Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

Hanoj - Vietnamská policie v Ho Či Minově Městě zadržela Američana vietnamského původu Nguyena Quoc Quana. Muž je obviněný z terorismu za to, že chtěl údajně narušit oslavy dobytí města, píše v neděli agentura AFP.

Diskuse: 0

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu - anotační foto
reklama

Policie muže zatkla 17. dubna na letišti Tân Sơn Nhất ležícím šest kilometrů od Ho Či Minova Města, někdejšího Saigonu. "Snažil se proniknout do Vietnamu a zosnovat demonstraci narušující oslavy," uvedla Vietnamská zpravodajská agentura (VNA).

Komunistický Vietnam si 30. dubna připomíná výročí dobytí Saigonu na tehdejším Jižním Vietnamu podporovaného Spojenými státy. Dobytím města a stažením amerických jednotek v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu.

Zadržený Quan, který vystupuje také pod americkým jménem Richard Nguyen, je členem zakázané strany Viet Tan. V roce 2008 strávil za teroristické činy šest měsíců ve vězení a poté byl vyhoštěn ze země.

Nyní bude ve vazbě po dobu čtyř měsíců, zatímco vyšetřovatelé prověří obvinění z terorismu. Pokud by Američan byl shledán vinným, hrozil by mu podle zákona až trest smrti. Vietnamci ale dosud nikdy za politický zločin nepopravili občana cizího státu.

Reformní strana Viet Tan se vymezuje jako nenásilná prodemokratická iniciativa. Vietnamská vláda ji ale klasifikuje jako teroristickou organizaci. "Nařčení vietnamské vlády jsou naprosto vymyšlená a nemají žádný základ," komentovala strana incident ve svém prohlášení. "Quan a všichni ostatní vězni svědomí musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," sdělila.

Podle lidskoprávních organizací vietnamský komunistický režim používá obvinění z terorismu k umlčení opozice. Z lednové zprávy Human Rights Watch vyplývá, že vládní represe v průběhu loňského roku zesílily. Režim poslal za mříže desítky bloggerů, politických a náboženských aktivistů.

Vyjádření americké ambasády zatím není k dispozici.

reklama
Klíčová slova: vietnam USA

Diskuse

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Filipínská sopka Mayon se probudila, hrozí katastrofa +VIDEO - anotační foto

Filipínská sopka Mayon se probudila, hrozí katastrofa +VIDEO

17.09.2014 10:53 Manila - Po tajfunech může Filipíny postihnout další katastrofa. Sopka Mayon začala "vystřelovat"...

Obama na pranýři: Žene svět do krvavé sektářské války? Historička varuje

17.09.2014 10:46 "Muslimové na Blízkém východě bojují v náboženské válce. Obdobně jako když se masakrovali protestanti a...

Zvláštní režim pro východ Ukrajiny ohrožen, Tymošenková zákon napadla - anotační foto

Zvláštní režim pro východ Ukrajiny ohrožen, Tymošenková zákon napadla

17.09.2014 10:43 Kyjev - Část ukrajinských poslanců zpochybnila úterní hlasování o zákonu, jenž umožňuje zvláštní správní...

Exodus českých krajanů z Ukrajiny? Nic takového neplánujeme, tvrdí Zaorálek - anotační foto

Exodus českých krajanů z Ukrajiny? Nic takového neplánujeme, tvrdí Zaorálek

17.09.2014 10:22 Kyjev - Česko neplánuje žádný hromadný odchod krajanů z Ukrajiny, kteří už nyní mají velmi zjednodušenou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 10184 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama