Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

Hanoj - Vietnamská policie v Ho Či Minově Městě zadržela Američana vietnamského původu Nguyena Quoc Quana. Muž je obviněný z terorismu za to, že chtěl údajně narušit oslavy dobytí města, píše v neděli agentura AFP.

Diskuse: 0

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu - anotační foto
reklama

Policie muže zatkla 17. dubna na letišti Tân Sơn Nhất ležícím šest kilometrů od Ho Či Minova Města, někdejšího Saigonu. "Snažil se proniknout do Vietnamu a zosnovat demonstraci narušující oslavy," uvedla Vietnamská zpravodajská agentura (VNA).

Komunistický Vietnam si 30. dubna připomíná výročí dobytí Saigonu na tehdejším Jižním Vietnamu podporovaného Spojenými státy. Dobytím města a stažením amerických jednotek v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu.

Zadržený Quan, který vystupuje také pod americkým jménem Richard Nguyen, je členem zakázané strany Viet Tan. V roce 2008 strávil za teroristické činy šest měsíců ve vězení a poté byl vyhoštěn ze země.

Nyní bude ve vazbě po dobu čtyř měsíců, zatímco vyšetřovatelé prověří obvinění z terorismu. Pokud by Američan byl shledán vinným, hrozil by mu podle zákona až trest smrti. Vietnamci ale dosud nikdy za politický zločin nepopravili občana cizího státu.

Reformní strana Viet Tan se vymezuje jako nenásilná prodemokratická iniciativa. Vietnamská vláda ji ale klasifikuje jako teroristickou organizaci. "Nařčení vietnamské vlády jsou naprosto vymyšlená a nemají žádný základ," komentovala strana incident ve svém prohlášení. "Quan a všichni ostatní vězni svědomí musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," sdělila.

Podle lidskoprávních organizací vietnamský komunistický režim používá obvinění z terorismu k umlčení opozice. Z lednové zprávy Human Rights Watch vyplývá, že vládní represe v průběhu loňského roku zesílily. Režim poslal za mříže desítky bloggerů, politických a náboženských aktivistů.

Vyjádření americké ambasády zatím není k dispozici.

reklama
Klíčová slova: vietnam USA

Diskuse

Vietnamci zadrželi amerického občana pro podezření z terorismu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Vědci tvrdí, že znají lék na rakovinu - anotační foto

Vědci tvrdí, že znají lék na rakovinu

28.04.2015 08:08 Londýn - Teď jedna dobrá zpráva. Jen pár let nás podle vědců dělí od okamžiku, kdy lékaři budou moci léčit...

Dron natočil zkázu v Nepálu, zemětřesení si vyžádalo již 4400 obětí - anotační foto

Dron natočil zkázu v Nepálu, zemětřesení si vyžádalo již 4400 obětí

28.04.2015 08:02 Káthmánů - Počet obětí devastujícího zemětřesení, které o víkendu udeřilo v Nepálu silou 7,8 stupně, se...

Hitler a "cikáni": Co měl Vůdce v plánu s "rasově...

28.04.2015 07:56 Aktualizováno ROZHOVOR - Když se řekne holocaust, většině lidí se vybaví Hitlerův plán "konečného řešení židovské...

Americký Baltimore zachvátilo násilí. Po pohřbu černošského mladíka byl...

28.04.2015 03:45 Aktualizováno Baltimore – Včerejšího pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye v americkém Baltimoru se zúčastnily tisíce...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 13194 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama