Rodí se asijský Hitler? KLDR nevybíravě útočí na Japonsko

Soul - Severní Korea ve své nejnovější kritice vlád sousedních zemí označila japonského premiéra Šinzóa Abeho za "asijského Hitlera". Podle Pchjongjangu se Abe snaží hromadit vojenskou moc pod záminkou zajištění regionální stability.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

Abe v lednu uvedl, že japonská ústava, která vznikla po druhé světové válce a která povoluje japonské armádě jednat pouze v sebeobraně, by mohla být do roku 2020 upravena.

V úvodníku opatřeném titulkem "Rodí se asijský Hitler?" agentura KCNA tvrdí, že premiér Japonska záměrně rozdmýchává obavy ze severokorejských raket a jaderných zbraní, aby ospravedlnil vlastní vojenskou expanzi.

"Není rozdíl mezi fašistickým maniakem Hitlerem, který vedl bitvu proti komunistům, aby ospravedlnil jinou válku, a nebezpečným Abem, který využívá konfrontace se Severní Koreou k ospravedlnění nových militaristických ambicí," dodává se v textu agentury.

Kritika ze strany KLDR ohledně militaristických ambicí někoho jiného je jaksi podivná. Vždyť severokorejská armáda čítá přes jeden milion vojáků. Jde o čtvrtou nejsilnější armádu na světě, což ostře kontrastuje s všudypřítomnou bídou. Údržba takovéhoto kolosu stojí komunistickou vládu četné prostředky, které ještě znásobují časté přehlídky na kterých je dokazována moc a síla armády. Armáda a zfanatizování obyvatel je základním pilířem režimu, proto jsou na armádu vynakládány nemalé prostředky. KLDR sužuje v souvislosti s armádou mnoho problémů. Vojsko je vybaveno převážně sovětským arzenálem, který je již notně zastaralý, což velení vynahrazuje obrovským počtem vojáků. Velké problémy mají Severokorejci hlavně s uživením armády. V zemi, která je často sužována hladomorem, je více jak milionová armáda značným problémem. Na armádě se podepsali hladomory z devadesátých let. Právě muži, kteří vyrůstali za doby hladomoru, by měli tvořit nyní jádro armády, informuje server problemykldr.webnode.cz.

Na japonského premiéra má spadeno i Čína. Šinzó Abe se v prosinci 2013 vydal do kontroverzní svatyně Jasukuni připomínající oběti čínsko-japonských válek, rusko-japonské války a dalších konfliktů z druhé poloviny 19. a počátku 20. století, ale také druhé světové války. "Vyjádřil jsem respekt všem, kteří obětovali svůj život pro Japonsko. Pomodlil jsem se, aby jejich duše odpočívaly v míru," řekl Abe po návštěvě svatyně.

V Jasukuni jsou ale pohřbeni i odsouzení váleční zločinci a zejména Čína a Jižní Korea ji považují za symbol japonské výbojné minulosti. V době, kdy se mezi Japonskem, Čínou a Jižní Koreou stupňují územní spory o tichomořské oblasti, svatyni navštívilo již několik vrcholných japonských představitelů a nakonec přišel i premiér.

Návštěvu Šinzó Abeho odsoudilo čínské ministerstvo zahraničí, jehož mluvčí Čchin Kang vyzval Tokio, aby dodrželo své sliby a poučilo se ze své agresivní válečné minulosti. "Vyzýváme Japonsko, aby dodrželo své závazky a poučilo se ze svých útočných dějin, aby napravilo své chyby a konkrétními kroky si získalo důvěru svých asijských sousedů a světového společenství," uvedl Čchin Kang.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov hájil dohodu s Íránem. Sleduje ji i KLDR, upozornil

19.01.2018 21:40 New York - Odstoupení Spojených států od dohody velmocí s Teheránem o íránském jaderném programu či…

Požár v autobusu s 52 oběťmi způsobila pájecí lampa, lidé se ji využili k…

19.01.2018 20:15 Astana – Příčinou čtvrtečního požáru autobusu západě Kazachstánu, při kterém zemřelo 52 cestujících…

Problémy na obzoru? KLDR zrušila vyslání přípravného týmu do Pchjongčchangu

19.01.2018 17:56 Soul - KLDR zrušila plánovanou návštěvu delegace, která měla v Jižní Koreji připravit vystoupení…

Proč tančíme, jak Kim píská? Společná vlajka na olympiádě naštvala…

19.01.2018 14:57 Soul - Ne všichni vnímají plánovanou účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama