Severní Korea již čerpá palivo do rakety Teapodong-2

Soul - Korejská lidově demokratická republika pokračuje v přípravách na start své rakety dlouhého doletu Teapodong-2 a začala do ní čerpat palivo. S odkazem na americkou armádu o tom ve čtvrtek informuje televize CNN.

Přidejte svůj názor

371

Podle odborníků bude raketa připravena ke startu do tří až čtyř dnů.

To časově souhlasí s březnovým prohlášením KLDR, že mezi 4. a 8. dubnem vypustí do vesmíru svůj satelit. Severní Korea zdůrazňuje mírové poslání svého vesmírného programu, mezinárodní společenství se však domnívá, že ve skutečnosti půjde o test rakety dlouhého doletu Teapodong-2. Ta je schopná nést jaderné hlavice a dolétnout až na Aljašku.

Tyto testy, ať mírové nebo vojenské, mohou porušit rezoluce OSN, které zakazují Pchjongjangu testování balistických střel i obchod se zbraněmi hromadného ničení.

Trajektorie rakety by navíc podle KLDR měla vést nad japonským územím. Proto Japonsko už v sobotu vyslalo do Japonského moře dvě lodě vybavené protiraketovým systémem Aegis. Japonská armáda dostala rozkaz sestřelit části rakety, u nichž bude existovat nebezpečí, že spadnou na japonské území.

Na severokorejskou zkoušku se připravují i Spojené státy, které ve čtvrtek rozmístily dvě válečné lodě ve vodách mezi Japonskem a Severní Koreou. Ministr obrany Spojených států Robert Gates přesto v neděli prohlásil, že USA nemají v úmyslu tuto raketu sestřelit, pokud nebude ohrožovat jejich území.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrti imperialistům! KLDR zveřejnila video útoku na americké bombardéry a…

25.09.2017 12:55 Pchjongjang - Severní Korea zveřejnila další z řady výhružných propagandistických videí. Na…

Japonský premiér rozpustí parlament, budou předčasné volby

25.09.2017 12:41 Aktualizováno Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe dnes oznámil, že ve čtvrtek rozpustí dolní komoru parlamentu.…

Magma stoupá, aktivita sopky Agung je v kritické fázi. Evakuováno 50 tisíc…

25.09.2017 12:28 Jakarta - Z okolí sopky Agung bylo evakuováno už 50 tisíc lidí. Seizmická aktivita v oblasti…

Dvě budovy v čínském městě zachvátil požár, nejméně 11 obětí

25.09.2017 08:16 Peking - Dvě obytné budovy ve východočínském městě Jü-chuan zachvátily v noci na dnešek plameny,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama