Čína popravila Brita za pašování drog

Peking - Čína v úterý popravila prvního Evropana od vlády Mao Ce-tunga. Popraveným byl třiapadesátiletý britský občan Akmal Shaikh odsouzený za pašování drog, informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Akmal Shaikh

Zprávu o exekuci potvrdilo britské ministerstvo zahraničí.

Poprava Akmala Shaikha přišla poté, co čínský Nejvyšší soud v úterý zamítl žádost rodiny Brita Akmala Shaikha o milost z důvodů bipolární poruchy a trest smrti potvrdil. Nepomohla ani žádost britského premiéra Gordona Browna, neuspěl ani náměstek ministra zahraničí Ivan Lewis.

Podle Nejvyššího soudu ale nebyla žádost dostatečně podložena a ani Shaikh sám neposkytl dostatečné důkazy, že by byl duševně nemocný.

Jeho rodina ale uvedla, že Shaikh trpěl bipolární poruchou (maniodepresivní psychózou) a vykazoval "extrémní a nevypočitatelné" jednání. "Nemyslím si, že bude schopný skutečně porozumět tomu, co se děje," řekla před popravou jeho dcera Leilla Hornsellová.

Podle Shaikhových obhájců včetně jeho rodiny a britské nevládní organizace na ochranu lidských práv Reprieve využil Shaikhovy důvěřivosti gang pašeráků drog. Drogoví dealeři ho oslovili v Polsku, přesvědčili ho, že z něj v Číně udělají popovou hvězdu a podstrčili mu tašku se čtyřmi kilogramy heroinu.

Čínská policie Akmala Shaikha zatkla v roce 2007 a 21. prosince letošního roku čínský soud zamítl jeho poslední odvolání. Shaikh se tak stal prvním popraveným Evropanem na čínském území od 70. let 20. století, kdy v Číně popravili za špionáž občana Itálie.

Podle organizací zabývajícími se lidskými právy byl poslední Evropan v Číně popraven v roce 1951.

Témata: popravy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, hlášeny jsou oběti. Úřady varují před…

15.12.2017 20:42 Jakarta - Nejlidnatější indonéský ostrov Jáva dnes zasáhlo silné zemětřesení. Vyžádalo si zatím…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Mladík pošlapal portrét Čingischána, jde do vězení. Video pobouřilo…

15.12.2017 16:29 Peking - Číňan (19), který pošlapal portrét Čingischána, dostal rok vězení. Etničtí Mongolové,…

Žena v čele KLDR? Kim Jo-Čong se dere na výsluní, má podporu samotného…

15.12.2017 16:20 Aktualizováno Pchjongjang - Tajuplná figura, která je stínem Kim Čong-una - tak se do nedávna mluvilo o Kim Jo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama