Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

Tokio - Technici japonské elektrárny Tomari v sobotu začali s odstávkou posledního reaktoru, který mělo Japonsko v provozu, informuje agentura AFP. Japonci jsou tak poprvé od roku 1970 bez jaderné energie.

Diskuse: 0

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu - anotační foto
reklama

Zaměstnanci společnosti Hokkaido Electric Power, provozovatele elektrárny Tomari, začali v 17.00 (10.00 SELČ) zasouvat do aktivní zóny reaktoru číslo tři moderátorové tyče, aby zastavili štěpnou reakci.

Práce na odstavení reaktoru by měly definitivně skončit v pondělí. Reaktor zůstane odpojen na 70 dnů, kdy technici elektrárny provedou jeho údržbu.

Japoncům zůstal pouze jediný reaktor v provozu od druhé poloviny dubna, kdy společnost TEPCO, operátor elektrárny Fukušima 1 poškozené loňským zemětřesením a ničivou vlnou tsunami, zastavila svůj poslední reaktor. Technici tehdy odpojili kvůli údržbě šestý reaktor největší japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki.

Část reaktorů v Japonsku neobnovila práci po bezpečnostní odstávce během loňského zemětřesení. Další reaktory pozastavené pro údržbu ještě před katastrofou procházejí novými zátěžovými testy.

Úspěšné zátěžové testy jsou podmínkou spuštění všech japonských reaktorů.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Budoucnost jaderné energie v Japonsku zůstává neznámá. Japonci zatím zvládli život bez většiny ze svých 54 reaktorů za cenu odstávek elektřiny. Po odpojení posledního reaktoru zůstanou na čas plně odkázaní na tepelné elektrárny a plynové turbíny.

reklama
Klíčová slova: Japonsko jaderné elektrárny

Diskuse

Japonsko odstavuje poslední reaktor, který mělo v provozu

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Hrozí obří katastrofa? Ukrajinská krize je nebezpečnější než studená válka

28.01.2015 14:45 Aktualizováno "Od doby, kdy začala krize na Ukrajině, se objevují četná tvrzení, že mezi Ruskem a Západem již vypukla...

Tsipras už narazil: Snížení řeckého dluhu? Nepředstavitelné, říká německý ministr - anotační foto

Tsipras už narazil: Snížení řeckého dluhu? Nepředstavitelné, říká německý...

28.01.2015 14:39 Berlín - Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel si nedokáže představit snížení řeckého dluhu. Kroky Atén...

Peking odhalil revoltu: 15 čínských soudruhů se přidalo k dalajlamovi - anotační foto

Peking odhalil revoltu: 15 čínských soudruhů se přidalo k dalajlamovi

28.01.2015 14:09 Peking - Čína má v Tibetu další problém, 15 členů komunistické strany se přidalo k disidentům. Prý předávali...

První skandál nové řecké vlády: SYRIZA peče s ruskými radikály?

28.01.2015 14:04 Aktualizováno Atény - Řecko dluží téměř 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč). Nový premiér Alexis Tsipras dnes po prvním...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 7214 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama