Mají USA svrhnout Asada? Expert má jasno

Spojené státy jsou již zapojené do války v Sýrii, konstatuje Steven Simon, expert na mezinárodní vztahy a strategické otázky působící jako výzkumný pracovník na Dartmouth College. Bývalý člen americké Národní bezpečnostní rady v komentáři pro server New York Times prezentoval argumenty, proč by Washington neměl usilovat o hlubší angažmá v uvedeném konfliktu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Vítězství nemůže vyvážit svou cenu

Expert odkazuje na údaje amerického centrálního vojenského velení, dle nichž k 18. únoru 2016 Spojené státy zasáhly 3204 cílů Islámského státu (IS) v Sýrii. Připomíná, že neexistuje náznak, že by v dohledné budoucnosti mělo tempo úderů zpomalit.

"Islámský stát nemá žádnou protivzdušnou obranu, žádné tvrzené sklady či úkryty, ani žádnou skutečnou elektronickou obranu proti americkým zbraním," uvádí Simon. Dodává, že čím více se kumulují zpravodajské informace o vedení a infrastruktuře této organizace, tím budou americké údery ničivější.

Spojené státy také poskytují peníze a zbraně ozbrojeným opozičním skupinám, jejichž hlavním cílem je porážka syrského režimu prezidenta Bašára Asada a jeho nahrazení jejich vlastní vládou, pokračuje odborník. "Ve zkratce, USA v Sýrii zasáhly s cílem ochránit své zájmy, přičemž roste efektivita (boje) proti džihádistům, ale chybí větší výsledky (v boji) proti Asadovi," shrnuje Simon.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V současné fázi není dle experta větší pravděpodobnost než kdy předtím, že by USA v Sýrii intervenovaly jako přímý účastník bojů proti režimu, jelikož takový závazek by přinesl situaci, která je výrazně vzdálená váze strategických zájmů, jež jsou momentálně v sázce. Ani velká pravděpodobnost vítězství nevyváží jeho eventuální cenu, deklaruje Simon.    

"Je těžké odporovat této logice," píše odborník. Poukazuje na fakt, že pokud by Spojené státy chtěly Asadův režim svrhnout, musely by následně udržovat pořádek ve zdevastované a traumatizované zemi, kterou osvobodily, a provést ji přechodem k udržitelnému, zcela nově utvořenému pluralitnímu státu. Precedent z Libye ukazuje, že pomoc v tomto úkolu nelze očekávat, varuje expert. Podotýká, že i okupace Iráku demonstrovala, že ohromné vojenské a ekonomické úsilí negarantuje úspěch.     

Simon zdůrazňuje, že rovněž veřejná podpora takovému závazku by zřejmě nebyla udržitelná, jelikož by závisela na širším konsensu, že v sázce jsou vitální zájmy a vítězství je dosažitelné rychle a za přijatelnou cenu. "Americká intervence v Sýrii by zcela evidentně tato kritéria nesplňovala," konstatuje expert.   

V sázce je boj proti IS

Odborník též soudí, že intervence proti Asadovu režimu by nepochybně ohrozila boj proti IS, který je z pohledu USA velmi důležitý, a přinesla riziko střetu jak s Ruskem, tak s Íránem. Tato situace by potenciálně negativně ovlivnila klíčové americké zájmy v Evropě či ohrozila jadernou dohodu 5+1 s Teheránem, myslí si Simon.

"Zásah proti strategickým nepřátelům k ochraně životních zájmů může být nezbytný," připouští expert. "Vstoupit do boje o Asadovo setrvání v zemi, kde USA nemají prvořadý strategický zájem, by bylo zbytečné a nerozumné, především s ohledem na závažnější hrozby v Evropě a Asii," dodává vzápětí.

V současné chvíli by tak Spojené státy měly podle Simona především co nejlépe využívat svůj diplomatický vliv, zdroje a vojenskou sílu k omezení utrpení běžných Syřanů skrze štědrou humanitární pomoc. Dále expert doporučuje zmírňovat míru násilí, jímž trpí syrští bojovníci i civilisté, tím, že Washington podpoří lokální příměří, která se případně spojí ve větší jednotnou oblast, kde může začít rekonstrukce. Rovněž je třeba přesvědčit Turecko, aby zanechalo své msty na Kurdech bojujících proti IS, či podpořit státy v regionu, kde USA nemají přímé zájmy - například Jordánsko, předkládá odborník. Dodává, že boj proti IS by pak měl probíhat za pomoci Syřanů ze všech ostatních táborů.            

"Jsou to dosažitelné cíle - Amerika má dobré kapacity k jejich prosazení - a mají mnohem praktičtější hodnotu pro zdecimovanou zemi než prosté zesílení její agónie prosazováním změny režimu," uzavírá rázně Simon.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | Sýrie
Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrské vojenské letiště se stalo terčem raketového útoku

24.05.2018 21:01 Damašek - Syrská protivzdušná obrana dnes sestřelila raketu, která mířila na vojenské letiště u…

Manipulace při iráckých volbách bude řešit komise

24.05.2018 20:19 Bagdád - Komise spadající pod irácký finanční úřad vyšetří, zda někdo zmanipuloval nedávné…

Američtí spojenci chytili v Sýrii francouzského džihádistu

24.05.2018 19:26 Damašek - Arabsko-kurdská koalice SDF, kterou podporují Spojené státy, dnes oznámila, že u syrské…

Írán prý nadále plní jadernou dohodu, říká MAAE

24.05.2018 17:17 Vídeň - Írán nadále plní závazky vyplývající z jaderné dohody z roku 2015. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama