Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

Tokio - Technici japonské elektrárny Tomari v sobotu začali s odstávkou posledního reaktoru, který mělo Japonsko v provozu, informuje agentura AFP. Japonci jsou tak poprvé od roku 1970 bez jaderné energie.

Diskuse: 0

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu - anotační foto
reklama

Zaměstnanci společnosti Hokkaido Electric Power, provozovatele elektrárny Tomari, začali v 17.00 (10.00 SELČ) zasouvat do aktivní zóny reaktoru číslo tři moderátorové tyče, aby zastavili štěpnou reakci.

Práce na odstavení reaktoru by měly definitivně skončit v pondělí. Reaktor zůstane odpojen na 70 dnů, kdy technici elektrárny provedou jeho údržbu.

Japoncům zůstal pouze jediný reaktor v provozu od druhé poloviny dubna, kdy společnost TEPCO, operátor elektrárny Fukušima 1 poškozené loňským zemětřesením a ničivou vlnou tsunami, zastavila svůj poslední reaktor. Technici tehdy odpojili kvůli údržbě šestý reaktor největší japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki.

Část reaktorů v Japonsku neobnovila práci po bezpečnostní odstávce během loňského zemětřesení. Další reaktory pozastavené pro údržbu ještě před katastrofou procházejí novými zátěžovými testy.

Úspěšné zátěžové testy jsou podmínkou spuštění všech japonských reaktorů.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Budoucnost jaderné energie v Japonsku zůstává neznámá. Japonci zatím zvládli život bez většiny ze svých 54 reaktorů za cenu odstávek elektřiny. Po odpojení posledního reaktoru zůstanou na čas plně odkázaní na tepelné elektrárny a plynové turbíny.

reklama
Klíčová slova: Japonsko jaderné elektrárny

Diskuse

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

"Osamělý vlk" opět zaútočí? Británii chystá další protiteroristická opatření - anotační foto

"Osamělý vlk" opět zaútočí? Británii chystá další protiteroristická...

24.11.2014 14:28 Londýn - Velká Británie čelí jedné z největších teroristických hrozeb ve své historii, Londýn proto připravil...

Orbán: Nedemokratické země jsou úspěšnější. Rusko si ale drží od těla - anotační foto

Orbán: Nedemokratické země jsou úspěšnější. Rusko si ale drží od těla

24.11.2014 14:18 Berlín - Politika maďarského premiéra Viktora Orbána je těžko čitelná. Budapešť je obviňována z příklonu k...

Evropou se bude šiřit ukrajinský neonacismus, varuje Rusko - anotační foto

Evropou se bude šiřit ukrajinský neonacismus, varuje Rusko

24.11.2014 13:58 Moskva - Nedostatečně adekvátní reakce na vzestup ukrajinských neonacistických hnutí může vést k dalšímu...

Expert na UFO: Jak je to s mimozemšťanem z roku 1947?

24.11.2014 13:46 Aktualizováno Roswell - Odborník na UFO Tom Carey tvrdí, že fotky mimozemšťana, které mu dal agent americké tajné služby,...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo rozdal lidem protizemanovské "červené karty"?

Hlasovalo 3090 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama