Čína popravila Brita za pašování drog

Peking - Čína v úterý popravila prvního Evropana od vlády Mao Ce-tunga. Popraveným byl třiapadesátiletý britský občan Akmal Shaikh odsouzený za pašování drog, informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Akmal Shaikh

Zprávu o exekuci potvrdilo britské ministerstvo zahraničí.

Poprava Akmala Shaikha přišla poté, co čínský Nejvyšší soud v úterý zamítl žádost rodiny Brita Akmala Shaikha o milost z důvodů bipolární poruchy a trest smrti potvrdil. Nepomohla ani žádost britského premiéra Gordona Browna, neuspěl ani náměstek ministra zahraničí Ivan Lewis.

Podle Nejvyššího soudu ale nebyla žádost dostatečně podložena a ani Shaikh sám neposkytl dostatečné důkazy, že by byl duševně nemocný.

Jeho rodina ale uvedla, že Shaikh trpěl bipolární poruchou (maniodepresivní psychózou) a vykazoval "extrémní a nevypočitatelné" jednání. "Nemyslím si, že bude schopný skutečně porozumět tomu, co se děje," řekla před popravou jeho dcera Leilla Hornsellová.

Podle Shaikhových obhájců včetně jeho rodiny a britské nevládní organizace na ochranu lidských práv Reprieve využil Shaikhovy důvěřivosti gang pašeráků drog. Drogoví dealeři ho oslovili v Polsku, přesvědčili ho, že z něj v Číně udělají popovou hvězdu a podstrčili mu tašku se čtyřmi kilogramy heroinu.

Čínská policie Akmala Shaikha zatkla v roce 2007 a 21. prosince letošního roku čínský soud zamítl jeho poslední odvolání. Shaikh se tak stal prvním popraveným Evropanem na čínském území od 70. let 20. století, kdy v Číně popravili za špionáž občana Itálie.

Podle organizací zabývajícími se lidskými právy byl poslední Evropan v Číně popraven v roce 1951.

Témata: popravy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit Trump-Kim? Jižní Korea vyjádřila opatrnou nadějí, její prezident je…

26.05.2018 12:29 Aktualizováno Soul/Washington - Jižní Korea dnes vyjádřila opatrnou naději nad posledním vývojem kolem možného…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Hinduisty jsme nezabíjeli, tvrdí rohingská armáda v Barmě

25.05.2018 21:05 Neipyijto - Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA) odmítla tvrzení Amnesty International (AI), že…

KLDR kupodivu nevyvádí. Summit s USA může být i v původním termínu,…

25.05.2018 16:48 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump dnes připustil, že zrušená schůzka se severokorejským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama