to podle nich naznačuje, že jde o makety, neboť skutečná hlavice musí být konstruována tak, aby přestála návrat do zemské atmosféry, což je poslední fáze letu.

Hypotéze o napodobeninách nahrává i další zjištění. Mobilní balistické rakety takové velikosti vždy spalují tuhé palivo, avšak u střel na severokorejské přehlídce byly patrné součástky, které nápadně připomínaly ventily pro palivo tekuté.

Přehlídka, kterou KLDR demonstrovala svou vojenskou sílu, následovala dva dny po neúspěšném startu rakety, jež měla podle tvrzení Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu "mírový satelit". Západ to však považoval za zástěrku pro test balistické střely schopné nést jadernou hlavici.

Severní Korea minulý týden vzkázala, že je připravena podniknout odvetná opatření za mezinárodní kritiku nezadřeného vypuštění rakety. Mnozí znalci se domnívají, že nejizolovanější stát světa přistoupí k podzemní jaderné zkoušce. Jihokorejský tisk píše, že by se mohla uskutečnit už za dva týdny.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea raketa

Diskuse

KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Biden míří do Kyjeva: Pokud diplomacie selže, přijdou další sankce proti Rusku - anotační foto

Biden míří do Kyjeva: Pokud diplomacie selže, přijdou další sankce proti Rusku

21.04.2014 09:37 Kyjev - Ujistit úřadující ukrajinskou vládu o podpoře ze strany USA v nynějších konfliktních vztazích s...

Hledá se let HM 370 na správném místě? Ponorka hlásí další neúspěšnou misi - anotační foto

Hledá se let HM 370 na správném místě? Ponorka hlásí další neúspěšnou misi

21.04.2014 09:34 Perth - Ponorka Bleufin-21, která pátrá po troskách ztraceného Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines,...

Ve Finsku se zřítilo letadlo: Kvůli devastujícím zraněním nelze těla rozlišit...

21.04.2014 09:29 Aktualizováno Helsinky - Identifikace osmi obětí nedělní havárie letadla s parašutisty na jihozápadě Finska bude možná až...

Venezuela se opět bouří proti prezidentu Madurovi. Zemřelo již přes 40 lidí - anotační foto

Venezuela se opět bouří proti prezidentu Madurovi. Zemřelo již přes 40 lidí

21.04.2014 09:24 Caracas - Venezuelskou metropoli Caracas zachvátily nové střety mezi policií a odpůrci prezidenta Nicolase...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 24255 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama