Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

Tokio - Technici japonské elektrárny Tomari v sobotu začali s odstávkou posledního reaktoru, který mělo Japonsko v provozu, informuje agentura AFP. Japonci jsou tak poprvé od roku 1970 bez jaderné energie.

Diskuse: 0

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu - anotační foto
reklama

Zaměstnanci společnosti Hokkaido Electric Power, provozovatele elektrárny Tomari, začali v 17.00 (10.00 SELČ) zasouvat do aktivní zóny reaktoru číslo tři moderátorové tyče, aby zastavili štěpnou reakci.

Práce na odstavení reaktoru by měly definitivně skončit v pondělí. Reaktor zůstane odpojen na 70 dnů, kdy technici elektrárny provedou jeho údržbu.

Japoncům zůstal pouze jediný reaktor v provozu od druhé poloviny dubna, kdy společnost TEPCO, operátor elektrárny Fukušima 1 poškozené loňským zemětřesením a ničivou vlnou tsunami, zastavila svůj poslední reaktor. Technici tehdy odpojili kvůli údržbě šestý reaktor největší japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki.

Část reaktorů v Japonsku neobnovila práci po bezpečnostní odstávce během loňského zemětřesení. Další reaktory pozastavené pro údržbu ještě před katastrofou procházejí novými zátěžovými testy.

Úspěšné zátěžové testy jsou podmínkou spuštění všech japonských reaktorů.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Budoucnost jaderné energie v Japonsku zůstává neznámá. Japonci zatím zvládli život bez většiny ze svých 54 reaktorů za cenu odstávek elektřiny. Po odpojení posledního reaktoru zůstanou na čas plně odkázaní na tepelné elektrárny a plynové turbíny.

reklama
Klíčová slova: Japonsko jaderné elektrárny

Diskuse

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Vyšetří se Litviněnkova smrt? Podezřelý Rus se britskému soudu nepřihlásil  - anotační foto

Vyšetří se Litviněnkova smrt? Podezřelý Rus se britskému soudu nepřihlásil

28.07.2015 11:58 Londýn - Rus Dmitrij Kovtun je jedním ze dvou podezřelých z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra...

Chtějí Rusové integraci se Západem? Průzkum přinesl nečekanou odpověď - anotační foto

Chtějí Rusové integraci se Západem? Průzkum přinesl nečekanou odpověď

28.07.2015 11:55 Moskva - Hospodářská integrace se Západem je pro Rusko důležitá. Myslí si to drtivá většina Rusů, ukázal...

Turecký prezident vyloučil mírové rozhovory s Kurdy  - anotační foto

Turecký prezident vyloučil mírové rozhovory s Kurdy

28.07.2015 11:54 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyloučil pokračování mírového procesu s kurskými povstalci....

Šéf NATO: Terorismus nelze tolerovat. Jednání o Turecku začíná - anotační foto

Šéf NATO: Terorismus nelze tolerovat. Jednání o Turecku začíná

28.07.2015 11:46 Brusel - Dnes začalo jednání velvyslanců zemí NATO o situaci v Turecku. O schůzku požádala Ankara po sérii...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 6307 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama