KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti

Soul - Balistické střely dlouhého doletu, které v polovině dubna defilovaly při vojenské přehlídce v severokorejském Pchjongjangu, byly jen dobře vyvedenými napodobeninami. Tvrdí to dvojice německých expertů, kteří exhibici nazvali obyčejným divadlem, píše v úterý agentura AFP.

Diskuse: 0

KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti - anotační foto
reklama

Přehlídku stalinistický režim uspořádal u příležitosti 100. výročí narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena. Analytici v té době vyslovovali přesvědčení, že jedna z raket, kterou nejspíš převážel nosič čínské výroby, je zcela novým přírůstkem do severokorejského arzenálu střel s dlouhým doletem.

Markus Schiller a Robert Schmucker z německé technologické firmy Schmucker Technologie mají však za to, že všech šest mezikontinentálních balistických raket, které byly 15. dubna na hlavním pchjongjangském náměstí k vidění, byly jen maketami.

"Při bližším pohledu je zjevné, že všechny prezentované rakety jsou pouhými modely. Zatím stále neexistuje žádný důkaz, že Severní Korea skutečně disponuje funkčními mezikontinentálními balistickými střelami," napsali němečtí odborníci ve zprávě zveřejněné na portálu armscontrolwonk.com.

Schiller se Schmuckerem tvrdí, že povrchová struktura hlavic nebyla zvlněná. Právě to podle nich naznačuje, že jde o makety, neboť skutečná hlavice musí být konstruována tak, aby přestála návrat do zemské atmosféry, což je poslední fáze letu.

Hypotéze o napodobeninách nahrává i další zjištění. Mobilní balistické rakety takové velikosti vždy spalují tuhé palivo, avšak u střel na severokorejské přehlídce byly patrné součástky, které nápadně připomínaly ventily pro palivo tekuté.

Přehlídka, kterou KLDR demonstrovala svou vojenskou sílu, následovala dva dny po neúspěšném startu rakety, jež měla podle tvrzení Pchjongjangu vynést na oběžnou dráhu "mírový satelit". Západ to však považoval za zástěrku pro test balistické střely schopné nést jadernou hlavici.

Severní Korea minulý týden vzkázala, že je připravena podniknout odvetná opatření za mezinárodní kritiku nezadřeného vypuštění rakety. Mnozí znalci se domnívají, že nejizolovanější stát světa přistoupí k podzemní jaderné zkoušce. Jihokorejský tisk píše, že by se mohla uskutečnit už za dva týdny.

reklama
Klíčová slova: Severní Korea raketa

Diskuse

KLDR ukázala na přehlídce místo raket jen makety, tvrdí experti

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Vrah Erdogan, bouří se Turci proti zatčení novinářů. Ti odhalili skandální kšeft s islamisty - anotační foto

Vrah Erdogan, bouří se Turci proti zatčení novinářů. Ti odhalili skandální...

27.11.2015 16:12 Ankara - Do centra Istanbulu dnes dorazily zhruba dva tisíce lidí, aby protestovaly proti obvinění dvou...

Britové mohou společně s Rusy zdolat Islámský stát

27.11.2015 15:55 Londýn - K porážce Islámského státu by rozhodnou měrou přispěla spolupráce Ruska a Velké Británie. Měli by se...

Fico na straně Turecka: Dohoda Ankary s EU pomůže omezit příliv migrantů  - anotační foto

Fico na straně Turecka: Dohoda Ankary s EU pomůže omezit příliv migrantů

27.11.2015 15:52 Bratislava - V neděli se bude v Bruselu konat summit evropských států a Turecka. Slovenský premiér Robert...

Po útoku na gardisty v Tunisku začal hon na teroristy, zatčeno 40 lidí - anotační foto

Po útoku na gardisty v Tunisku začal hon na teroristy, zatčeno 40 lidí

27.11.2015 15:46 Tunis - S terorem se dlouhodobě potýká i severoafrické Tunisko. Sebevražedný atentátník v úterý zabil 12...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 7918 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama