Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí

Tel Aviv/ Moskva - Ačkoliv je současný ruský prezident nejbližším přítelem, jakého kdy Izrael v Moskvě měl. Za izraelsko-ruskými námluvami velmi pravděpodobně stojí řada izraelských obav. Nad důvody, kvůli kterým se v současnosti vzájemný dialog mezi Izraelem a Ruskou federací rozšiřuje, se ve svém článku pro agenturu Reuters zamýšlí někdejší člen Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) a známý komentátor Josh Cohen.

Diskuse: 2

Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí - anotační foto

Ať už na daný vývoj pohlížíme jakkoliv, nelze popřít, že ruský vstup do Sýrie zásadně pozměnil situaci na blízkovýchodní šachovnici. Za podpory syrského prezidenta Bašára Asada Putin založil v Sýrii několik vojenských základen a de facto vybudoval rusko-šíitskou osu, konstatoval autor v úvodu svého komentáře a v té souvislosti poukázal na to, že analytici  až překvapivě často opomíjejí Izrael a jeho pohled na daný vývoj.

"Historie izraelsko-ruských vztahů je přitom přinejmenším komplikovaná. Sovětský svaz podpořil vznik Izraele v roce 1948, pak se nicméně naklonil k arabskému světu a během šestidenní války v roce 1967 i v průběhu jomkipurské války dokonce hrozil napadnutím Izraele," shrnul Josh Cohen a dodal, že po nástupu Putina se vzájemné vztahy výrazně zlepšily.

Putin se mimo jiné v roce 2005 stal prvním ruským prezidentem, který Izrael osobně navštívil. Izrael a Rusko pojí také společný strach z terorismu a v létě  2014 byl Putin jedním z mála světových vůdců, kteří podpořili Izraelskou operaci Ochranné ostří.

I navzdory těmto skutečnostem současné ruské jednání vzbuzuje u izraelských představitelů nebývalé obavy. S tím pak souvisí skutečnost, že Rusko disponuje na Blízkém východě značným vlivem, domnívá se Cohen  a uvádí hned několik důvodů, kvůli kterým je pro Izrael klíčové udržovat s Kremlem dobré vztahy.

Ačkoliv zástupci Izraele zůstávají odhodláni i nadále se vyhýbat vlastní účasti v syrské válce. Existuje zde jedna věc, kterou Izrael za žádných okolností nechce dopustit. Jedná se o transfer pokročilých zbraní z Íránu nebo Sýrie do rukou Hizballáhu, který pro Izrael představuje úhlavního nepřítele.

Ruské dodávky pokročilých systémů země-vzduch S-400 Sýrii proto pochopitelně vzbuzují u Izraele vážné obavy. Z toho důvodu je podle Cohena nejvyšším zájmem Izraele udržovat s Ruskem co možná nejlepší vztahy, aby nedošlo k tomu, že S-400 budou zasahovat izraelské letouny. 

Psali jsme:

 

Výsledkem těchto obav a snah zabránit tomuto scénáři předejít, se podle Cohena stala Netanyahuova návštěva Moskvy, k níž došlo nedlouho po ruském vstupu do syrské občanské války. Následoval další rozhovor v Paříži během klimatické konference.

O pár týdnů později se nicméně objevily zprávy, že Rusko údajně převádí zbraně přímo na Hizballáh, který Moskva považuje za účinnější protipovstaleckou bojovou sílu než syrskou armádu.

V případě, že  se  tato dosud nejasná informace potvrdí, vyvstanou dvě naprosto zásadní otázky: Jaký typ zbraní Rusko Hizballáhu dodává, a zda by mu umožnilo, aby tyto zbraně použil proti Izraeli. Ať už je to jakkoliv, Netanjahu podle Cohena nemá na vybranou, a je pro něj klíčové udržovat s Putinem nadstandardní vztahy.

Podobně Izraeli dělá starosti také ruské posilování vztahů s Íránem a zbraňové dodávky i jemu. V neposlední řadě autor poukázal také na zhruba 200 tisíc Židů žijících v Rusku. Ačkoliv je Putinův postoj vůči této menšině vstřícný, vzhledem k historii antisemitismu v Rusku izraelští politici jistě pochopili, že vážné narušení vztahů s Moskvou by mohlo být doprovázeno perzekucí této skupiny lidí.

V závěru svého komentáře Josh Cohen konstatuje, že současná podoba izraelské politiky vůči Rusku odráží výše zmíněné obavy. O čemž svědčí například izraelská neochota odsoudit ruskou anexi Krymu a postup na Ukrajině.

Klíčová slova: Rusko Izrael Syrská krize

Diskuse

Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí

Počet příspěvků: , poslední 18.01.2016 11:01
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Ruské barbarství v Sýrii? Letectvo používá smrtící bomby, svět se bouří + VIDEO

27.09.2016 12:07 Aktualizováno Damašek – Krátké příměří, které panovalo v Sýrii, je v troskách – stejně jako město Aleppo, které zažívá...

Společná evropská armáda? Británie nesouhlasí, Německo a Francie to vidí jinak

27.09.2016 11:54 Aktualizováno Bratislava - Ve slovenské metropoli se dnes koná neformální schůzka ministrů obrany EU. V poslední době se...

V Drážďanech explodovaly dvě bomby, jedna byla před mešitou

27.09.2016 11:51 Aktualizováno Dražďany - V Drážďanech vybuchly v pondělí večer dvě improvizované bomby, nikdo nebyl zraněn. Jedna byla...

Německo začalo počítat a zhrozilo se. Zjistilo, kolik lidí vlastně nejsou Němci

27.09.2016 11:35 Berlín - Německé úřady se rozhodly spočítat, kolik lidí žijících v této zemi má přistěhovalecký původ. S...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 2144 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama