Proč vznikl Islámský stát? Uznávaný expert má překvapivou odpověď

Je důležité brát v potaz nejen to, co přiměje lidi, aby opustili své ložnice v Yorkshire a vydali se bojovat do Sýrie, ale také to, co motivuje obyvatele Blízkého východu zůstat, když jejich města obsadí Islámský stát (IS). V komentáři pro server The Independent to tvrdí politolog Simon Mabon, expert na uvedenou teroristickou organizaci, který přednáší na Lancasterské univerzitě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Proč vznikl Islámský stát? Uznávaný expert má překvapivou odpověď - anotační foto

Proměna globálního teroru

Během novoročních oslav zabil střelec 39 lidí v nočním klubu Reina na břehu Bosporu v Istanbulu, připomíná akademik. Podotýká, že k útoku se později přihlásil právě IS, ačkoliv není vůbec jasné, zda útok zosnovalo vedení organizace.

"Od doby, kdy se v létě 2014 skupina objevila, se podle mnohých změnila podstata globálního terorismu," konstatuje Mabon. Dodává, že pokud srovnáme poslední útoky například s těmi, které páchala Irská republikánská armáda před Velkopáteční dohodou, je nasnadě proč.  

Pro IS a teroristickou síť Al-Káidu, která nadále existuje, je typický vzestup vlků samotářů a snahy dosáhnout co největšího množství obětí, vysvětluje politolog. Za nejzásadnější posun však považuje skutečnost, že teroristé nyní obsazují a spravují území.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Po letech politických, sociálních a hospodářských otřesů na Blízkém východě dokáže IS těžit z uvedených problémů a získávat a držet rozsáhlá území, která se mají stát chalífátem, uvádí Mabon. Domnívá se, že z historického hlediska byla jako jeden z hlavních motorů násilností pojímána chudoba, ale podpora, kterou si IS dokázal získat ve skutečně masové míře, nám ukazuje nutnost podívat se na celé spektrum dalších faktorů.     

Ty v Iráku a Sýrii zahrnují politické vyloučení, společenskou a náboženskou marginalizaci, ekonomické vykořenění a strach pramenící z násilností, k nimž v těchto státech dochází, soudí akademik. Poukazuje, že odnože IS - vilajety - lze nalézt napříč muslimským světem, přičemž jsou primárně situovány tam, kde lze najít marginalizované lidi.

"Pochopitelně, podpora nutně neznamená souhlas s ideologií skupiny, ale může zahrnovat setrvání a práci na (jejím) území," pokračuje Mabon. Zdůrazňuje, že přesvědčit fundamentalistického ideologa o chybách v jeho postupu je mnohem složitější úkol než pracovat na zajištění bezpečnosti lidí v příslušném regionu, který čelí vlastním problémům.      

Politická dynamika teroru

Ačkoliv mnozí očekávali že Al-Káida bude po smrti Usámy bin Ládina poražena, nový vůdce organizace Ajmán Zavahrí prokázal bystré taktické myšlení a distancoval se od stále brutálnější kliky Abú Bakra Bagdádího, připomíná politolog. Doplňuje, že Al-Káida je tak zřejmě stále úspěšnější v navazování vazeb na kmenové skupiny napříč muslimským světem, což nejlépe demonstruje její úspěch v Jemenu, kde se IS nedaří získat jakýkoliv vliv.    

Ovládání území se stalo důležitou součástí strategií obou organizací, přičemž slouží jako nástroj k demonstraci jejich schopností a vlivu, vysvětluje expert. Konstatuje, že jak IS, tak Al-Káida se snaží nejen prezentovat obraz vlastní síly, ale zároveň se pokoušejí apelovat na lidi po celém světě, aby se přidali k jejich boji.   

"V rámci stále propojenějšího světa může to, co se děje v Sýrii, přimět jedince v Yorkshire k akci, která bude chápana jako pomoc souvěrce vyslat silné poselství," varuje odborník. Skutečností podle něj zůstává, že politická dynamika získá a maximální důležitosti, pokud pochopíme podstatu teroristických akcí a politického násilí.

Jak se blízkovýchodní státy nadále prohýbají pod tlakem dopadů povstání arabského jara, musíme si uvědomit, co je nutné k porážce násilí a zabránění dalších teroristických útoků, ať již na Blízkém východě - kde se jich odehrává největší procento - či v ulicích evropských metropolí, deklaruje Mabon. Recept podle něj představuje zajistit lidem jejich základní potřeby a pocit bezpečí při jejich naplňování.    

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Proč vznikl Islámský stát? Uznávaný expert má překvapivou odpověď

Vstupte do diskuze (9)

Doporučujeme

Súdán propustil vězněného Čecha Petra Jaška - anotační foto

Súdán propustil vězněného Čecha Petra Jaška

26.02.2017 18:52 Aktualizováno Chartúm/Praha - Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v…

Auto v Británii najelo do chodců, na místě jsou zranění, zasahuje policie - anotační foto

Auto v Británii najelo do chodců, na místě jsou zranění, zasahuje policie

26.02.2017 18:51 Aktualizováno Londýn - Pět chodců utrpělo zranění poté, co do nich dnes dopoledne najelo auto v jižním Londýně.…

Čtvrtý řidič najel autem do lidí, tentokrát v Rusku - anotační foto

Čtvrtý řidič najel autem do lidí, tentokrát v Rusku

26.02.2017 18:08 Aktualizováno Petrohrad - Čtvrtý útok osobním automobilem během tohoto víkendu se odehrál v ruském Petrohradu.…

V uprchlickém centru ve Švédsku hoří, požár zranil nejméně 15 lidí - anotační foto

V uprchlickém centru ve Švédsku hoří, požár zranil nejméně 15 lidí

26.02.2017 16:45 Stockholm - Nejméně 15 lidí utrpělo zranění při požáru, který propukl v noci na dnešek v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama