Obama navrhnul KLDR vytvoření styčného úřadu

Pchjongjang - Americký prezident Barack Obama navrhnul Severní Koreji vytvořit styčný úřad, který by byl prvním krokem k uvolnění napětí mezi oběma zeměmi. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Návrh dal Obama v osobním dopise severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi, který doručil mimořádný americký vyslanec Stephen Bosworth. V něm se jej snažil přimět k obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení.

Styčný úřad by mohl být zřízen, pokud Pchjongjang ukončí během několika příštích měsíců svůj bojkot jednání s Čínou, Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou a Spojenými státy o svém jaderném programu.

Podle agentury Reuters je tento návrh příležitostí pro Severní Koreu, jak si zachránit důstojnost na mezinárodní scéně.

„Severní Korea hledá, jak ospravedlnit svůj návrat k jednání,“ uvedl nejmenovaný zdroj agentury Reuters.

Komunikace mezi Spojenými státy a Severní Koreou probíhá obvykle prostřednictvím vyslanců a misí, protože země nemají diplomatické vztahy.

Obama až dosud vyznával strategii svých předchůdců: řekl, že nebude KLDR odměňovat za to, že se vrátí k jednacímu stolu. Osobní dopis ale naznačuje, že se Bílý dům s největší pravděpodobností rozhodl být smířlivější.

KLDR opustila šestistranná jednání se zástupci Jižní Koreje, USA, Číny, Ruska a Japonska letos v dubnu poté, co ji Rada bezpečnosti OSN kritizovala za odpálení rakety dlouhého doletu. Komunistický režim oznámil, že obnoví jaderný program. Na konci května pak Severokorejci uskutečnili podzemní jaderný výbuch a odpálili několik raket krátkého a středního doletu.

Experti se domnívají, že KLDR má dostatek materiálu pro výrobu šesti až osmi atomových zbraní.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na zemi uvalila další sankce, mimo jiné rozšířila embargo na dodávky zbraní. Američané s Jihokorejci také posílili kontroly nákladů lodí směřujících do KLDR

Témata: Barack Obama
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, hlášeny jsou oběti. Úřady varují před…

15.12.2017 20:42 Jakarta - Nejlidnatější indonéský ostrov Jáva dnes zasáhlo silné zemětřesení. Vyžádalo si zatím…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Mladík pošlapal portrét Čingischána, jde do vězení. Video pobouřilo…

15.12.2017 16:29 Peking - Číňan (19), který pošlapal portrét Čingischána, dostal rok vězení. Etničtí Mongolové,…

Žena v čele KLDR? Kim Jo-Čong se dere na výsluní, má podporu samotného…

15.12.2017 16:20 Aktualizováno Pchjongjang - Tajuplná figura, která je stínem Kim Čong-una - tak se do nedávna mluvilo o Kim Jo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama