Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

Hanoj - Vietnamská policie v Ho Či Minově Městě zadržela Američana vietnamského původu Nguyena Quoc Quana. Muž je obviněný z terorismu za to, že chtěl údajně narušit oslavy dobytí města, píše v neděli agentura AFP.

Diskuse: 0

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu - anotační foto
reklama

Policie muže zatkla 17. dubna na letišti Tân Sơn Nhất ležícím šest kilometrů od Ho Či Minova Města, někdejšího Saigonu. "Snažil se proniknout do Vietnamu a zosnovat demonstraci narušující oslavy," uvedla Vietnamská zpravodajská agentura (VNA).

Komunistický Vietnam si 30. dubna připomíná výročí dobytí Saigonu na tehdejším Jižním Vietnamu podporovaného Spojenými státy. Dobytím města a stažením amerických jednotek v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu.

Zadržený Quan, který vystupuje také pod americkým jménem Richard Nguyen, je členem zakázané strany Viet Tan. V roce 2008 strávil za teroristické činy šest měsíců ve vězení a poté byl vyhoštěn ze země.

Nyní bude ve vazbě po dobu čtyř měsíců, zatímco vyšetřovatelé prověří obvinění z terorismu. Pokud by Američan byl shledán vinným, hrozil by mu podle zákona až trest smrti. Vietnamci ale dosud nikdy za politický zločin nepopravili občana cizího státu.

Reformní strana Viet Tan se vymezuje jako nenásilná prodemokratická iniciativa. Vietnamská vláda ji ale klasifikuje jako teroristickou organizaci. "Nařčení vietnamské vlády jsou naprosto vymyšlená a nemají žádný základ," komentovala strana incident ve svém prohlášení. "Quan a všichni ostatní vězni svědomí musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," sdělila.

Podle lidskoprávních organizací vietnamský komunistický režim používá obvinění z terorismu k umlčení opozice. Z lednové zprávy Human Rights Watch vyplývá, že vládní represe v průběhu loňského roku zesílily. Režim poslal za mříže desítky bloggerů, politických a náboženských aktivistů.

Vyjádření americké ambasády zatím není k dispozici.

reklama
Klíčová slova: vietnam USA

Diskuse

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Trajekty svážejí tisíce uprchlíků z řeckých ostrovů, u Kosu došlo k tragédii

02.09.2015 14:39 Aktualizováno Atény - Řecko sváží z přeplněných ostrovů uprchlíky. Do přístavu Pireus dnes v noci připluly dva trajekty se...

Slovensko neústupně: Kvóty pro uprchlíky odmítáme, měly by se řešit příčiny...

02.09.2015 14:38 Aktualizováno Bratislava - Slovensko dnes zopakovalo svůj odmítavý postoj k uprchlickým kvotám. Bratislava chce, aby se EU...

Džihádisté zaútočili nebezpečným yperitem. Nebezpečí hrozí i Evropě, varuje...

02.09.2015 14:31 Damašek – Islámský stát má přístup až ke 20 tunám vojenského plynu yperit. Tímto množstvím by mohl podle...

Komunistická nadvláda zdevastovala duši národa, posteskl si politik. Zanikne...

02.09.2015 14:18 Aktualizováno Praha – Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé promluvila o znovuzavedení pohraničních kontrol. Pokud si...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 21500 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama