Džihádisté posilují. Profesor nastínil alternativní strategii k porážce Islámského státu

Západ je ve válce s Islámským státem (IS) a aby se z ní dostal, musí využívat svou vojenskou sílu defenzivně, k ochraně území, jelikož předchozí strategie brutality pouze vygenerovala více extremistů. S uvedeným názorem vystoupil norský profesor Johan Galtung z Institutu Transcend v rozhovoru pro server rt.com.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Ambiciózní plán

"Nemluvíme o teroristickém činu, ani o fundamentalismu, ani o extremismu - mluvíme o válce," konstatuje profesor v souvislosti s nedávnými útky z Bruselu. Překvapivě však dodává, že tuto válku začal Západ a v jistém směru se její kořeny táhnou až do roku 1916, kdy tzv. Sykes-Picotova dohoda vedla ke vzniku dvou britských kolonií, Palestiny a Iráku, a dvou francouzských kolonií, Libanonu a Sýrie. Expert připomíná, že právě v tomto regionu nyní probíhá část bojů a tamní militanti chtějí Irák a Sýrii osvobodit.

To je podle odborníka nicméně pouze jedna část problému, jelikož kolaps Osmanského chalífátu v letech 1924-1925 způsobily do značné míry západní akce a IS nyní hodlá chalífát obnovit. "Každopádně IS usiluje o něco velmi ambiciózního. Myslím, že jejich cílem je stát se strážcem dvou mešit v Mekce a Medině," deklaruje Galtung.   

Profesor si nemyslí, že nejde pouze o jisté západní akce v Iráku a Sýrii a odvetu extremistů vůči Bruselu jakožto evropské metropoli. "Domníval bych se, že jde o Brusel jako sídlo NATO," pokračuje odborník, byť připouští, že IS se vymezoval i proti EU.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je to šokující," komentuje situaci Galtung. Doporučuje zaměřit se na skutečnost, že k odpovědnosti se přihlásil IS, přičemž není pochyb, že většina evropských zemí se prostřednictvím NATO nějakým způsobem podílí na americkém bombardování, které při útocích na pozice IS zabíjí muslimy. "Jsme ve válce, čelme tomu," apeluje odborník. Pokládá však zásadní otázku: "Jak se z ní dostaneme?"

Expert konstatuje, že v současnosti platí obecné pravidlo, že za každého zabitého vojáka IS, kterých se v poslední době podařilo zneškodnit nezanedbatelné množství, nastoupí o den později deset nových, jelikož jde o velmi silnou organizační síť. "A někteří z nich budou v evropských zemích," varuje profesor.  

Ofenzivu proto Galtung nepovažuje za dobrou odpověď. "Myslím, že mnohem lepší reakcí by pro Západ bylo využít svou ohromující vojenskou mašinerii defenzivně k obraně ohrožených území, které ohrožuje extrémní brutalita IS," doporučuje profesor. Domnívá se, že brutalita džihádistů bude odrážet brutalitu Západu. "Oni jsou brutální na zemi, Západ je brutální ve vzduchu," pokračuje odborník s tím, že letecká kampaň proti IS svou enormní brutalitou ve skutečnosti výrazně převyšuje veškeré akce IS. Přiznává však, že IS na Západ útočí a Západ má nepochybně právo s tím něco dělat.

"Jinými slovy, nasaďte armádu, pošlete výsadkáře, vytvořte kruhy okolo ohrožených míst, chraňte je, ale defenzivně, ne ofenzivně," nabádá expert s tím, že ofenziva pouze posílí IS.

Počítáte padlé, nepočítáte rekruty

Domnívá se tedy profesor, že by tato strategie vyřešila problém, kdy Evropu ohrožuje množství pumových útoků? "Záleží, jak se na to díváte," odpovídá Galtung. Uvádí, že jako Evropan si myslí, že mnoho lidí o situaci uvažuje špatně. "Obávám se, že bych měl dodat, že o tom přemýšlí americkým způsobem," vysvětluje. Jako příklad uvádí aktuální tvrzení evropských představitelů, že IS zaútočil v Bruselu, protože nenávidí demokracii a svobodný svět. "Není to kvůli tomu, že jsou proti naší demokracii, je to kvůli tomu, že je bombardujeme a ničíme jejich hrdost, kterou byl chalífát. A oni ho chtějí obnovit," soudí expert.  

"Chtějí islámský stát - my máme EU, která je křesťanským humanitním státem," pokračuje profesor. Poukazuje, že IS v jistém směru Evropu napodobuje. Nastiňuje hypotetickou situaci, kdy by někdo napadl Vatikán a poté začal systematicky bombardovat jednu katolickou zemi za druhou. "Jak bychom reagovali? Měli bychom zde něco podobného tomu, co probíhá nyní. Jde o stíny historie, které v tomto případě nejsou moc dlouhé," tvrdí odborník.

Galtung deklaruje, že jím navrhovaný přístup je velmi praktický, jelikož obrannou strategii lze bez problému začít realizovat třeba zítra. "Potřebujete pár padáků pro vojáky a zbraně, obklopit ohrožená místa. Neudělali to a mnoho těch míst bylo zničeno," připomíná profesor. Poukazuje, že zabíjení namísto toho jen zvýšilo počty islamistických bojovníků. "Počítají padlé, mrtvé...ale nepočítají rekruty, které vytvářejí," kritizuje Nor.            

Odborník soudí, že pokud bude současná evropská politika pokračovat, situace se pouze zhorší. "Pokud chcete něco změnit, tak to změňte," nabádá Galtung. To podle jeho názoru platí i pro Rusko. "Avšak největší ruskou starostí je zachovat si základnu, jedinou základnu, kterou Rusko ve skutečnosti má mimo bývalý Sovětský svaz," dodává profesor. Pro srovnání uvádí, že Spojené státy jich mají mimo své teritorium na 800.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při výbuchu bomby před stadionem v Afghánistánu zahynulo 13 lidí

23.03.2018 19:56 Aktualizováno Kábul - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu před sportovním stadiónem v afghánské provincii…

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama