Mimo Sýrii je už přes 5 milionů uprchlíků. Svět pro ně musí udělat víc, apeluje OSN

Ženeva/Damašek - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dne oznámil, že počet lidí, kteří odešli ze Sýrie do okolních zemí v důsledku vleklé občanské války, přesáhl pět milionů.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Občané Sýrie prchají hlavně do Turecka, Libanonu, Jordánska, Iráku a Egypta. Po celý loňský rok se jejich počet v těchto zemích držel podle UNHCR na 4,8 milionu. Od začátku letošního roku jich ale začalo přibývat a úřad OSN jich nyní registruje 5,008 milionu. V táborech je jich přes 488.000.

Nejvíce uprchlíků je v Turecku (přes dva miliony) a v Libanonu, který je v přepočtu na obyvatele, kterých je asi šest milionů, syrskou migrací zasažen zdaleka nejvíce.

Kromě lidí, kteří ze Sýrie odešli, je mimo svůj domov na území Sýrie více než šest milionů lidí. To znamená, že více než polovina Syřanů je na útěku.

V Evropě od dubna 2011 do loňského října požádalo o azyl přes 884.000 Syřanů, z toho dvě třetiny připadají na Německo a Švédsko. Další stovky tisíc Syřanů jsou v zemích Perského zálivu, které ale nejsou členy konvence z roku 1951, takže tito Syřané nejsou registrováni jako uprchlíci.

Humanitární programy OSN požadují pro letošek na pomoc syrským uprchlíkům 4,6 miliardy dolarů, zatím je ale k dispozici jen šest procent této sumy.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi dnes řekl, že svět musí pro uprchlíky dělat víc než dosud. Na loňské konferenci v Ženevě se hovořilo o tom, že do roku 2018 bude umístěno deset procent syrských uprchlíků. Mělo jít o 500.000 lidí, podle UNHCR je ale zatím k dispozici jen 250.000 míst.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Irácká armáda dobyla z rukou Kurdů městečko nedaleko Kirkúku

21.10.2017 08:00 Aktualizováno Bagdád - Irácká federální armáda a kurdské síly bojovaly o městečko na pomezí mezi autonomním…

Potomek Islámského státu se zrodí brzy? Trump míří do pasti, varuje…

21.10.2017 00:01 NÁZOR – Spojenými státy podporované síly v úterý oznámily, že syrská Rakka, faktická metropole…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama