Japonsku hrozí "vyhynutí" během 1000 let, odhadují vědci

Tokio - Japonští vědci v pátek zveřejnili "populační odpočet", podle nějž by obyvatelé Japonska mohli teoreticky během následujících 1000 let vyhynout kvůli klesající porodnosti. Informovala o tom agentura AFP.

Diskuse: 1

reklama

Vědci v severojaponském městě Sendai uvedli, že populace dětí do věku 14 let, kterých je nyní 16,6 milionu, se zmenšuje o jedno dítě každých 100 vteřin. Extrapolací pak došli k hypotetickému závěru, že během tisíce let bude Japonsko zcela bez dětí. 

"Pokud bude tempo poklesu pokračovat, pak budeme moct slavit Den dětí 5. května 3011, protože tu ještě bude jedno poslední dítě. Ale o sto vteřin později už nebude žádné," řekl profesor ekonomie Hiroši Jošida. "Celkový trend míří k vyhynutí, což začalo v roce 1975, kdy porodnost v Japonsku poklesla pod číslo dvě," dodal. 

Populační odpočet prý spočítal proto, aby povzbudil k "naléhavé diskusi" na toto téma. Jiná studie zveřejněná v letošním roce uvedla, že se počet obyvatel Japonska smrskne o třetinu ze současných 127,7 milionu během následujícího století. 

Vládní projekce uvádějí, že porodnost během následujících 50 let klesne na pouhých 1,35 dítěte na jednu ženu. Zároveň neustále stoupá průměrná délka života obyvatel, která je v Japonsku už nyní jedna z nejvyšších na světě. Do roku 2060 má vzrůst z nynějšího 86,39 roku na 90,93 roku u žen a ze 79,64 roku na 84,19 roku pro muže. 

V současnosti je více než 20 procent obyvatel Japonska starších 65 let, což ze země činí jednu z "nejšedivějších" společností na světě. To představuje noční můru pro politiky zajišťující sociální sféru, ale naopak netušené příležitosti pro místní podnikatele. Například firma Unicharm v pátek oznámila, že prodej plenek pro dospělé vloni poprvé "mírně překročil" co do objemu prodej plenek pro nemluvňata.

reklama
Klíčová slova: Japonsko

Diskuse

Japonsku hrozí "vyhynutí" během 1000 let, odhadují vědci

Počet příspěvků: , poslední 12.05.2012 14:10
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Kyjevem pochodovali radikálové: Ukončete mír, chceme válku se separatisty - anotační foto

Kyjevem pochodovali radikálové: Ukončete mír, chceme válku se separatisty

04.07.2015 15:10 Kyjev - Navzdory dohodám proruští separatisté na Donbasu pokračují v ostřelování pozic vládních sil z houfnic...

Vražedný plán: Gang mordoval horníky, pak chtěl odškodné. Soud byl nekompromisní  - anotační foto

Vražedný plán: Gang mordoval horníky, pak chtěl odškodné. Soud byl...

04.07.2015 14:48 Peking - Pět zločinců se domluvilo na vražedném plánu. Chtěli zabíjet horníky, vydávat je za oběti důlních...

Jsou to teroristi, zaútočil Varufakis na věřitele. Zasévají v Řecku strach

04.07.2015 14:38 Aktualizováno Atény/Madrid - Řecký ministr financí Janis Varufakis poskytl rozhovor španělskému deníku El Mundo a ostře v...

Ktož jsú boží bojovníci: Česká socha v Kostnici připomíná osud Jana Husa - anotační foto

Ktož jsú boží bojovníci: Česká socha v Kostnici připomíná osud Jana Husa

04.07.2015 14:22 Kostnice - Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na Jičínsku vytvořili...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 10202 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama