Svět se už připravuje na válku? Rusko mluví o radioaktivních mracích, Japonsko plánuje obří evakuaci

Moskva/Tokio – Znepokojení kvůli jadernému programu Severní Koreje neustále roste. Ruští vědci už ujišťují občany, že jsou v bezpečí, pokud by se při potenciálním americkém útoku na KLDR uvolnily radioaktivní mraky. Japonsko pak plánuje evakuaci svých obyvatel z Jižní Koreje.

Přidejte svůj názor 168 komentářů

Test severokorejské rakety

V případě, že USA zahájí nálety na Severní Koreu, aby zabránily dalšímu testu jaderných zbraní, se Rusko nemá čeho bát. Tvrdí to ruští vědci, kteří se pokoušejí uklidnit veřejnost.

Leonid Bolšov, ředitel Institutu pro Bezpečnou atomovou energii Ruské akademie věd, řekl tiskové agentuře RIA Novosti, že větrné proudy budou chránit zemi před případným radioaktivním mrakem.

„Budeme analyzovat situaci a hodnotit všechna možná rizika,“ řekl Bolšov. „Dokonce i když vezmeme v úvahu nejvíce negativní scénář, kdy se USA pustí do nezodpovědného útoku na jaderné výzkumné středisko v Jongbjonu, kde je umístěn reaktor dodaný Sovětským svazem v roce 1950 a kde je vyráběn štěpný materiál. To by znamenalo riziko radioaktivní kontaminace, a to především v Severní a Jižní Koreji, Číně a Japonsku,“ cituje jeho slova server The Moscow Times.

Ruští vědci tvrdí, že vítr vane většinou z Číny a pouště Gobi směrem k Tichému oceánu, takže by poslal radioaktivní mraky nad oceán, tedy daleko od ruské pevniny.

Tokio připravuje plán evakuace desítek tisíc lidí

Na nejnovější vývoj reaguje také Tokio. Nejmenovaný japonský vládní úředník už v pátek agentuře Reuters řekl, že bezpečnostní rada státu se radila, jak evakuovat téměř 60.000 japonských občanů z Jižní Koreje v případě krize. Tato slova o několik dní později potvrdil také japonský premiér Šinzó Abe.

V případě, že jihokorejská vláda bude souhlasit, se na pomoc s evakuací kromě obchodních lodí a letadel vydají také vojenská letadla a lodě, tvrdí úředník, který si nepřál být jmenován.

Kromě evakuace se bezpečnostní rada Japonska zabývala otázkou, jak se vyrovnat s případnou záplavou severokorejských uprchlíků do Japonska – panují totiž obavy, že by mezi nimi mohli být severokorejští špioni a agenti, uvádí japonské sdělovací prostředky.

Abe poslancům řekl, že jeho kabinet chystá opatření zahrnující ochranu cizinců, přijímací procedury, budování a spravování míst, kde bude o uprchlíky postaráno, a rovněž prověřování žadatelů o azyl.

Japonský generální tajemník vlády Yoshihide Suga také informoval, že vláda dlouhodobě sbírá a analyzuje informace o severokorejských pohybech, detaily ale neprozradil. „V současné době jsme v úzkém kontaktu se Spojenými státy a Jižní Koreou a naléháme na Severní Koreu, aby se zdržela provokativních akcí a dodržovala příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jinak budeme přijmout veškerá nezbytná opatření k ochraně životů našich lidí a majetku,“dodal Suga.

Vstupte do diskuze (168)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan se vidí jako sultán: Chce řídit islámské státy. Uznejte Jeruzalém…

13.12.2017 16:29 Aktualizováno Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za…

Izrael zatkl kvůli násilí přes 30 Palestinců, včetně lídra Hamásu

13.12.2017 11:24 Ramalláh - Izraelská armáda pozatýkala v noci na dnešek na Západním břehu Jordánu přes tři desítky…

Kdo je v Sýrii pánem? Rusko potupně zchladilo Asada

13.12.2017 11:15 Aktualizováno Damašek - Vypadá to, že Vladimir Putin podstatně zvýšil svůj vliv v Sýrii. Zde již několik let…

Ze Saná byli evakuováni ruští diplomaté, válka se vyostřuje

12.12.2017 16:51 Aktualizováno Saná - Situace v Jemenu, kde od roku 2014 probíhá občanské válka, se v posledních dnech opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama