Skutečná spolupráce Ruska a USA v Sýrii? Americký velvyslanec v Rusku promluvil

Washington/Moskva – Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy nejsou v poslední době právě nejpřátelštější. Změnu by podle některých mohlo přinést ruské angažmá v Sýrii. Americký velvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul v komentáři pro The Moscow Times naznačil, jaká je realita.

Přidejte svůj názor 152 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

McFaul cituje Vladimira Putina, který zásah v Sýrii označil za hlavní bod obratu v ruské zahraniční politice v roce 2015. „Za posledních 15 let stále více spoléhal na použití vojenské síly k dosažení svých domácích i zahraničních cílů, počínaje invazí do Čečenska v roce 1999, v roce 2008 to pak byla Gruzie, následovala Ukrajina v roce 2014. Putinovy manévry v Sýrii jsou logickým, i když dramatickým, krokem ve stále agresivnější ruské politice," domnívá se americký diplomat.

Přesto však podle něj měla být mise v Sýrii něčím odlišná. Zatímco Putin správně odhadl, že většina světa odsoudí jeho vojenské akce v Čečensku, Gruzii i na Ukrajině, očekával naopak solidaritu a podporu ze strany mezinárodního společenství pro svůj zásah v Sýrii.

Návštěva Kerryho vyřešila problémy?

Prokremelští komentátoři pak podle McFaula poukazují na nedávnou cestu amerického ministra zahraniří Johna Kerryho do Moskvy, což pokládají za důkaz toho, že vojenská intervence v Sýrii a ruský boj proti terorismu dostanou zemi z mezinárodní izolace a pomohou Moskvě získat zpět postavení jakožto odpovědné součásti globálního vedení. Argumentace je jasná – Rusko je zpět, protože svět Rusko potřebuje.

„Takové závěry jsou předčasné. V dlouhodobém horizontu by se Rusko mohlo stát partnerem v celosvětovém boji proti terorismu. A Spojené státy, Evropská unie a země po celém světě by v zásadě měly přivítat ruskou spolupráce při této misi. V praxi, nicméně, musí být vyřešeno několik klíčových krátkodobých problémů než bude moci navázat dlouhodobou spolupráci s Ruskem," tvrdí americký vylvyslanec v Rusku.

Rusko se musí vzdát podpory syrského režimu

„Zaprvé, Rusko, které dlouhodobě hájí svého dlouholetého spojence Bašára Asada, musí zastavit bombardování syrských opozičních sil, které podporují USA a západní koalice, a začít opravdu bojovat s Islámským státem. V prvních týdnech byla ruská strategie v Sýrii zřejmá – odstranit třetí strany z občanské války, a tím donutit svět, aby si vybral menší ze dvou zel – Asada nebo Islámského státu," hodnotí záměry Ruska diplomat.

Připouští sice, že ruské bombardéry začaly útočit i na pozice IS, přesto se i nadále kampaň Kremlu soustředí spíše na opoziční síly. Pokud prý chce být Rusko partnerem Západu, musí změnit cíle bombardování. A musí to udělat rychle a zásadně.

„Zadruhé, Putin se musí vážněji zapojit do mezinárodního úsilí, které povede k zahájení procesu politického přechodu v Sýrii. Asad nemůže zůstat. Mohl by při přeměně sehrát přechodnou roli, jako to dělali někteří jiní diktátoři. Ale u moci nemůže zůstat z jednoho prostého důvodu – jeho přítomnost žene stále více dobrovolníků do řad IS," myslí si McFaul.

Asadův režim zabil více lidí než ostatní válčící skupiny

Připomíná, že Asadův režim zabil více lidí, než všechny ostatní skupiny dohromady. „Drtivá většina obětí vojenských operací syrské vlády jsou civilisté, nikoli teroristé. Podle SOHR Assad zabil 181.557 civilistů od března 2011 do listopadu 2015, zatímco IS zavraždil v tom stejném období 1777 civilistů. Pokud je cílem v Sýrii je zastavit občanskou válku, Assad by neměl představovat mírotvůrce," má jasno McFaul. Aby Putin demonstroval vliv ruského režimu, měl by podle něj nejprve zatlačit na Asada, aby přestal vraždit civilisty. „Pokud tohoto cíle nedosáhne, není tu žádný důvod věřit, že může dostat Asada nebo jeho generály k jednacímu stolu," myslí si velvyslanec.

„Zatřetí, Rusko musí změnit bombardovací metody, Umírá příliš mnoho civilistů. Tyto typy útoků ze strany Ruska ještě více inspirují dobrovolníky prostřednictvím džihádistických kanálů. To je přesně to, co IS chce. Začtvrté, ruská média musí přestat obviňovat USA z podpory IS. Jako mohou USA spojit své síly se zemí, která propagune nepravdivá tvrzení a vykresluje Ameriku jako nepřítele? Zapáté, Putin musí zastavit tok bojovníků z Ruska do Sýrie. Dokonce i ruské odhady naznačují, že od září 2015 se asi 2400 Rusů přidalo k bojovníkům IS. A konečně, aby mohlo Rusko být užitečným partnerem v Sýrii, musí zastavit dění na Ukrajině. Jinak to nikdy nebude fungovat," píše McFaul.

Kreml musí brát vážně své závazky

„Aby mohlo Rusko, USA a jejich spojenci spolupracovat, musí dojít k určitým úpravám, stejně jako musí být uzavřeny některé závazky. Umírněné opoziční skupiny využívající peníze a zbraně od USA by neměly být nuceny bojovat pouze s IS. Měly by být schopny definovat vlastní vojenské strategie, včetně zaměření se na boj se silami Bašára Asada jako prostředku nátlaku při vyjednávání. Nemůžeme očekávat, že budou bojovat proti IS, když na ně Asad útočí," vysvětluje americký velvyslanec.

Američané musí tlačit na představitele Kremlu, aby brali vážně nutnost politické transformace a svobodných a spravedlivých voleb v zemi. USA ani zbytek světa podle něj nemohou brát vážně falešné sliby o autokratické stabilitě. „Asadova diktatura přináší v posledních letech pouze smrt, vysídlení a nestabilitu. Není možné očekávat, že by jeho režim mohl prokukovat v budoucnu stabilitu," píše diplomat.

Američané by také podle něj měli jasně dát najevo, že oddělují americkou podporu Ukrajině a spolupráci s Ruskem v Sýrii. Pokud totiž budou USA vysáílat nejednoznačné signály, neposlouží to žádnému účelu. „A konečně, američtí vůdci musí zůstat realisté ohledně chabých vyhlídek na úspěšnou spolupráci. V nadcházejícím roce by USA měly usilovat o spojenectví s Ruskem v boji proti IS, ale měly by tak činit bez iluzí o pravděpodobném úspěchu. Spíše by se měly obávat selhání," myslí si McFaul.

Vstupte do diskuze (152)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 57 lidí

22.04.2018 19:17 Aktualizováno Kábul - Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se dnes odpálil před budovou pro…

Irácké nálety zabily v Sýrii 36 členů IS

22.04.2018 16:32 Bagdád - Irácké nálety v Sýrii ve čtvrtek zabily 36 příslušníků teroristické organizace Islámský…

Syrská armáda bombarduje jižní Damašek, vyhání radikály z IS

22.04.2018 14:13 Damašek - Syrská vládní vojska dnes bombardovala a ostřelovala část jižního Damašku, aby docílila…

Izrael odmítá odpovědnost za atentát na Palestince

22.04.2018 11:01 Jeruzalém - Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes odmítl obvinění, že za sobotním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama