Papež zahájil cestu po Blízkém východě

Ammán - Papež Benedikt XVI. v pátek přistál v Jordánsku a zahájil tak osmidenní cestu po Blízkém východě. Hlava katolické církve tak poprvé od začátku svého pontifikátu navštíví Svatou zemi, informoval server BBC.

Přidejte svůj názor

V průběhu prvního dne své návštěvy by se papež měl sejít s jordánským králem Abdulláhem, jenž je považován za přímého potomka proroka Mohameda.

V sobotu navštíví Benedikt horu Nebo, odkud Mojžíš podle Bible poprvé viděl zemi zaslíbenou.

Cílem Benediktovy návštěvy na Blízkém východě je také podpora tamní stále se zmenšující křesťanské komunity. Za uplynulých 60 let, od vzniku Izraele, se počet křesťanů v této oblasti snížil z 20 procent populace na pouhá dvě procenta.

Papež by se také během návštěvy rád pokusil urovnat vztahy s muslimy a židy. První jsou rozhořčeni kvůli jeho proslovu z roku 2006, v němž hovořil o provázanosti islámu a násilí.

Jordánští náboženští představitelé podmiňovali jeho návštěvu v zemi omluvou za zmíněné výroky. Benedikt XVI. jim částečně vyhověl: prohlásil, že ho reakce na jeho proslov "velmi mrzí" a že tyto výroky neodráží jeho osobní přesvědčení.

Židovskou obec v oblasti i na celém světě zase roztrpčilo odvolání exkomunikace britského biskupa, který popřel holokaust. Nelíbí se jí ani navrhované svatořečení papeže Pia XII. kvůli jeho pasivnímu přístupu k holokaustu, jenž se za jeho pontifikátu odehrával.

Z Jordánska bude Benedikt XVI. pokračovat do Izraele a na Západní břeh, navštíví i okupovaný Betlém.

Témata: papež
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdské milice prý střílejí na syrskou armádu, Rusko hrozí odplatou

21.09.2017 17:42 Aktualizováno Damašek/Moskva - Syrští povstalci podporovaní USA v provincii Dajr az-Zaur zřejmě ostřelovali…

Irák, Írán a Turecko zavrhly kurdské referendum, chtějí společně zakročit

21.09.2017 15:49 Ankara - Ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka se domluvili, že jejich země jsou společně…

Irácká armáda zahájila bitvu o Havídžu, patří mezi poslední bašty IS v zemi

21.09.2017 14:11 Aktualizováno Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila operaci s cílem dobýt z rukou Islámského státu (IS) město…

Sýrie bez Asada? Stále větší počet Syřanů je připraveno jej uznat za…

21.09.2017 13:40 Damašek - V pondělí šéf britské diplomacie Boris Johnson prohlásil, že Spojené království, USA a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama