Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

Tokio - Technici japonské elektrárny Tomari v sobotu začali s odstávkou posledního reaktoru, který mělo Japonsko v provozu, informuje agentura AFP. Japonci jsou tak poprvé od roku 1970 bez jaderné energie.

Diskuse: 0

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu - anotační foto
reklama

Zaměstnanci společnosti Hokkaido Electric Power, provozovatele elektrárny Tomari, začali v 17.00 (10.00 SELČ) zasouvat do aktivní zóny reaktoru číslo tři moderátorové tyče, aby zastavili štěpnou reakci.

Práce na odstavení reaktoru by měly definitivně skončit v pondělí. Reaktor zůstane odpojen na 70 dnů, kdy technici elektrárny provedou jeho údržbu.

Japoncům zůstal pouze jediný reaktor v provozu od druhé poloviny dubna, kdy společnost TEPCO, operátor elektrárny Fukušima 1 poškozené loňským zemětřesením a ničivou vlnou tsunami, zastavila svůj poslední reaktor. Technici tehdy odpojili kvůli údržbě šestý reaktor největší japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki.

Část reaktorů v Japonsku neobnovila práci po bezpečnostní odstávce během loňského zemětřesení. Další reaktory pozastavené pro údržbu ještě před katastrofou procházejí novými zátěžovými testy.

Úspěšné zátěžové testy jsou podmínkou spuštění všech japonských reaktorů.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Budoucnost jaderné energie v Japonsku zůstává neznámá. Japonci zatím zvládli život bez většiny ze svých 54 reaktorů za cenu odstávek elektřiny. Po odpojení posledního reaktoru zůstanou na čas plně odkázaní na tepelné elektrárny a plynové turbíny.

reklama
Klíčová slova: Japonsko jaderné elektrárny

Diskuse

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Při náletech na pozice IS zahynulo za měsíc 550 lidí, vesměs radikálů - anotační foto

Při náletech na pozice IS zahynulo za měsíc 550 lidí, vesměs radikálů

23.10.2014 13:41 Aktualizováno Bagdád - Při náletech koaličních letadel v severní Sýrii za měsíc zemřelo přes 550 lidí, většinou islámských...

Rusko-německé vztahy na bodu mrazu, experta děsí atomové zbraně - anotační foto

Rusko-německé vztahy na bodu mrazu, experta děsí atomové zbraně

23.10.2014 13:33 Aktualizováno Berlín - Rusko-německé vztahy byly ještě nedávno na velmi dobré úrovni. Anexe Krymu ale všechno změnila,...

Kanada po střelbě v parlamentu oslavuje nového hrdinu +VIDEO

23.10.2014 13:08 Ottawa - Kanada oslavuje hrdinu. Je jím Kevin Vickers (58), člen čestné stráže kanadského parlamentu, který...

Muž hodil večeři do koše, vzteklá přítelkyně se krutě pomstila

23.10.2014 12:28 Aktualizováno Clearwater - Téměř tragicky skončila hádka amerického páru ohledně připravené večeře. Poté, co Melissa Dawn...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Podaří se šíření eboly brzy zastavit?

Hlasovalo 736 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama