Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí

Tel Aviv/ Moskva - Ačkoliv je současný ruský prezident nejbližším přítelem, jakého kdy Izrael v Moskvě měl. Za izraelsko-ruskými námluvami velmi pravděpodobně stojí řada izraelských obav. Nad důvody, kvůli kterým se v současnosti vzájemný dialog mezi Izraelem a Ruskou federací rozšiřuje, se ve svém článku pro agenturu Reuters zamýšlí někdejší člen Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) a známý komentátor Josh Cohen.

Diskuse: 2

Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí - anotační foto
reklama

Ať už na daný vývoj pohlížíme jakkoliv, nelze popřít, že ruský vstup do Sýrie zásadně pozměnil situaci na blízkovýchodní šachovnici. Za podpory syrského prezidenta Bašára Asada Putin založil v Sýrii několik vojenských základen a de facto vybudoval rusko-šíitskou osu, konstatoval autor v úvodu svého komentáře a v té souvislosti poukázal na to, že analytici  až překvapivě často opomíjejí Izrael a jeho pohled na daný vývoj.

"Historie izraelsko-ruských vztahů je přitom přinejmenším komplikovaná. Sovětský svaz podpořil vznik Izraele v roce 1948, pak se nicméně naklonil k arabskému světu a během šestidenní války v roce 1967 i v průběhu jomkipurské války dokonce hrozil napadnutím Izraele," shrnul Josh Cohen a dodal, že po nástupu Putina se vzájemné vztahy výrazně zlepšily.

Putin se mimo jiné v roce 2005 stal prvním ruským prezidentem, který Izrael osobně navštívil. Izrael a Rusko pojí také společný strach z terorismu a v létě  2014 byl Putin jedním z mála světových vůdců, kteří podpořili Izraelskou operaci Ochranné ostří.

I navzdory těmto skutečnostem současné ruské jednání vzbuzuje u izraelských představitelů nebývalé obavy. S tím pak souvisí skutečnost, že Rusko disponuje na Blízkém východě značným vlivem, domnívá se Cohen  a uvádí hned několik důvodů, kvůli kterým je pro Izrael klíčové udržovat s Kremlem dobré vztahy.

Ačkoliv zástupci Izraele zůstávají odhodláni i nadále se vyhýbat vlastní účasti v syrské válce. Existuje zde jedna věc, kterou Izrael za žádných okolností nechce dopustit. Jedná se o transfer pokročilých zbraní z Íránu nebo Sýrie do rukou Hizballáhu, který pro Izrael představuje úhlavního nepřítele.

Ruské dodávky pokročilých systémů země-vzduch S-400 Sýrii proto pochopitelně vzbuzují u Izraele vážné obavy. Z toho důvodu je podle Cohena nejvyšším zájmem Izraele udržovat s Ruskem co možná nejlepší vztahy, aby nedošlo k tomu, že S-400 budou zasahovat izraelské letouny. 

Psali jsme:

 

Výsledkem těchto obav a snah zabránit tomuto scénáři předejít, se podle Cohena stala Netanyahuova návštěva Moskvy, k níž došlo nedlouho po ruském vstupu do syrské občanské války. Následoval další rozhovor v Paříži během klimatické konference.

O pár týdnů později se nicméně objevily zprávy, že Rusko údajně převádí zbraně přímo na Hizballáh, který Moskva považuje za účinnější protipovstaleckou bojovou sílu než syrskou armádu.

V případě, že  se  tato dosud nejasná informace potvrdí, vyvstanou dvě naprosto zásadní otázky: Jaký typ zbraní Rusko Hizballáhu dodává, a zda by mu umožnilo, aby tyto zbraně použil proti Izraeli. Ať už je to jakkoliv, Netanjahu podle Cohena nemá na vybranou, a je pro něj klíčové udržovat s Putinem nadstandardní vztahy.

Podobně Izraeli dělá starosti také ruské posilování vztahů s Íránem a zbraňové dodávky i jemu. V neposlední řadě autor poukázal také na zhruba 200 tisíc Židů žijících v Rusku. Ačkoliv je Putinův postoj vůči této menšině vstřícný, vzhledem k historii antisemitismu v Rusku izraelští politici jistě pochopili, že vážné narušení vztahů s Moskvou by mohlo být doprovázeno perzekucí této skupiny lidí.

V závěru svého komentáře Josh Cohen konstatuje, že současná podoba izraelské politiky vůči Rusku odráží výše zmíněné obavy. O čemž svědčí například izraelská neochota odsoudit ruskou anexi Krymu a postup na Ukrajině.

reklama
Klíčová slova: Rusko Izrael Syrská krize

Diskuse

Rusko a Izrael jako spojenci? Analytik nastínil, co za přátelstvím stojí

Počet příspěvků: , poslední 18.01.2016 11:01
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Autoritářství, pokrytectví, iluze... Mezi Budapeští a Vídní se strhla přestřelka kvůli migraci - anotační foto

Autoritářství, pokrytectví, iluze... Mezi Budapeští a Vídní se strhla...

25.05.2016 00:50 Aktualizováno Budapešť - Šéf maďarské dilomacie Péter Szijjártó si dnes postěžoval, že v Rakousku nedošlo po příchodu...

Maďarský boj proti migrantům skončil? V zemi se vyskytl nečekaný problém

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Budapešť - Maďarská vláda nesouhlasí s přijímáním migrantů na základě kvót Evropské komise a iniciovala...

Podvod při rakouských volbách? V zemi to vře. Hofer poslal svým příznivcům...

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Vídeň - Ve snaze uklidnit napětí po porážce v prezidentských volbách v Rakousku požádal neúspěšný kandidát...

Chceme konec migrační krize, rozhodlo Německo. Tohle je jeho plán

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Berlín – Evropská unie akutně potřebuje řešení migrační krize. Gerd Müller, německý ministr pro ekonomickou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20151 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama