Tisíce poutníků kráčely po křížové cestě v Jeruzalémě

Jeruzalém - Tisíce věřících z celého světa si v pátek v Jeruzalémě připomněly utrpění Ježíše Krista na biblické křížové cestě, informuje křesťanský server CBN News a server Voice of America.

Přidejte svůj názor

Ježíš podle křesťanské tradice před více než dvěma tisíci lety prošel s těžkým křížem na zádech Cestou bolesti (Via Dolorosa). Potom ho ukřižovali na vrchu Golgota.

Na tuto cestu se 14 zastávkami se v pátek pod policejní ochranou vydaly tisíce poutníků. Věřící stoupali k Chrámu Božího hrobu, který je postaven na místě, kde staří Římané Ježíše popravili. Někteří symbolicky nesli na ramenou kříž, jiní četli pasáže z bible.

„Jsme požehnáni, že můžeme být během tohoto svatého týdne v Jeruzalémě,“ říká pětašedesátiletá Američanka Kathy. „Tento okamžik mění můj život. Mám pocit, jako bych se stávala někým jiným,“ dodává.

Pro některé poutníky bylo ovšem poněkud problematické se do posvátného města vůbec dostat. „Jsem šťastný, že mohu jít do chrámu, ale mrzí mě, že potřebuju povolení k tomu, abych mohl vstoupit do vlastní země,“ stěžuje si Nizam, šedesátiletý křesťan z Ramalláhu. Poukazuje tak na povolenky, které si musejí Palestinci vyžádat u izraelských úřadů, aby mohli opustit okupované území. „Tohle je moje země, moje půda. Ve vlastní zemi se nemohu svobodně pohybovat,“ uzavírá.

Při své cestě se poutníci setkávali s muslimy, kteří se chystali do mešity Al-Aksá k modlitbám, i se židy oslavujícími svátek Pesach.

V Chrámu Svatého hrobu se pak lidé bázlivě dotýkali kamenné desky, na které podle pověsti po ukřižování spočívalo umyté Ježíšovo tělo.

Na stejném místě si křesťané v neděli připomenou Kristovo vzkříšení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdské milice prý střílejí na syrskou armádu, Rusko hrozí odplatou

21.09.2017 17:42 Aktualizováno Damašek/Moskva - Syrští povstalci podporovaní USA v provincii Dajr az-Zaur zřejmě ostřelovali…

Irák, Írán a Turecko zavrhly kurdské referendum, chtějí společně zakročit

21.09.2017 15:49 Ankara - Ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka se domluvili, že jejich země jsou společně…

Irácká armáda zahájila bitvu o Havídžu, patří mezi poslední bašty IS v zemi

21.09.2017 14:11 Aktualizováno Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila operaci s cílem dobýt z rukou Islámského státu (IS) město…

Sýrie bez Asada? Stále větší počet Syřanů je připraveno jej uznat za…

21.09.2017 13:40 Damašek - V pondělí šéf britské diplomacie Boris Johnson prohlásil, že Spojené království, USA a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama