Pochmurné svědectví ze srdce Islámského státu. Lidé už nerozlišují mezi smrtí a životem

Raqqa – Město Raqqa se stalo hlavním městem Chalífátu Islámského státu. Server Foreign Policy získal svědectví jednoho z obyvatel Raqqy, který si říká Marwan Hisham. Ten popisuje, jak vypadá život pod nadvládou Islámského státu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Islámský stát

Náboženské kázání, letecké údery a svědící povinné plnovousy, tak nějak ve zkratce vypadá běžný den v hlavním městě Chalífátu. „Byl jsem na delší dobu daleko od domova, takže jsem na cestě zpátky musel resetovat mozek na jiné nastavení: nastavení Raqqa. Nechal jsem si narůst vousy, které vypadají hustě – na Turecko jsou podezřele dlouhé, tady jsou ale relativně krátké a odvážné. Ještě si na to zvykám, svědí to a často si to škrábu," popisuje svoje zkušenosti Hisham. Islámský stát podle něj prozatím nepožaduje, aby si muži holili knírek tak, jak to nosí salafističní „bratři". Holý horní ret a plnovous prý vytváří dojem široké čelisti.

„Raqqa nastavení" se podle něj skládá z celé řady malých úkonů, které musí mít člověk neustále na paměti, aby přežil pod nadvládou IS. Pokud člověk nemá předchozí vzdělání v šaríi nebo islámském právu, měl by podle něj rychle začít. Jinak ho poučí salafističtí učitelé v nově vytvořených mešitách – takové lekce jsou podle něj nejen pokořující, protože učí muslimy jejich zkroucený výklad náboženství, ve kterém muslimové žijí odmalička, ale člověk také zamešká hodiny a hodiny v práci.

Povinné přednášky pro děti i provinilce

Přednášky začínají vyznáním víry a končí vysvětlováním konkrétních podrobností ohledně výkladu islámu podle IS, jako jsou zvláštní pravidla týkající se menstruujících žen. Ve chvíli „absolvování" jsou pak studenti úplně indoktrinováni celou ideologií Islámského státu. Mnozí z těch, kteří lekce navštěvují, jsou ještě děti, jsou to chlapci, kteří pracovali na rodinných farmách nebo za almužnu otročili ve špinavých dílnách. Teď jsou z nich však "lvíčata Chalífátu", což se jim může zdát jako lákavá vyhlídka. Někteří dospělí jsou tam pak proto, aby dostali poukaz na 400 dolarů, který jim IS dá po dokončení kurzu. Další jsou sem umístěni za trest – jde třeba o přistižené kuřáky nebo o obchodníky, kteří svůj obchod nestihli uzavřít včas před modlitbou.

„Jejich řady budou ale brzy rozšířeny o všechny ostatní. IS používá jakoukoliv záminku, aby obyvatelům Raqqy kázal svou ideologii. Můžete být chudý člověk, který požádá o zakat - almužnu od bohatých - aniž byste se registrovali u IS, nebo státní zaměstnanec, který studoval na školách Asadova režimu, takže máte neislámské vzdělání. Nebo absolvent školy „světského práva" - ti všichni jsou nuceni podřídit se indoktrinaci," vysvětluje Hisham.

Odejít musí IS, ne my

Šaria lekce jsou ale podle něj jen tím posledním trestem vyvinutým IS. Než přišlo léto, museli ti, kteří porušili zákony IS, nuceně hloubit zákopy, které částečně obklopují město. Je to nebezpečná práce. Řada těchto pracovníků byla zabita při náletech. Závažnost trestů IS jsou podle všeho závislé na rozmarech džihádistů.

Hamdan je asi dvacetiletý zběh syrské armády, který teď ve městě žije. Má dlouhý neupravený plnovous, kterým dává najevo, že IS opovrhuje. Ve městě prý není šťastný. Na otázku, proč tedy neodejde, odpověděl: „Neodejdu, tohle je můj domov. To je moje sousedství. Oni jsou ti, kteří mají odejít!" 

Raqqa byla bojovníky IS dobyta v lednu 2014, od té doby se složení obyvatel značně změnilo. Demografickou změnu vyvolali nově příchozí zahraniční bojovníci a jejich rodiny. Šlo prý o ošklivou kolonizaci. Členové IS potřebovali domy, začali je proto zabavovat a byty důstojníků syrského režimu i syrských rebelů také. Časem se počet obyvatel díky novým rekrutům ještě zvýšil. Nově přišli především mladí svobodní chlapci, poptávka po bytech proto ještě vzrostla. Další lidé do města přišli, když IS loni v červnu ztratil syrské pohraniční město Tal Abyad.

Kurdové byli vyhnání, jejich domovy byly vypleněny

Dlouho ve městě žila i kurdská komunita, když se ale zintenzivněly boje mezi IS a kurdskými Lidovými obrannými jednotkami (YPG), byla skupina nucena město opustit. IS jim prostřednictví letáků a rozhlasu nařídil, aby odešli buď do Palmýry nebo na území kontrolované Kurdy. Džihádisté to odůvodnili tím, že mezi nimi byli zvědi YPG. IS sice slíbil, že majetek Kurdů zůstane nedotčený, trvalo to ale jen tři dny, a pak došlo k plenění kurských domů a rozkradení jejich majetku. Jejich domy byly rozdány džihádistům.

Po vyhnání Kurdů se IS pokoušel nalákat další muslimy do města, využil k tomu migrační krizi a propagační videa, na kterých ukazoval uprchlíky utopené ve Středozemním moři nebo zavřené za maďarskými mřížemi. A do kontrastu postavil trhy plné jídla a prosperující zahrady v IS. Na videu se objevila řada bojovníků, která vyzývala „muslimy", aby se vrátili domů. Týden po první výzvě byla také ustanovena náboženská policie

Raqqa - srdce teroru

Raqqa si získala celosvětovou reputaci jako „srdce teroru" a de facto hlavní město Chalífátu, na které jej pasoval sám IS. Skupina také tvrdě pracovala na tom, aby město odřízla od zbytku světa. Po několika měsících byla úplně zastavena wi-fi, 18. listopadu byl zakázán také satelitní internet, internetové kavárny musely být zavřeny. Pokud chce někdo takový podnik provozovat, musí získat podpisy vůdců, teprve pak může získat od IS licenci.

Nálety jsou ve městě na denním pořádku, 3. listopadu začali na Raqqu útočit Rusové, pak se přidali Francouzi. Celé město je pro ně jeden cíl, protože to všechno je IS. Když ale bombardování skončí, lidé se zase vrátí k práci. „Už to není moment přemýšlení o životě a smrti, ani okamžik zvědavosti. Je to něco, co nemá konec. To je Raqqa nastavení," vysvětluje Hisham. A IS toho využívá. Moderátor rádia IS Al-Bayan se chlubí, že téměř žádný z jeho přátel nebyl náletem zasažen. „Ke zklamání křižáků – mudžahedíni se schovali v suterénech a jsou schování také mezi civilisty," uklidňuje džihádisty. Dál pokračuje ve vychvalování Abdelhamida Abaaouda, údajného strůjce útoků v Paříži. „Bože, Islámský stát se chystá pomstít tyto nálety. Budeme útočit v jejich domovských zemích, "řekl, „v Belgii a Austrálii, v Kanadě, Německu a Římě..."

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím…

24.04.2018 00:01 NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která…

Nové boje u izraelských hranic, Izrael zničil syrské dělo jako varování…

23.04.2018 19:19 Tel Aviv - Izraelská armáda oznámila, že dnes zasáhla dělostřelecké zařízení v Sýrii. Stalo se tak…

Islámský stát neřekl poslední slovo? Džihádisté se přesunuli a vyhání z…

23.04.2018 17:21 Aktualizováno Islámský stát provedl v poslední době hned několik smrtících teroristických útoků v pákistánském…

Trest pro palestinskou výtržnici? Aspoň kulku do kolene, navrhl izraelský…

23.04.2018 15:25 Jeruzalém - Sedmnáctiletá Palestinka Ahid Tamímíová, která si v Izraeli odpykává osmiměsíční trest…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama