Když se jim žena líbila, napsali na ni své jméno. Měla jsem devět manželů, vzpomíná sexuální otrokyně IS

Bagdád – Jezídské dívce Shirin (její jméno bylo změněno) bylo 17 let, když ji zajali bojovníci Islámského státu. Spolu s dalšími 3 tisícovkami žen byla převezena do „skladu“, kde s nimi zacházeli jako s dobytkem. Ze zajetí se však dostala a o svých zážitcích vydala knihu. Její příběh přinesl také server Daily Mail.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islámský stát

Shirin byla v zajetí devět měsíců, bojovníci s ní zacházeli jako s dobytkem, opakovaně byla znásilněna mužem „se očima zelenýma jako bažina", který ji koupil jako otroka z „velkoskladu". Dívka byla unesena ze školy v severoirácké vesnici Hardan v srpnu 2014.

Spolu s dalšími asi třemi tisícovkami jezídských žen, včetně její matky a sestry, byla převezena do velkého skladiště, kde musely ženy podstoupit prohlídku „jako hospodářská zvířata". Všude prý panoval zmatek, ženy a děti neměly jde spát a tak musely ležet na zemi namačkané na sebe.

Své zážitky dívka sepsala a vydala v knize nazvané „Nadále jsem dcerou světla". Vzpomíná také na svůj první den v zajetí. Musela prý opatrně našlapovat, aby na někoho nestoupla, pak si i s rodinou našla místo u zdi. „Všude tam byly stráže, chlapci ve věku mezi 15 a 18 lety. Ten, kdo byl starší, dělal automaticky mladším vedoucího. Ti, kteří tomu veleli, přišli, jen když se chtěli podívat na ženy. První tři dny přišli dvakrát. Chtěli zvážit, jakou hodnotu mají mladé nevdané ženy jako já," vzpomíná jezídka.

„Muslimské ženy musí být od hlavy k patě zahalené, pro muslima je hřích podívat se jen na odkrytou ženskou ruku. Pokud muže při zírání přistihnou, mohou být zbičováni. Ale zdálo se, že dívat se na nás není hřích, vedoucí IS se netajili tím, co dělají a že si nás prohlíží. Zírali nám přímo do očí," vzpomíná Shirin. Někdo prý preferoval modrooké dívky, jiný hnědooké.

„Pokud se jim vzhled dívky líbil, prostě na ni napsali své jméno. Když se vás zeptali, jak se jmenujete, museli jste říct čí jste dcera a jaké je vaše celé jméno. Druhý den přišel do haly maskovaný muž, který vyvolával jména, co si předtím napsal. Pak jsem zaslechla jméno Malik, to byla moje sousedka a kamarádka. Byla to opravdu krásná a sladká dívka, na svůj věk velmi vyspělá. I když vypadala starší, bylo jí jen 12 let," říká Shirin. Dívka nechtěla jít, skrývala se mezi ostatními, ale i tak ji našli.

V prvním kole vybrali 9 dívek, jejich matky prosily, aby mohly zůstat pohromadě. „Ten křik byl hrozný, ale muži jakoby neslyšeli. Jeden matkám řekl, aby se nebály. Řekl, že jeji dcery budou učit Korán a pak je přivedou zpět," říká jezídka a dodává, že dívky už pak nikdo neviděl. Bojovníci řekli, že i zajaté muže nechali konvertovat k islámu a slíbili jim, že jakmile konvertuje celá rodina, opět se budou moci shledat a žít spolu, protože „Alláh je velký a odpouští".

„Jejich laskavost byla falešná a jejich slova lživá. Řekli nám, že všechno, co chtějí, je naučit nás lepší náboženství. To, co nezmínili je, že s námi budou zacházet jako s kozami v kleci – zamkli nás, nechávali hladovět, prodávali na trzích a mučili nás jako zvířata," popisuje Shirin. Jeden z mužů ji vzal na trh, předtím ji ale zbil. Prý proto, aby porazil všechen odpor v dívce. „To mě hodně oslabilo. Neměla jsem vodu ani jídlo, žádné deky na noc. Nenáviděla jsem to, když se na mě muž, který mě koupil, díval těma bažinatýma očima. Snažila jsem se mu vykroutit, ale byla jsem slabá. On smrděl potem a byl špinavý," nezají své znechucení dívka. V obývacím pokoji mohla chodit v oblečení, v ložnici ale musela být nahá.

Do úst jí prý strkal různé věci, nebo jí je držel tak, aby nemohla křičet. Někdy jí dal do úst roubík. Když ji bil, choulila se s pláčem do klubíčka a muž po ní pak šlapal. K jídlu prý dostávala nějaké tabletky, co to bylo, ale neví. Prý to ale byly asi nějaké „oblbováky", nebyla prý ospalá, ale prostě odpadla. Během několika dnů byla mnohokrát znásilněna, jednou v noci jí pak muž řekl, že všichni odchází. Jenže byla příliš zbitá, než aby se mohla vůbec postavit, protože měla závrať. Nakonec omdlela. Když se probudila, byla zpět v obrovském skladu. Ostatní dívky se jí pokoušeli umýt od krve a léčit její zranění.

Celkem prý vystřídala devět majitelů-manželů. Pak jí někdo nabídl pomoc s útěkem. Cestu dlouhou stovky kilometrů absolvovala převážně bosá. V uprchlickém táboře se ale nakonec setkala se svým otcem. „Byla jsem tak šťastná, že ho vidím, ale protože jsem měla úctu ke starším, vzala jsem ho jen za ruku a políbila ji. On pak vzal mou hlavu jemně do dlaní a políbil mě na čelo. Oči měl skelné a červené, pak jsme se objali. Řekla jsem mu: tati, jsi v pořádku? Plakala jsem a dala mu ruce na šedivé vlasy. Řekl mi: teď, když tě vidím, jsem v pořádku," vzpomíná dívka na návrat ze zajetí.

Její matka se s ním prý krátce předtím spojila, neřekla mu ale, že jeho dcera byla prodána jako sexuální otrokyně. Řekla mu, že dělala služku v sunnitské muslimské domácnosti. „Dokonce ani teď jsem mu neřekla, že už nejsem panna. Nejsem si jistá, jestli to ví. Možná to nechce vědět," uzavírá bývalá sexuální otrokyně.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 57 lidí

22.04.2018 19:17 Aktualizováno Kábul - Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se dnes odpálil před budovou pro…

Irácké nálety zabily v Sýrii 36 členů IS

22.04.2018 16:32 Bagdád - Irácké nálety v Sýrii ve čtvrtek zabily 36 příslušníků teroristické organizace Islámský…

Syrská armáda bombarduje jižní Damašek, vyhání radikály z IS

22.04.2018 14:13 Damašek - Syrská vládní vojska dnes bombardovala a ostřelovala část jižního Damašku, aby docílila…

Izrael odmítá odpovědnost za atentát na Palestince

22.04.2018 11:01 Jeruzalém - Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes odmítl obvinění, že za sobotním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama