Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

Hanoj - Vietnamská policie v Ho Či Minově Městě zadržela Američana vietnamského původu Nguyena Quoc Quana. Muž je obviněný z terorismu za to, že chtěl údajně narušit oslavy dobytí města, píše v neděli agentura AFP.

Diskuse: 0

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu - anotační foto
reklama

Policie muže zatkla 17. dubna na letišti Tân Sơn Nhất ležícím šest kilometrů od Ho Či Minova Města, někdejšího Saigonu. "Snažil se proniknout do Vietnamu a zosnovat demonstraci narušující oslavy," uvedla Vietnamská zpravodajská agentura (VNA).

Komunistický Vietnam si 30. dubna připomíná výročí dobytí Saigonu na tehdejším Jižním Vietnamu podporovaného Spojenými státy. Dobytím města a stažením amerických jednotek v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu.

Zadržený Quan, který vystupuje také pod americkým jménem Richard Nguyen, je členem zakázané strany Viet Tan. V roce 2008 strávil za teroristické činy šest měsíců ve vězení a poté byl vyhoštěn ze země.

Nyní bude ve vazbě po dobu čtyř měsíců, zatímco vyšetřovatelé prověří obvinění z terorismu. Pokud by Američan byl shledán vinným, hrozil by mu podle zákona až trest smrti. Vietnamci ale dosud nikdy za politický zločin nepopravili občana cizího státu.

Reformní strana Viet Tan se vymezuje jako nenásilná prodemokratická iniciativa. Vietnamská vláda ji ale klasifikuje jako teroristickou organizaci. "Nařčení vietnamské vlády jsou naprosto vymyšlená a nemají žádný základ," komentovala strana incident ve svém prohlášení. "Quan a všichni ostatní vězni svědomí musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," sdělila.

Podle lidskoprávních organizací vietnamský komunistický režim používá obvinění z terorismu k umlčení opozice. Z lednové zprávy Human Rights Watch vyplývá, že vládní represe v průběhu loňského roku zesílily. Režim poslal za mříže desítky bloggerů, politických a náboženských aktivistů.

Vyjádření americké ambasády zatím není k dispozici.

reklama
Klíčová slova: vietnam USA

Diskuse

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Po Jaceňukově rezignaci panuje v Kyjevě nejistota a zmatek

25.07.2014 13:18 Aktualizováno Kyjev - Nepřehledná situace vznikla v ukrajinském vedení po čtvrteční demisi premiéra Arsenije Jaceňuka,...

Ruský diplomat se rozzuřil kvůli pádu letadla: Západ důkazy nezajímají

25.07.2014 13:18 Aktualizováno Londýn - Ruský velvyslanec ve Velké Británii Alexander Jakovenko označil obviňování své země z tragédie letu...

Svět naletěl? Edikt ISIL o ženské obřízce je nejspíš podvrh, tvrdí experti - anotační foto

Svět naletěl? Edikt ISIL o ženské obřízce je nejspíš podvrh, tvrdí experti

25.07.2014 13:16 Aktualizováno Mosul - Světová i česká média včera přinesla zprávu o údajném výnosu džihádistů z organizace Islámský stát v...

Matka se přiznala k hrůzné vraždě syna - anotační foto

Matka se přiznala k hrůzné vraždě syna

25.07.2014 13:11 Edinburgh – Matka tříletého Mikaeela Kulara se u soudu přiznala – umlátila svého syna k smrti. O hrůzné...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 4455 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama