Turecké letectvo útočilo na "teroristická hnízda" v severním Iráku a Sýrii

Ankara/Bagdád - Letectvo turecké armády zaútočilo na pozice separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Úder se odehrál v noci na dnešek v severním Iráku a v Sýrii.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Turecko

Irácké kurdské zdroje dnes oznámily, že při těchto útocích byli zasaženi také iráčtí pešmergové a šest jich přišlo o život. Exilová organizace ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že turecké letadla v Sýrii v noci zabila 18 bojovníků YPG. Útok byl namířen na objekty YPG u syrského města Málikíja.

Jde o první bojovou operaci turecké armády od března, kdy Ankara ohlásila konec vojenských akcí na severu Sýrie. Turecko je zahájilo loni v srpnu jako tažení proti IS, avšak zaměřovalo si i na kurské pozice.

PKK údajně ze severu Sýrie a Iráku přesouvá bojovníky, výbušniny a munici do Turecka. "Provedli jsme tyto nálety na základě mezinárodního zákona, abychom zničili tato teroristická hnízda, jež ohrožují bezpečnost, jednotu a celistvost Turecka. Teroristické cíle byly zasaženy," uvádí se v prohlášení turecké armády.

PKK je řazena k teroristickým skupinám nejen v Turecku, ale i v USA a Evropské unii. Za autonomii Kurdů v Turecku bojuje tři desetiletí a v tomto konfliktu přišlo o život na 40.000 lidí.

V Iráku se turecké letectvo zaměřilo na oblast Sindžár, která je domovinou tamní jezídské menšiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už několik měsíců tvrdí, že PKK působí právě v této oblasti, vzdálené asi 110 kilometrů od turecké hranice, a že Ankara nedovolí, aby tam PKK rozšířila svou působnost.

Vedení iráckého autonomního Kurdistánu oznámilo, že o život přišlo šest pešmergů. Turecké nálety odsoudilo jako nepřijatelné. Letecké údery na své území odsoudila také irácká vláda, která je považuje za porušení mezinárodního práva a irácké suverenity. Nálety mají podle Bagdádu negativní vliv na boj proti terorismu. Irák zároveň vyzval Turecko, aby s ním boj proti PKK na iráckém území koordinovalo.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Ankara letecké údery nekoordinovala s koalicí vedenou Spojenými státy. "Vyjádřili jsme znepokojení přímo turecké vládě. Koalice ty nálety neschválila, vedly k nešťastným ztrátám na životech našich partnerských sil bojujících proti Islámskému státu," řekl Toner.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale uvedl, že Ankara o náletech informovala své spojence včetně USA a Ruska a také severoirácký autonomní Kurdistán. Podobné operace podle něj budou pokračovat, dokud nebudou teroristé zlikvidováni. Erdogan prý nedovolí, aby se ze severního Iráku stala základna teroristů z PKK.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko v Sýrii nasadilo nejnovější stíhačky Su-57 +VIDEO

22.02.2018 13:24 Aktualizováno Damašek - Záběry z letu nejnovějších ruských stíhaček Su-57 v Sýrii se objevily v sociálních sítích…

Ve městě je více migrantů než starousedlíků. Mezinárodní organizace na nás…

22.02.2018 12:54 Majdal Anjar - V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však…

Asadova vojska vkročila do Kurdy ovládané části Aleppy. Vyrazí společně na…

22.02.2018 11:57 Damašek - Syrská vládní vojska dnes vstoupila do částí severního Halabu (Aleppa) ovládaných dosud…

Jatka civilistů ve východní Ghútě: Bombardování ničí celé rodiny. Kdo nemá…

22.02.2018 11:22 Aktualizováno Damašek - Bombardování ve východní Ghútě si dnes vyžádalo dalších 13 obětí na životech, včetně tří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama