Blafování v Sýrii? Expert na Rusko analyzoval situaci, nemá dobré zprávy

Naše doba není mírová, mír možná nikdy nenastane a i kdyby nastal, pravděpodobně by nevydržel, konstatuje úvodem svého komentáře pro server Moscow Times profesor Mark Galeotti. Expert na Rusko a mezinárodní vztahy z New York univerzity analyzoval perspektivu blížícího se částečného příměří v krvavými boji zmítané Sýrii.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Boje v Sýrii

Podle profesora není mír důsledkem humanitárních impulzů, ani dobré vůle diplomatů, ale stojí za ním spíše cynismus, vyčerpání a geopolitické kalkuly. "I pokud vstoupí (mír) v platnost, pravděpodobně ho zmaří lokální bojůvky a tvrzení o vině v duchu oko za oko," varuje Galeotti. Přesto by dle jeho názoru bylo chybou odepsat plán zastavení nepřátelských akcí pro Sýrii, který 22. února prezentovaly Spojené státy a Rusko, přičemž má vstoupit v platnost 27. února.   

Důvody naděje

Expert předně deklaruje, že je jednodušší začít přemýšlet o trvalejším urovnání během příměří než v průběhu bojů. Přiznává však, že vidina dohody mezi Damaškem a alespoň částí rebelů se může momentálně zdát hodně vzdálená. Syrský prezident Bašár Asad a jeho ruští spojenci totiž stále doufají, že rozšíří a konsolidují oblast pod svou kontrolou a rebelové zase neopustili svůj závazek svrhnout režim, vysvětluje profesor. "Pokud však má nastat urovnání - a já zdůrazňuji pokud - vzejde z dialogu," dodává.

Příměří podle odborníka zadruhé umožní a zároveň vyžaduje, aby Rusové dělali to, co tvrdí, že chtějí dělat - bojovat s Islámským státem (IS), teroristickou skupinou, která je v Rusku zakázána. Galeotti soudí, že se otvírá perspektiva nějak kombinovaného, ne-li přímo koordinovaného americko-ruského vzdušného úderu, který by mohl způsobit závažným způsobem narušit vojenské, politické a ekonomické kapacity hnutí.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Profesor konstatuje, že dohoda o částečném příměří je také příležitostí pro odhalení blafů jednotlivých stran syrského konfliktu. Připomíná, že Moskva a Damašek dlouho praktikují "rozhovory během bojů", čímž vytvářejí dojem připravenosti k dialogu, zatímco se snaží změnit situaci na bojišti ve svůj prospěch. "Podobně mnoho povstaleckých skupin, z nichž některé jsou sotva více než bandité a družiny válečných lordů, dokáže poukazovat na barbarství režimu, aby omlouvaly své vlastní," píše expert. Míní, že nyní budou všichni přinuceni držet se svých závazků, či za jejich porušení budou hnáni k odpovědnosti.   

"V neposlední řadě, každý den, každá minuta, kdy zbraně mlčí, jsou dobré pro běžné Syřany - pro obyvatele, kteří strávili roky uvěznění ve vražedné křížové palbě složité a bezvýchodné války," upozorňuje Galeotti. Myslí si však, že není pravděpodobná velká změna v přílivu běženců - mnoho lidí ve skutečnosti bude příměří považovat za dobrý moment k útěku - ale jakýkoliv klid zbraní alespoň umožní, aby se pomoc dostala k těm, kdo ji zoufale potřebují.  

Překážky na cestě vpřed

Odborník zdůrazňuje, že svůj komentář píše dříve, než částečné příměří vůbec vstoupilo v platnost a jeho aktuálnost může rychle vyprchat. Varuje, že Damašek a Moskva nemusí mít v plánu se dohody držet, byť to považuje za nepravděpodobné. "Velmi dobře vědí, že budou obviňováni, pokud bude (příměří) porušeno," vysvětluje.     

Rebelové jsou navíc nesourodá sestava jednotek, vůdců a hnutí a jejich cíle a metody se často velice liší, podotýká Galeotti. Očekává, že ani v nejlepším scénáři se všichni příměří držet nebudou. Svalovat vinu za jeho porušení pro ně bude mnohem méně užitečné než rapidní úsilí protektorů - Ruska a Spojených států - k izolaci a kontrole jakýchkoliv lokálních půtek, soudí expert.     

Za vůbec nejzhoubnější faktor syrské války však profesor považuje míru její spletitosti. Upozorňuje, že nikoliv zanedbatelné rozdělení na různé frakce existuje nejen ve vládním táboře, ale je zde očividní rozpor mezi dvěma hlavními podporovateli syrského režimu - převážně vojensky pomáhajícím Ruskem a Íránem, který buduje paralelní mocenskou základnu skrze milice v Národních obranných silách podporovaných libanonským Hizballáhem. "Pak zde máte Kurdy na severu Sýrie podporované Washingtonem a démonizované Ankarou, poukazuje Galeotti s tím, že Turecko hraje agresivní partii o regionální autoritu a v současnosti ho podporuje i Saudská Arábie.   

To nejsou dle experta všechny překážky pro jakýkoliv progres. Dodává, že též Izrael, Irák, státy Perského zálivu a mnoho dalších aktérů je zapojeno v syrské zhoubné mocenské hře, přičemž se zdá, že jsou mnohem méně zainteresováni na jejím rychlém řešení méně než Moskva či Washington.

"Za předpokladu, že alespoň část bojů se v sobotu zastaví, pozornost na zemi se oprávněně zaměří na rozbíhající se kampaně humanitárního uvolnění a boje proti IS," předvídá Galeotti. Za skutečnou diplomatickou prioritu však označuje vymanění syrské tragédie z regionální rivality. Dokud totiž bude Sýrie šachovnicí pro riskantní hry na Blízkém východě, bude podle profesora částečné a nikoliv plně uspokojivé období klidu bojů tím nejlepším, co budeme moci přijmout.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.      

Témata: Sýrie | Rusko
Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jatka ve východní Ghútě: V bombardování jedou i Rusové. Kdo nemá kryt,…

22.02.2018 13:47 Aktualizováno Damašek/Moskva - Bombardování ve východní Ghútě si dnes vyžádalo dalších 13 obětí na životech,…

Rusko v Sýrii nasadilo nejnovější stíhačky Su-57 +VIDEO

22.02.2018 13:24 Aktualizováno Damašek - Záběry z letu nejnovějších ruských stíhaček Su-57 v Sýrii se objevily v sociálních sítích…

Ve městě je více migrantů než starousedlíků. Mezinárodní organizace na nás…

22.02.2018 12:54 Majdal Anjar - V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však…

Asadova vojska vkročila do Kurdy ovládané části Aleppy. Vyrazí společně na…

22.02.2018 11:57 Damašek - Syrská vládní vojska dnes vstoupila do částí severního Halabu (Aleppa) ovládaných dosud…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama