Jaký je počet džihádistů? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Ředitel amerického Národního zpravodajství, James Clapper, dne 9 února potvrdil, že do Iráku a Sýrie odcestovalo na 6900 osob ze Západu, aby tam bojovaly za cizí teroristické organizace, připomíná David Sterman úvodem svého komentáře pro server CNN. Bezpečnostní analytik působící v think tanku New America naznačil, že celkový počet zahraničních džihádistů nevypovídá o skutečné síle Islámského státu (IS).

Diskuse: 6

Jaký je počet džihádistů? Analytik dospěl k překvapivým závěrům - anotační foto
reklama

Celkové počty porostou vždy

Sterman přiznává, že počet zahraničních bojovníků se od posledního oficiálního odhadu vydaného Spojenými státy zvýšil. Odborník však soudí, že přestože číslo zní hrozivě, odhaluje méně, než by se mohlo zdát. "Oficiální počet zahraničních bojovníků uvedený Clapperem se může pouze zvýšit a riskuje se tím zbytečné šíření strachu mezi veřejností," míní analytik.  

Expert konstatuje, že celkový počet zahraničních bojovníků, kteří odešli do Sýrie, není tak podstatný jako zastavení jejich přílivu a redukce počtu stávajících bojovníků IS. Nedávné zisky a opatření pak podle Stermana začaly v tomto směru fungovat. Přesto je narůstající počet džihádistů stále dokola uváděn, aby se zdůraznila hrozba, jakou IS a podobné skupiny představují, kritizuje analytik.

Odborník poukazuje na únorovou zprávu serveru Washington Free Beacon, podle které přední zpravodajští představitelé varovali, že USA čelí největší teroristické hrozbě od útoků 11. září 2001 s odkazem na rekordně sílící tok zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku. Dodává, že stejně tak televize NBC v roce 2015 přinesla reportáž s názvem "IS v číslech: Počet zahraničních bojovníků narůstá".  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Sterman cituje též Ryana Greera, bývalého zahraničněpolitického poradce amerického ministerstva zahraničí USA, který o zahraničních bojovnících prohlásil, že rostoucí počet těch, kteří odešli válčit, může sice vypovídat o rozsahu hrozby, které Spojené státy čelí, avšak pokud chceme posoudit pokrok, kterého dosáhla koalice proti IS, je třeba se podívat na čísla za aktuální měsíc. Greer zdůraznil, že celkový počet bude vždy narůstat, tudíž není užitečným ukazatelem.  

"Bez ohledu na celkové počty, měsíční příliv bojovníků do Sýrie se může brzy dostat pod počet zabitých (džihádistů), což znamená, že IS a podobné organizace postihne úbytek živé síly dostupné vedení tohoto kvazi-státu pro vedení války v Sýrii a Iráku a provádění teroristických operací v zahraničí," deklaruje Sterman.  

Boj proti IS je úspěšný

Nedávné vojenské úspěchy odřezávají poslední území, které spojuje oblasti kontrolované IS s Tureckem, včetně regionů představujících hlavní trasu pro zahraniční bojovníky, uvádí analytik. Doplňuje, že Turecko zároveň zvýšilo své úsilí při ostraze své hranice s územím pod vládou IS. Stejně tak společnosti provozující sociální sítě se zmobilizovaly a potlačují internetový verbovací aparát IS, připomíná expert s tím, že Twitter jen za tento rok zablokoval více než 125 tisíc účtů podporujících džihádisty.

"I další snahy přerušit verbovací sítě IS expandují," pokračuje odborník. Uvádí, že ve Spojeném království bylo v roce 2015 zatčeno rekordních 315 osob podezřelých z terorismu a v prvních osmnácti dnech po listopadových útocích v Paříži, které připravily o život 130 lidí, provedla Francie 2000 razií, při nichž zadržela 210 podezřelých. Sterman však poukazuje, že právě zvýšené policejní úsilí může mít za následek nárůst odchodů džihádistů na Blízký východ.        

Analytik vysvětluje, že Clapper hovoří o 6900 lidech ze Západu, kteří odcestovali do Sýrie, od vypuknutí tamního konfliktu, což však zahrnuje i jedince zatčené dříve, než se do země dostali. Sterman cituje představitele amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Francise Taylora, který v únoru 2015 prohlásil, že s cílem zapojit se do bojů odcestovalo do Sýrie více než 150 amerických občanů a dalších 3400 osob ze Západu. Odborník však připomíná, že již v září 2015 zpráva OSN hovořila o počtech těch, kteří odjeli do Sýrie, včetně lidí, kteří se na bojiště nikdy nedostali, ale byli zadrženi mimo svůj domovský stát, například v Turecku.    

"Zahraniční bojovníci zároveň v Sýrii nadále umírají ve velkých počtech," deklaruje Sterman. Uvádí, že think tank New America, který analyzoval 474 případů osob, jež odcestovaly do Sýrie a Iráku, zjistil, že více než třetina z nich je po smrti, přičemž mezi muži úmrtnost dosahovala téměř 50%. Expert varuje, že počítání mrtvých při opomenutí dalších ukazatelů může být rovněž zavádějící jelikož snadno zastíní strategické otázky. "Spojené státy si nemůžou prozabíjet cestu ze syrské občanské války a srovnání přílivu zahraničních bojovníků a jejich úmrtnosti je pouze jedním z ukazatelů," konstatuje odborník.       

Analytik poukazuje na skutečnost, že 51% americké veřejnosti se obává, že oni sami či jejich rodinní příslušníci by se mohli stát obětí terorismu. Z tohoto důvodu považuje za klíčové posunout se od celkových počtů bojovníků, která nedokážou postihnout úspěchy, pokud k nim dochází. Na základě nedávných výroků Bretta McGurka, amerického vyslance u koalice proti IS, Sterman soudí že americká vláda se právě o toto snaží.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

reklama

Diskuse

Jaký je počet džihádistů? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Počet příspěvků: , poslední 10.03.2016 18:51
(Zobrazeno posledních 6 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ve Švýcarsku zahynuli dva čeští vodáci, třetí se pohřešuje - anotační foto

Ve Švýcarsku zahynuli dva čeští vodáci, třetí se pohřešuje

30.05.2016 16:18 Aktualizováno Curych/Praha - Vodácký výlet po švýcarské řece Landquart skončil pro tři Čechy tragicky. Záchranáři našli...

Legalizace pedofilie, podpora znásilnění, vláda islámu. V Turecku umírají lidská práva, burcuje novinářka - anotační foto

Legalizace pedofilie, podpora znásilnění, vláda islámu. V Turecku umírají...

30.05.2016 16:15 Ankara – Situace ohledně lidských práv v Turecku se do hledáčku Evropy dostala zejména po uzavření dohody...

Maďarsku došla trpělivost s uprchlíky. Evropa dostala vzkaz, který mnohé změní

30.05.2016 15:55 Aktualizováno Budapešť - Maďarsko odmítá přijímat uprchlíky, které chtějí do země vracet státy Evropské unie. Uvedl to...

Vetřelec zastavil provoz letiště v Kolíně nad Rýnem, už byl zadržen - anotační foto

Vetřelec zastavil provoz letiště v Kolíně nad Rýnem, už byl zadržen

30.05.2016 15:53 Aktualizováno Berlín - Všechny odlety z letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu byly zastaveny. Podle německé policie se tam někdo...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22897 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama