Vladimir Putin chystá opravdu velkou akci? Američané mají strach, Rusko prý chce být opět supervelmoc

Washington/Moskva – Ambice Kremlu na Středním východě sahají daleko za hranice Sýrie. Tvrdí to američtí činitelé, na které odkazuje stanice CNN. Varují, že se Moskva pokouší rozšířit svůj vliv i do dalších zemí v regionu.-

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Z Afghánistánu do Libye, zástupce amerického Pentagonu stále více trápí ruská vojenská a diplomatická činnost, která je podle jejich názoru zaměřena na podkopávání USA a NATO. CNN uvádí, že se američtí představitelé domnívají, že Moskva posílá své agenty, aby podporovali ozbrojené frakce v Libyi a poskytovali politickou legitimitu - a možná dokonce i zásoby - Talibanu v Afghánistánu.

Tyto manévry navíc přichází v době, kdy Rusové odesílají své válečná letadla a lodě na podporu svého spojence v Sýrii. „Dle mého názoru se snaží Rusové i nadále zvyšovat svůj vliv v této nestabilní části světa,“ cituje CNN generála Josepha Votela. Vojenští velitelé a analytici vidí snahu Moskvy jako využití geopolitické turbulence na Středním východě s cílem obnovit roli Ruska jako hlavního hráče v regionu a potažmo na světové scéně.

CNN připomíná, že Sovětský svaz tam dříve udržoval značnou vojenskou přítomnost během studené války, opíral se o řadu protizápadních režimů, které vyvažují americké partnery a rozšíření jeho geopolitické sféry vlivu. Ale proměnlivé aliance, včetně sblížení mezi USA a Egyptem, stejně jako zhroucení Sovětského svazu v roce 1991 způsobily, že se ruská vojska ze Středního východu stáhla. „Rusko rozhodně rozšiřuje svůj vliv a snaží se obnovit svou pozici supervelmoci,“ řekl CNN Bill Roggio z washingtonské Nadace pro obranu demokracie.

Roggio, redaktor The Long War Journal, uvedl, že úsilí je novou formou „rostoucího ruského imperialismu“ a že Rusko zamýšlí „ohrozit USA a NATO“. „Jak všechny tyto kroky Kremlu ukazují, že Putin se stará víc o rozdělení a podkopání Západu, než cokoliv jiného,“ myslí si Anna Borshchevskaya z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku.

Podle amerických vojenských důstojníků je vidět narůstající snaha posílit legitimitu Talibanu a snížit vojenské úsilí NATO. Přední americký vojenský důstojník v Evropě, generál Curtis Scaparrotti, ve čtvrtek řekl, že Rusko zvýšilo svou podporu afghánského Talibanu a zřejmě také jeho zásobování. O problému mluvil dokonce před senátním výborem pro ozbrojené služby. Scaparrotti, který je také nejvyšší vojenský velitel NATO, neupřesnil, jaký druh válečného materiálu by Rusové mohli dodávat Talibanu. Moskva v pátek obvinění popřela.

Zamir Kabulov, úředník ruského ministerstva zahraničí, řekl ruské státní agentuře RIA Novosti: „Je to naprosto nepravdivé tvrzení, na které jsme reagovali mnohokrát. Nezaslouží si žádnou reakci, protože tato oznámení jsou vynálezy, jež mají ospravedlnit neúspěch amerických politických a vojenských tažení. Nemáme žádné jiné vysvětlení.“

Votel a velitel mezinárodních sil v Afghánistánu, generál John Nicholson, dříve řekli, že Moskva se snaží podkopat vládu v Kábulu a že poskytuje politickou legitimitu Talibanu tím, že tvrdí, že skupiny povstalců bojovaly proti Islámskému státu. To je představa, kterou odborníci a vojenští představitelé NATO odmítají.

Vedle Afghánistánu však údajně Rusko operuje také v Libyi, k jejímž hranicím se podle americké rozvědky stahují ruské síly. Americká vojenská rozvědka zjistila, že ruské síly se hromadí na letecké základně v Egyptě poblíž libyjské hranice. Toto nasazení američtí představitelé vidí jako součást hrozícího ruského zásahu v této zemi zmítané občanskou válkou. Zatímco USA stojí na straně vlády podporované OSN, která kontroluje západní část země, Rusko údajně naopak spolupracuje s generálem Chalifem Haftarem, který má pod kontrolou východ.

Genetál Thomas Waldhauser, velitel amerických vojsk v Africe, označuje ruské aktivity v Libyi za „velmi znepokojující“. „Snaží se ovlivnit dění, sledujeme to, co dělají, s velkým znepokojením,“ přiznal Waldhauser novinářům. „Kromě vojenských aktivit jsme zaznamenali také nedávné podnikatelské aktivity, ať už jde o ropu, nebo prodej zbraní,“ dodal.

Jeho obavy nedávno zopakovala také náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová, která upozornila na přítomnost Moskvy v Libyi. „Jsem velmi znepokojena seskupováním ruských sil s cílem zasáhnout v Libyi. To mě velmi, velmi trápí,“ řekla Gottemoellerová v sobotu v Bruselu

Podle některých hlasů to Rusko hraje na obě strany – na jedné straně podporuje generála Haftara a, ale zároveň komunikuje i s vládou národní jednoty. Waldhauser má za to, že se Rusko pokouší ovlivnit to, kdo nakonec povede celou zemi. Moskva se podle něj může pokusit napodobit situaci v Sýrii, kde získává vliv jako zachránce tamního režimu.

Analytici mají za to, že jde o snahu rozšířit vliv Ruska. Borshchevskaya z Washingtonského institutu, který se zaměřuje na roli Ruska na Blízkém východě, dodala, že Moskva projevuje zvláštní zájem o Středomoří, a prostřednictvím svých diplomatických snah a rozmístění vojenských prostředků se snaží posílit svou přítomnost tam, kde je tradiční tvrz NATO.

S ohledem na nízké ceny ropy a mezinárodní sankce kvůli dění na Ukrajině jsou ruské zásahy spíše levné. Mimo Sýrii se Moskva snaží do značné míry vyhnout velkým vojenským intervencím a raději se soustředí na ilegální poskytování pomoci a diplomatické manévry. „Putin si je zcela vědom svých omezených možností a snaží se vyhnout tomu, aby se Rusko zapletlo do opakování afghánského dobrodružství. Obecně lze říci, že Putin vyplnil místo tam, odkud Západ odešel,“ dodává Borshchevskaya.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vladimir Putin chystá opravdu velkou akci? Američané mají strach, Rusko prý chce být opět supervelmoc

Vstupte do diskuze (85)

Doporučujeme

USA mouhou prohloubit globální nestabilitu. Známý politolog Fukuyama tvrdě…

01.05.2017 00:01 MAGAZÍN - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo mimořádný strach, že se z něj stane…

Hradem nenáviděný Američan se chlubí svými 100 dny ve funkci. Čechům…

30.04.2017 21:52 Aktualizováno Washington/Praha – Americký prezident Donald Trump je ve funkci právě 100 dní. On sám své působení…

První let: Čína předvedla největší obojživelné letadlo na světě. Podívejte…

30.04.2017 21:45 Aktualizováno Peking - Čínské letadlo AG600 uskutečnilo v sobotu svůj první let. Největší obojživelné letadlo na…

Stalinovo temné tajemství: Skutečně odmítl vyměnit syna za nacistického…

30.04.2017 21:42 HISTORIE – Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama