Tsunami - nezhojená jizva na tváři Asie

Praha - Pět let po jedné z nejničivějších přírodních katastrof v dějinách lidstva jsou na pobřeží Indického oceánu i v duších těch, kteří ji přežili, patrny stopy ničivých vln.

Přidejte svůj názor

Bujné lesní porosty na severozápadním pobřeží indonéského ostrova Sumatry zmizely. Zničila je slaná voda. Mnohé domy rybářů, které pobořily vlny, zůstávají v troskách.

Byla to katastrofa nevídaného rozsahu: Na druhý svátek vánoční, 26. prosince 2004 v 01.58 SEČ (07.58 tamního času) udeřilo u severozápadního pobřeží Sumatry zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy stupnice.

Otřesy vyvolané posunem tektonických desek o dvacet metrů, uvedly do pohybu mohutné vlny tsunami, které se převalily přes pobřeží.

Vlny zasáhly 11 zemí, nejcitelněji Indonésii. Pustošily také Thajsko, Indii, Srí Lanku a další země.

Na účtu přírodního živlu je podle odhadů 225 000 a 245 000 lidí - místní obyvatelé, ale i dvě tisícovky zahraničních turistů - mezi nimi osm Čechů, kteří v oblasti trávili vánoční dovolenou. Vlny zabíjely celkem ve čtrnácti státech.

Ty, kteří úder vln přežili, dodnes pronásledují noční můry. Patří mezi ně Sumatřanka Pipit, jejíž osud popisuje deník Washington Post.

První noc po úderu vln ležela Pipit na holé zemi hned vedle řad těl - obětí vln. Na tu noc nikdy nezapomene. Bylo jí třináct a ztratila rodiče, bratra i sestry.

"Snažím se na to nemyslet, snažím se být silná," říká dívka, která jako většina Sumatřanů používá jen jedno jméno. Přiznává však, že 26. prosince vzpomínky na katastrofu potlačí přítomnost.

Teď Pipit plánuje, že poletí od Evropy. Chce studovat v Německu.

Ve městě Banda Acehu, kde žije, je rozlehlý hřbitov, kde leží tisíce obětí tsunami. Další tisíce však moře nevydalo. Mnozí z příbuzných obětí přicházejí na pobřeží a tiše hledí do dálky.

Dělá to i Suvadee Sukkasemová, které tsunami před pěti lety odnesla syna z pobřeží na jihu Thajska.

Vesnice Ban Nam Khem se tehdy změnila v pohřebiště. Suvadee však neodešla a žije v nově postaveném domě na pláži, jenž je zaplněn fotografiemi jejího syna, který zahynul v patnácti letech.

"Nejsem sama, Mnoho lidí tady pořád hledá své blízké," říká třiačtyřicetiletá žena. "Nikdy bych nemohla odejít bez toho, abych syna nalezla," ujišťuje.

Ban Nam Khem se změnil k nepoznání. Kdysi to bylo vyhledávané letovisko, s dřevěnými penziony na pláži, restauracemi a bary. Teď tam kromě několika domů pro stálé obyvatele stojí jen krámek se suvenýry a dominanta oblasti - památník obětem tsunami. Mezi suvenýry se nejvíce prodávají fotografie z 26. prosince 2004.

Turisté přijíždějí jen na několik desítek minut, fotografují pobřeží, kupují fotografie a knihy o tsunami a zase mizí.

Před pěti lety dorazily vlny na pobřeží bez varování. Od té doby byla oblast Indického oceánu vybavena bójemi se snímači tlaku, měřiči vln a dalšími přístroji. Varování se šíří zprávami sms, webem, sirénami a ampliony.

Systém včasného varování má upozornit na tsunami do pěti minut poté, co vzniknou. Zareagují však lidé tak, jak mají, až udeří příští ničivé vlny? Seizmologové upozorňují, že smrtící tsunami se vyskytují zhruba jednou za půlstoletí.

Panují pochyby, zda příští generace bude tak ostražitá jako ta, která tsunami pocítila na vlastní kůži.

Témata: Tsunami
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

U pákistánského soudu s Češkou vypovídali svědci, Tereza H. si stěžovala…

22.05.2018 16:45 Islámábád - Výslechem svědků dnes v Pákistánu pokračovalo soudní líčení s Češkou, která byla…

Sebevražda pilota letu MH370? Teorii o zmizení letadla šmahem vyvrátil…

22.05.2018 14:47 Kuala Lumpur - Objasnit zmizení malajsijského letadla s 239 lidmi na palubě v březnu 2014 se opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama