Rusko buduje armádu žoldáků, varuje profesor

Washington - Přítomnost ruské vojenské síly v Sýrii vzbuzuje i nadále různé reakce. Paul R. Gregory, výzkumník na Hoover Institution a profesor v Německém institutu pro ekonomický výzkum v Berlíně, se domnívá, že by ale měla být pozornost směřována i na nábor dobrovolníků a žoldáků, které pak podle něj hájí ruské zájmy v zemi.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě (9. kvězna 2015), ilustrační foto

Nábor lidí pro boj v Sýrii podle Gregoryho probíhá ve dvou rovinách. První je ruská kampaň, která se ale kvůli zákonům proti žoldáctví maskuje jako nábor dobrovolníků. Existují jak speciální webové stránky, tak i skupiny na sociálních sítích.

„Náboráři se nestydí o své práci mluvit s tiskem, ale musí velmi pečlivě vážit slova. Koneckonců, ruská intervence v Sýrii byla veřejně uznána a legitimizována Asadovou vládou. V interview pro server Lenta.ru ale náboráři trvají na tom, že dodržují ruské protižoldácké zákony, protože jejich rekruti jsou ‚dobrovolníci'," uvádí Gregory.

Vlastenečtí žoldáci

Druhá rovina náboru pak podle něj probíhá na Ukrajině. Jak podotýká, tamější snahy nejsou svazovány zákony a nábor tak probíhá vcelku otevřeně; ať už na internetu, nebo například na plakátech. Podle jeho údajů náboráři lákají na vlastenectví, dobrý plat i prestiž.

Gregory upozorňuje, že Rusko tímto způsobem nahrazuje regulérní armádu, podobně jako to už udělalo na Ukrajině: „Podle nejpřesnějších odhadů zpravodajských služeb se polovina všech jednotek bojujících na Ukrajině v dobách největších bojů skládala z rebelů, kteří byli více méně Ruskem ovládáni."

„Kreml po dobu bojů na Ukrajině tvrdil, že všichni Rusové bojující v zemi jsou dobrovolníci. A pravda je taková, že většina mrtvých nebo nezvěstných na Ukrajině byli ‚dobrovolníci', kteří byli naverbováni pokoutnými organizacemi, které je na Ukrajinu přivezly a pak odvezly jejich těla zpět, aby byla tajně pochována," uvádí dále Gregory.

Kuba po boku Ruska

Připomíná i zprávy, že „v Sýrii byl spatřen přední kubánský generál, kubánští vojenští specialisté a speciální jednotky cvičené v Rusku," a dodává: „To mi připomíná doby studené války, kdy Kubánci zastupovali Rusko v Africe."

Ačkoliv přesun pozornosti Ruska do Sýriie může znamenat úlevu pro Ukrajinu, Gregory varuje, aby země neusnula na vavřínech. „Špatnou zprávou je, že se Putinova zahraniční legie může rychle změnit v batalion rychlého nasazení, který by mohl být během krátké doby přepraven zpět na Ukrajinu."

Varuje, že Putin takto získává armádu, která je schopná bojovat v zahraničí, aniž by musel brannou povinností nutit jet bojovat mladé Rusy, kteří se do zahraničních bojů příliš nehrnou.

„Pro Putina tato zahraniční legie – obzvláště posílena kubánskými profesionály – znamená, že může použít tyto bojovníky v pozemních bojích jako náhradu za mladé Rusy, kteří nechtějí zemřít v nějaké pro ně bezvýznamné daleké zemi."

„Jako bonus takto Putin navíc přesune tým vysoce ozbrojených násilníků od propustné ruské hranice. Kdo ví, jaké neplechy by mohli natropit na ruské půdě. Uvidíme, jak mu to vyjde," dodává.

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

18.11.2017 16:32 Aktualizováno Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků.…

Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

18.11.2017 13:54 Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky…

Při bombovém útoku IS v Sýrii zemřelo přes 20 lidí

17.11.2017 21:30 Damašek - Nejméně 20 obětí a 30 zraněných si vyžádal dnešní atentát na východě Sýrie.

Libanonský premiér odletí za Macronem do Francie

17.11.2017 18:08 Bejrút/Moskva/Göteborg - Libanonský premiér Saad Harírí, který před dvěma týdny oznámil nečekaně ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama