Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí

Tel Aviv/ Moskva - Ačkoliv je současný ruský prezident nejbližším přítelem, jakého kdy Izrael v Moskvě měl. Za izraelsko-ruskými námluvami velmi pravděpodobně stojí řada izraelských obav. Nad důvody, kvůli kterým se v současnosti vzájemný dialog mezi Izraelem a Ruskou federací rozšiřuje, se ve svém článku pro agenturu Reuters zamýšlí někdejší člen Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) a známý komentátor Josh Cohen.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Izrael

Ať už na daný vývoj pohlížíme jakkoliv, nelze popřít, že ruský vstup do Sýrie zásadně pozměnil situaci na blízkovýchodní šachovnici. Za podpory syrského prezidenta Bašára Asada Putin založil v Sýrii několik vojenských základen a de facto vybudoval rusko-šíitskou osu, konstatoval autor v úvodu svého komentáře a v té souvislosti poukázal na to, že analytici  až překvapivě často opomíjejí Izrael a jeho pohled na daný vývoj.

"Historie izraelsko-ruských vztahů je přitom přinejmenším komplikovaná. Sovětský svaz podpořil vznik Izraele v roce 1948, pak se nicméně naklonil k arabskému světu a během šestidenní války v roce 1967 i v průběhu jomkipurské války dokonce hrozil napadnutím Izraele," shrnul Josh Cohen a dodal, že po nástupu Putina se vzájemné vztahy výrazně zlepšily.

Putin se mimo jiné v roce 2005 stal prvním ruským prezidentem, který Izrael osobně navštívil. Izrael a Rusko pojí také společný strach z terorismu a v létě  2014 byl Putin jedním z mála světových vůdců, kteří podpořili Izraelskou operaci Ochranné ostří.

I navzdory těmto skutečnostem současné ruské jednání vzbuzuje u izraelských představitelů nebývalé obavy. S tím pak souvisí skutečnost, že Rusko disponuje na Blízkém východě značným vlivem, domnívá se Cohen  a uvádí hned několik důvodů, kvůli kterým je pro Izrael klíčové udržovat s Kremlem dobré vztahy.

Ačkoliv zástupci Izraele zůstávají odhodláni i nadále se vyhýbat vlastní účasti v syrské válce. Existuje zde jedna věc, kterou Izrael za žádných okolností nechce dopustit. Jedná se o transfer pokročilých zbraní z Íránu nebo Sýrie do rukou Hizballáhu, který pro Izrael představuje úhlavního nepřítele.

Ruské dodávky pokročilých systémů země-vzduch S-400 Sýrii proto pochopitelně vzbuzují u Izraele vážné obavy. Z toho důvodu je podle Cohena nejvyšším zájmem Izraele udržovat s Ruskem co možná nejlepší vztahy, aby nedošlo k tomu, že S-400 budou zasahovat izraelské letouny. 

Psali jsme:

 

Výsledkem těchto obav a snah zabránit tomuto scénáři předejít, se podle Cohena stala Netanyahuova návštěva Moskvy, k níž došlo nedlouho po ruském vstupu do syrské občanské války. Následoval další rozhovor v Paříži během klimatické konference.

O pár týdnů později se nicméně objevily zprávy, že Rusko údajně převádí zbraně přímo na Hizballáh, který Moskva považuje za účinnější protipovstaleckou bojovou sílu než syrskou armádu.

V případě, že  se  tato dosud nejasná informace potvrdí, vyvstanou dvě naprosto zásadní otázky: Jaký typ zbraní Rusko Hizballáhu dodává, a zda by mu umožnilo, aby tyto zbraně použil proti Izraeli. Ať už je to jakkoliv, Netanjahu podle Cohena nemá na vybranou, a je pro něj klíčové udržovat s Putinem nadstandardní vztahy.

Podobně Izraeli dělá starosti také ruské posilování vztahů s Íránem a zbraňové dodávky i jemu. V neposlední řadě autor poukázal také na zhruba 200 tisíc Židů žijících v Rusku. Ačkoliv je Putinův postoj vůči této menšině vstřícný, vzhledem k historii antisemitismu v Rusku izraelští politici jistě pochopili, že vážné narušení vztahů s Moskvou by mohlo být doprovázeno perzekucí této skupiny lidí.

V závěru svého komentáře Josh Cohen konstatuje, že současná podoba izraelské politiky vůči Rusku odráží výše zmíněné obavy. O čemž svědčí například izraelská neochota odsoudit ruskou anexi Krymu a postup na Ukrajině.

Témata: Rusko | Izrael | Syrská krize
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Záplavy zabily v Izraeli devět lidí, všem bylo pouhých 18 let

26.04.2018 20:45 Jeruzalém - Devět lidí ve věku 18 let dnes v Izraeli přišlo o život poté, co je smetla voda při…

Podle Izraele rekrutuje Írán v Sýrii teroristy

26.04.2018 18:21 New York - Írán v Sýrii rekrutoval více než 80.000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře…

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama