Nevěřte Putinovi, je třeba pochopit jednu věc, varuje vlivný deník

Je těžké představit si konflikt, kde je příměří urgentnější než v případě krutého násilí, které pustoší Sýrii, vyžádalo si životy téměř půl milionu lidí a z domovů vyhnalo miliony dalších, konstatuje server New York Times ve svém úvodníku. Vlivný americký deník v něm rozebral perspektivu klidu zbraní v syrské válce, na němž se dohodly Washington a Moskva. Zároveň ostře zkritizoval politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Přidejte svůj názor 136 komentářů

Nevěřte Putinovi, je třeba pochopit jednu věc, varuje vlivný deník - anotační foto

Rusko drží nejvyšší kartu

"Ačkoliv můžeme upřímně doufat v opak, je zároveň těžké si představit, že příměří vyjednané Spojenými státy a Ruskem má podstatnější šanci dosáhnout více než krátkého odkladu (dalšího) vraždění," varuje americký deník. Jeden z důvodů spatřuje v pozoruhodném spletenci konfliktních zájmů a cílů sledovaných v této válce i ve skutečnosti, že záleží na válčících stranách, zda umožní, aby příměří fungovalo.   

Za širší důvod pak New York Times označuje fakt, že ústřední postavou této "bitvy" je ruský prezident Vladimir Putin. Úvodník přiznává, že ani roky trvající sankce, plísnění a apely neodradily Putina od toho, aby loni v září zasáhl do bojů v Sýrii ve prospěch vlády prezidenta Bašára Asada a tento krok radikálně změnil dynamiku celé války. Rusko podle komentáře nejenže otočilo Asadovu štěstěnu, ale zároveň nyní drží nejvyšší kartu v pokusech o ukončení konfliktu a zastavení přívalu uprchlíků, který rozvrací Evropu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vlivný deník pokládá klíčovou otázku: "Jak spolehlivý bude Putin v tomto představení?" Odkazuje přitom na politiku ruského prezidenta na Ukrajině, která údajně jasně dokázala, že příměří pro něj představuje pouze taktiku, ba dokonce kouřovou clonu, nikoliv cíl.

New York Times připouští, že Putin krátce poté, co nařídil nálety na Sýrii, sice souhlasil s klidem zbraní mezi Ruskem podporovanými rebely na východě Ukrajiny a kyjevskou vládou. Příměří na Ukrajině se však podle komentáře začíná povolovat a existují náznaky, že Rusko je připravené znovu rozfoukávat tamní doutnající uhlíky.   

Putin ve svých snahách uspěl

"V případě Putina je potřeba chápat také následující," pokračuje úvodník. Předkládá názor, že geopolitickým cílem vládce Kremlu, primárním záměrem od počátku jeho třetího funkčního období v roce 2012, je přimět Spojené státy a jejich spojence, aby Rusko opět uznali jako velmoc a vrážet klíny do západní aliance, pokud to bude možné. New York Times připomíná, že obnova ruské síly a vyžadování respektu také představuje zdroj trvající domácí popularity Putina, navzdory ceně, kterou Rusové platí v podobě hospodářských sankcí a západního opovržení

Jelikož Washington i Brusel, a především pak americký ministr zahraničních věcí John Kerry, nemají na výběr a musí s Moskvou jednat při pokusech o ukončení bojů v Sýrii, Putin dle New York Times ve svých snahách uspěl. Deník také varuje, že zatímco Západ ze široka usiluje o zničení Islámského státu a odstranění Bašára Asada, ruský vládce má proti tomu konkrétní zájem - zajistit kontrolu Asadovy vlády nad klíčovými oblastmi Sýrie.

Přesto by si Putin neměl plést vysoké karty v ruce s celkovým vítězstvím, či respektem, doporučuje mu úvodník. Odkazuje na ponížení Sovětského svazu v Afghánistánu v 80. letech, na základě kterého by si měl uvědomit, že na Blízkém východě není možné zvítězit, ale pouze dočasně vyvažovat neustále soupeřící síly.   

"Navíc s ohledem na významný propad cen ropy Rusko nemá zdroje, aby podpíralo Asada dlouho," míní New York Times. Závěrem pak dodává, že ať už jsou západní možnosti v Sýrii jakkoliv slabé, Putinovi by se nemělo umožnit, aby věřil, že podporou vražedného diktátora si dokáže vyjednat respekt vlastní moci či pro své cynické hry na Ukrajině.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.   

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nevěřte Putinovi, je třeba pochopit jednu věc, varuje vlivný deník

Vstupte do diskuze (136)

Doporučujeme

Zákaz pro Rusko na Eurovizi? Naprosté šílenství, ohradil se Krym - anotační foto

Zákaz pro Rusko na Eurovizi? Naprosté šílenství, ohradil se Krym

23.03.2017 21:53 Aktualizováno Moskva - Kreml doufá, že Ukrajina změní své rozhodnutí a ruská zpěvačka Julija Samojlovová se bude…

Teroristický útok v Londýně spáchal britský občan, byl v hledáčku MI5 - anotační foto

Teroristický útok v Londýně spáchal britský občan, byl v hledáčku MI5

23.03.2017 21:14 Aktualizováno Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová dnes uvedla, že londýnský terorista byl britským občanem…

Erdogan hrozí: Po referendu přehodnotíme politické vztahy s EU - anotační foto

Erdogan hrozí: Po referendu přehodnotíme politické vztahy s EU

23.03.2017 21:06 Istanbul/Sofia - Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s…

Prochorovka nemá v historii válek obdoby. Hitler neposlouchal své genrály - anotační foto

Prochorovka nemá v historii válek obdoby. Hitler neposlouchal své genrály

23.03.2017 20:58 HISTORIE - Bitva u Kursku, do které se v létě 1943 na obou stranách zapojily skoro dva miliony…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama