Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

Hanoj - Vietnamská policie v Ho Či Minově Městě zadržela Američana vietnamského původu Nguyena Quoc Quana. Muž je obviněný z terorismu za to, že chtěl údajně narušit oslavy dobytí města, píše v neděli agentura AFP.

Diskuse: 0

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu - anotační foto
reklama

Policie muže zatkla 17. dubna na letišti Tân Sơn Nhất ležícím šest kilometrů od Ho Či Minova Města, někdejšího Saigonu. "Snažil se proniknout do Vietnamu a zosnovat demonstraci narušující oslavy," uvedla Vietnamská zpravodajská agentura (VNA).

Komunistický Vietnam si 30. dubna připomíná výročí dobytí Saigonu na tehdejším Jižním Vietnamu podporovaného Spojenými státy. Dobytím města a stažením amerických jednotek v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu.

Zadržený Quan, který vystupuje také pod americkým jménem Richard Nguyen, je členem zakázané strany Viet Tan. V roce 2008 strávil za teroristické činy šest měsíců ve vězení a poté byl vyhoštěn ze země.

Nyní bude ve vazbě po dobu čtyř měsíců, zatímco vyšetřovatelé prověří obvinění z terorismu. Pokud by Američan byl shledán vinným, hrozil by mu podle zákona až trest smrti. Vietnamci ale dosud nikdy za politický zločin nepopravili občana cizího státu.

Reformní strana Viet Tan se vymezuje jako nenásilná prodemokratická iniciativa. Vietnamská vláda ji ale klasifikuje jako teroristickou organizaci. "Nařčení vietnamské vlády jsou naprosto vymyšlená a nemají žádný základ," komentovala strana incident ve svém prohlášení. "Quan a všichni ostatní vězni svědomí musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," sdělila.

Podle lidskoprávních organizací vietnamský komunistický režim používá obvinění z terorismu k umlčení opozice. Z lednové zprávy Human Rights Watch vyplývá, že vládní represe v průběhu loňského roku zesílily. Režim poslal za mříže desítky bloggerů, politických a náboženských aktivistů.

Vyjádření americké ambasády zatím není k dispozici.

reklama
Klíčová slova: vietnam USA

Diskuse

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Kdo inicioval teroristický útok u Lyonu? Objevily se nové informace - anotační foto

Kdo inicioval teroristický útok u Lyonu? Objevily se nové informace

01.07.2015 13:49 Paříž - Islamista, kterému do Sýrie poslal pachatel pátečního atentátu mobilem autoportrét s odříznutou...

Krize zažehnána: Kurdové vyhnali Islámský stát ze strategického města - anotační foto

Krize zažehnána: Kurdové vyhnali Islámský stát ze strategického města

01.07.2015 13:42 Damašek - Islámský stát (IS) v úterý obnovil boje o důležité syrské město Tall Abjad. Radikálové měli...

Cena vodky prudce roste. Rusové opět více pijí načerno, než legálně

01.07.2015 13:30 Aktualizováno Moskva - Záliba Rusů v pití alkoholu je všeobecně známá. List Nězavisimaja gazeta dnes varoval, že se Rusové...

Dívka (†16) měla fóbii z toalet. Dva měsíce bez záchodu tělo nezvládlo - anotační foto

Dívka (†16) měla fóbii z toalet. Dva měsíce bez záchodu tělo nezvládlo

01.07.2015 13:21 Londýn - Každý máme z něčeho strach. Někdo z pavouků, někdo z výšek a někdo ze tmy. Mít fóbii z toalety je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 7999 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama