Izrael chystá ničivý útok na Írán

Jeruzalém - Izraelská armáda se připravuje na ničivý letecký útok namířený na íránská jaderná zařízení. Čeká pouze na souhlas nové vlády, píše v sobotu britský deník The Times.

Přidejte svůj názor

Israeli Air Force

"Izrael chce, aby jeho síly, pokud dostanou zelenou, mohly zaútočit během dní, nebo dokonce hodin. Připravují se na tuto možnost na všech úrovních." řekl listu zdroj z armády. "Zpráva pro Írán zní - naše hrozba, to nejsou jen slova," dodal muž.

Izrael se připravuje také na íránský protiútok. Příští měsíc chce armáda zahájit celonárodní výcvikovou akci. Cílem cvičení je připravit obyvatele na to, že na jakoukoli část země může kdykoli, bez varování dopadnou raketa. "Chceme, aby občané pochopili, že válka může přijít zítra ráno," prohlásil plukovník Kilik Sofer.

"Nevyhrožovali bychom, kdybychom na to nebyli dost silní. Podnikáme jasné kroky, množství příprav, které dokazují, že Izrael skutečně chce jednat," prohlásil důstojník izraelských tajných služeb. Zdůraznil ale, že židovský stát zřejmě nezaútočí, pokud nebude mít alespoň tichou podporu Spojených států.

Pravicová vláda premiéra Benjamina Netanjahua je ve vztahu k Íránu nekompromisní. "Izrael jasně řekl, že nebude tolerovat ohrožení jaderným Íránem. Podle izraelské rozvědky budou mít bombu do dvou let. A až budou mít bombu, bude pozdě a Izrael nebude mít jinou možnost, než zaútočit- ať s Amerikou, nebo bez ní," zní z izraelského ministerstva obrany.

Izraelský prezident Šimon Peres útočnou rétoriku nové izraelské vlády nepodporuje. Ve čtvrtek při schůzce se zvláštním vyslancem USA pro Blízký východ Johnem Mitchelem ujistil amerického diplomata, že Izrael vojenskou akci nepřipravuje. "Veškeré zprávy o možném útoku Izraele na Írán nejsou pravdivé. Situace v Íránu nemá vojenské řešení," řekl Peres.

Americký prezident Barack Obama již několikrát zopakoval, že s Íránem chce navázat diplomatické styky a zahájit vyjednávání. Obama se na Blízký východ chystá v červnu, kdy budou v Íránu probíhat volby. Americká diplomacie tak bude mít příležitost k rozhovorům s novým vedením Íránu.

Témata: Izrael
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurdské referendum znervózňuje okolní státy: Írán zavřel hranice, Turecko…

25.09.2017 13:10 Teherán/Ankara - Írán a Turecko mají vlastní kurdskou menšinu a obávají se, že referendum v Iráku…

Iráčtí Kurdové po referendu nehodlají měnit hranici, ujišťuje jejich vůdce

25.09.2017 12:50 Irbíl - Na severu Iráku se koná referendum, v němž se mají občasné vyjádřit k otázce nezávislosti…

Začalo referendum o nezávislosti Kurdistánu. Irák a okolní státy jsou v…

25.09.2017 10:15 Aktualizováno Irbíl/Ankara/Bagdád - V severním Iráku dnes začalo referendum o nezávislosti Kurdů. Výsledek nebude…

Při ruských náletech v Idlibu zemřelo nejméně 45 rebelů

24.09.2017 18:14 Damašek - Nejméně 45 rebelů z islamistické skupiny Fajlak aš-Šám (Legie Šám) přišlo o život při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama