Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

Tokio - Technici japonské elektrárny Tomari v sobotu začali s odstávkou posledního reaktoru, který mělo Japonsko v provozu, informuje agentura AFP. Japonci jsou tak poprvé od roku 1970 bez jaderné energie.

Diskuse: 0

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu - anotační foto
reklama

Zaměstnanci společnosti Hokkaido Electric Power, provozovatele elektrárny Tomari, začali v 17.00 (10.00 SELČ) zasouvat do aktivní zóny reaktoru číslo tři moderátorové tyče, aby zastavili štěpnou reakci.

Práce na odstavení reaktoru by měly definitivně skončit v pondělí. Reaktor zůstane odpojen na 70 dnů, kdy technici elektrárny provedou jeho údržbu.

Japoncům zůstal pouze jediný reaktor v provozu od druhé poloviny dubna, kdy společnost TEPCO, operátor elektrárny Fukušima 1 poškozené loňským zemětřesením a ničivou vlnou tsunami, zastavila svůj poslední reaktor. Technici tehdy odpojili kvůli údržbě šestý reaktor největší japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki.

Část reaktorů v Japonsku neobnovila práci po bezpečnostní odstávce během loňského zemětřesení. Další reaktory pozastavené pro údržbu ještě před katastrofou procházejí novými zátěžovými testy.

Úspěšné zátěžové testy jsou podmínkou spuštění všech japonských reaktorů.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Budoucnost jaderné energie v Japonsku zůstává neznámá. Japonci zatím zvládli život bez většiny ze svých 54 reaktorů za cenu odstávek elektřiny. Po odpojení posledního reaktoru zůstanou na čas plně odkázaní na tepelné elektrárny a plynové turbíny.

reklama
Klíčová slova: Japonsko jaderné elektrárny

Diskuse

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Muž (23) ukradl z muzea lidský mozek. Co s ním pak provedl? - anotační foto

Muž (23) ukradl z muzea lidský mozek. Co s ním pak provedl?

30.11.2015 08:45 Vermont - Třiadvacetiletý muž ukradl z Indiana Medical History Museum sklenici s mozkem a jinými lidskými...

ŽIVĚ: Klimatický summit začíná. Vystoupí Obama i Sobotka - anotační foto

ŽIVĚ: Klimatický summit začíná. Vystoupí Obama i Sobotka

30.11.2015 08:40 Paříž - Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření začíná dnes v Paříži konference OSN o klimatických...

Nezvyklé gesto: Čína a Tchaj-wan si vyměnili vězněné špiony  - anotační foto

Nezvyklé gesto: Čína a Tchaj-wan si vyměnili vězněné špiony

30.11.2015 08:38 Peking - Čína a Tchaj-wan si vyměnily vězněné špiony, což svět překvapilo, protože mezi oběma zeměmi vesměs...

Tsipras si dobíral tureckého premiéra, kvůli uprchlíkům a sestřelení Su-24 - anotační foto

Tsipras si dobíral tureckého premiéra, kvůli uprchlíkům a sestřelení Su-24

30.11.2015 08:31 Atény - Řecký premiér Alexis Tsipras nedávno navštívil Turecko a zdálo se, že obě země našly společnou řeč. V...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 8447 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama