USA a Rusko, kdo koho potřebuje více? Přišla překvapivá odpověď

Syrská válka trvá již dlouho a diplomacie se ukázala jako natolik neefektivní, že je těžké udržet si naději, že dané úsilí může konflikt ukončit, či alespoň dostat pod nějakou formu kontroly, konstatuje úvodník britského serveru The Guardian. Známý deník v něm analyzoval perspektivy prvního příměří, které bylo vyhlášeno po pěti letech krvavých bojů v Sýrii.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Sergej Lavrov a John Kerry

Hrozí hromadná nehoda

Dle komentáře se zatím zdá, že klid zbraní odsouhlasený téměř všemi vláčícími stranami během víkendu vydržel. Většina pozorovatelů mu dává šanci, nikoliv snad z důvodu náhlých pohnutek jakákoliv strany - téměř všichni zúčastnění se nadále vzájemně nenávidí - ale protože  příměří je pravděpodobně v zájmu klíčových hráčů, kteří doufají, že v budoucnu dosáhnou svých cílů jinou cestou, vysvětluje Guardian.   

Deník zdůrazňuje, že uvedená cesta rozhodně nevylučuje násilí, ale může výrazně snížit jeho roli v syrském konfliktu. "Je také pravdou, že Sýrii je natolik složitá a nebezpečná brynda, že dokonce státy, které si navzájem oponují, cítí potřebu spolupracovat s cílem odvrátit nebezpečí, s nímž se nedokážou vypořádat sami," podotýká úvodník. Sýrie podle něj připomíná dálniční křižovatku za velmi špatného počasí, kde hrozí každou chvílí hromadná nehoda.     

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

The Guardian přiznává, že příměří odráží především ruské podmínky, které jdou ve prospěch režimu prezidenta Bašára Asada, již se objevily případy porušení klidu zbraní - zajisté nebyly poslední - a zároveň stále existuje reálné riziko rusko-tureckého střetu. Za skutečný impulz k jednání, které vedl k uzavření příměří, totiž list označuje právě hrozbu vypuknutí širší války.     

Známý deník parafrázuje slova jordánského krále Abdalláha II., že ruská vojenská intervence "zatřásla stromem" a jasně souhlasí s tvrzením, že rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina vyslat do Sýrie silné vojenské jednotky změnilo situaci v zemi. "Jeho kroku se původně někteří vysmívali, jelikož se zprvu zdálo, že ruská letadla a ruské tanky nezpůsobí velký posun ve poměru vojenské síly mezi režimem a rebely, ale předpovědi se změnily, když začala promlouvat váha ruských zbraní," deklaruje úvodník. Doplňuje, že Rusové zachránili Asadův režim a posílili ho do té míry, že výhled na jeho svržení se stal přinejlepším velmi vzdáleným.    

Rusko a USA se potřebují

Povstalecké skupiny byly najednou zbaveny svého hlavního válečného cíle, pokračuje The Guardian. Dodává však, že ruský úspěch přináší vlastní problémy, jelikož válčit je jednodušší než nalézt politické řešení. Podle deníku se zdá nepravděpodobné, že by Rusko chtělo donekonečna podporovat Asadův režim vojensky a už vůbec ne za něj dlouhodobě válčit.  

Za hlavní cíl Ruska označuje úvodník zajištění stabilní syrské entity jako svého spojence a klienta, což je prakticky neslučitelné s bezmeznou podporou prezidenta Asada či jeho proklamovaným cílem, tedy znovuzískáním plné kontroly nad Sýrií. "Moskva hovoří s množstvím opozičních postav a nyní možná dobře chápe, že jen málo z nich by souhlasilo s kosmetickými úpravami nezměněného režimu," nastiňuje The Guardian. Podotýká, že Rusko zřejmě chápe nutnost vnitřního urovnání, které mohou tolerovat jak Kurdové, tak sunnitská většina, nikoliv pouze ti sunnité, kteří stáli po celou dobu za Asadem.    

Jako velmi nejistou vyhlídku označuje britský server i společnou ofenzivu proti Islámskému státu (IS), která by zahrnovala režimní i povstalecké síly a zároveň byla koordinována se západní koalicí proti IS. Domnívá se, že i v takovém případě bude následné opětovné sjednocení Sýrie, byť ve formě volné federace, velmi náročným úkolem.

"Americký ministr zahraničí John Kerry hraje se svými nízkými kartami dobře," deklaruje The Guardian. Připomíná, že USA ztratily vliv v Damašku již před lety, když předčasně vystoupily proti prezidentu Asadovi. Za další prohru Washingtonu deník označuje rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy nebombardovat syrské cíle v odvetě za nasazení chemických zbraní režimními vojsky v roce 2013. Též kampaň, kterou Spojené státy vedou proti IS, považuje úvodník za jen velmi pozvolna postupující záležitost a slábnoucí úspěchy v sousedním Iráku za "nikterak oslnivé".          

Kerry nicméně dle komentáře přijal ruský projekt a pokouší se ho ohýbat, aby posloužil i zájmům Americky, Evropy a dalších zainteresovaných států. "Rusko a USA se vzájemně potřebují a zároveň se snaží vzájemně využívat," deklaruje The Guardian. To se může jednoduše zvrhnout, ale zároveň jde o jedinou probíhající partii, která přináší vidinu jisté úlevy trpícímu syrskému lidu, píše závěrem.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Témata: Sýrie | Rusko | USA
Vstupte do diskuze (78)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko poskytuje úkryt Gülenovým stoupencům, tvrdí Turecko

20.04.2018 20:37 Ankara - Řecko poskytuje bezpečný úkryt stoupencům duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara…

Libanonská města vyhánějí syrské uprchlíky

20.04.2018 16:17 Bejrút - Úřady v libanonských městech čím dál častěji posílají syrským uprchlíkům výzvy k…

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

20.04.2018 15:58 Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii…

Na hranici Gazy zuří další protesty. Izraelští vojáci zastřelili dva…

20.04.2018 15:51 Gaza - Izraelští vojáci dnes u hranice s Pásmem Gazy střelili do hlavy pětadvacetiletého Palestince…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama