Co chystá Pentagon v Sýrii? Analytik varuje před pohromou

Američtí představitelé se v Sýrii snaží nějakým způsobem oživit to, co se ukázalo jako propastná chyba. Problém s podporou syrské opozice proti režimu Bašára Asada spočívá totiž v tom, že ve skutečnosti nelze přesně určit, kdo jsou darebáci, konstatuje v rozhovoru pro server rt.com Michael Maloof, bezpečnostní analytik, který dříve pracoval pro americké ministerstvo obrany.

Přidejte svůj názor 62 komentářů

Boje v Sýrii

Kříšení mrtvého koně

Představitel centrálního velitelství americké armády, generál Lloyd Austin, nedávno navrhl obnovit výcvik syrských povstalců. Původní program byl přitom zastaven v říjnu loňského roku, jelikož nepřinášel kýžené výsledky. Washington měl totiž problém určit, jaké skupiny syrských rebelů si zaslouží americkou finanční pomoc a vojenské vybavení, které v některých případech končilo v rukou teroristických skupin jako Islámský stát (IS) a fronta An-Nusrá.

"Myslím, že Pentagon se snaží vzkřísit mrtvého koně," soudí o celé situaci Maloof. Tvrdí, že neexistuje způsob jak bezpečně určit, kdo v rámci syrské opozice představuje dobrou a špatnou stranu. Analytik nechápe, proč se americké ministerstvo obrany hodlá vrátit a oživit předchozí program, který on sám označuje za "propastnou chybu".

"Protože problémem nadále zůstává, že nemůžete skutečně určit, kdo jsou ti darebáci," pokračuje Maloof. Stejně tak varuje před předpokladem, že aktuální příměří v Sýrii se stane základem pro shromáždění dostatečného množství jednotek pro boj proti IS. Takový scénář analytik označuje za iluzi jelikož primárním cílem syrské opozice je svržení syrského prezidenta Bašára Asada. "Jejich záměrem není jít po IS," dodává.     

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další otázkou dle experta zůstává, kde by měl výcvik syrských bojovníků probíhat. Připomíná, že v oblasti ležící Turecko, spojenec Západu, se ve skutečnosti angažuje především v boji proti Kurdům a akce proti IS pro tuto zemi podružná. "Proto výcvik a následný proces prověřování, kdo zůstane loajální a půjde proti IS představuje samostatný problém," vysvětluje Maloof.  

Půl miliardy dolarů, pět vojáků

Analytik uvádí, že USA utratily půl miliardy dolarů a výsledkem bylo úspěšné vysazení pouhých pěti vojáků na bojiště. "Měli jich 45, ale 40 z nich bylo zabito při útoku, takže zbylo 5," připomíná Maloof. Celý případ označuje nejen za velmi špatné vynakládání peněz, ale též ukázku toho, že Spojené státy opět nemají potřebnou strategii, jak záležitost vyřešit. "...jasně to demonstrovalo, že těmto opozičním silám nemůžeme věřit," tvrdí Maloof.

"Není způsob jak by to mohlo fungovat," odpovídá expert na otázku, jaký má být hlavní rozdíl mezi minulým a obnoveným programem americké pomoci syrským rebelům. Poukazuje, že pokusy vybrat a naverbovat bojovníky trvaly téměř rok, což považuje za demonstraci toho, že jde o nerealizovatelný úkol. "A máme zde Saudskou Arábii, která nyní přichází a utrácí ještě více peněz, přelévá peníze do Turecka, aby platila tyto bojovníky a IS, aby bojovali proti Kurdům a Asadovi," míní analytik.          

Podle Maloofa je nutné mít na paměti, kam peníze směřují. "Kde tedy vezmeme ty rekruty? Jak je vybereme? Jak je objevíme? Pokud narazíme na skupinu, která tvrdí, že půjde bude proti IS, jak si to ověříme?" pokládá otázky expert. Osobně si myslí, že to realizovat nelze. Tvrdí, že se opět projevuje nedostatečná strategie americké strany a Washington by se raději měl zaměřit na udržení příměří a pomoc Kurdům, jelikož oni tvoří hlavní část vojáků, kteří si na bojišti vedou dobře a nesou velkou tíhu bojů.

Právě takovou strategii doporučuje Maloof přijmout a USA by se jí měly držet i se svými spojenci. "Neviděl jsem, kde jsou vojska z Turecka a Saudské Arábie. Půjdou do toho? Půjdou bojovat proti IS? Ne, půjdou bojovat proti Asadovi," předvídá analytik.   

Celou situaci expert označuje za velké ponížení představitelů Pentagonu, kteří s žádostí o obnovení výcviku syrských rebelů přišli na Kapitol. Maloof připomíná, že členové příslušného výboru v Kongresu na to reagovali množstvím trefných vyjasňujících otázek, přičemž činitelé ministerstva obrany jim nedokázali odpovědět. Návrh tudíž podle analytikova mínění nemá šanci na úspěch.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Témata: Sýrie | USA
Vstupte do diskuze (62)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka v Sýrii? Asadova armáda se spojí s Kurdy, Turecko už hrozí…

19.02.2018 20:09 Aktualizováno Damašek - Syrská kurdská milice YPG se domluvila s armádou syrského prezidenta Bašára Asada na…

Při zásahu proti demonstrantům v Teheránu zemřeli tři policisté

19.02.2018 19:24 Teherán - Při dnešní srážce mezi policií a demonstrujícími v Teheránu přišli o život tři policisté.

Řezník Asad likviduje východní Ghútu: Při náletech syrské armády zabito 71…

19.02.2018 16:24 Damašek - Při dnešních náletech syrské armády na východní Ghútu nedaleko Damašku zahynulo nejméně…

Trosky letadla zříceného v Íránu? Stojíme před záhadou, přiznaly úřady

19.02.2018 14:25 Aktualizováno Teherán - V íránských horách se zřejmě našly trosky letadla společnosti Iran Aseman Airlines, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama