Po útoku Talibanu bylo zatčeno 35 afghánských vojáků

Kábul – V Afghánistánu bylo zatčeno 35 členů ozbrojených složek. Jsou vyslýcháni v souvislosti s útokem příslušníků hnutí Taliban na afghánskou vojenskou základnu.

Přidejte svůj názor

Afghanistán

Minulý pátek bylo při útoku zabito nejméně 135 vojáků, dalších více než 60 bylo zraněno, sdělilo ministerstvo vnitra. Afghánský ministr obrany a náčelník generálního štábu rezignovali na své funkce.

Atentátníci přijeli ve dvou armádních vozidlech a měli na sobě vojenské uniformy. Tvrdili, že vezou zraněné vojáky, kteří potřebují okamžitou lékařskou péči. Stráž u brány je nechala projet, na prvním kontrolním stanovišti ale byli útočníci vyzváni k odložení zbraní. Po krátkém sporu tam ale zabili dva vojáky a vyrazili ke třetímu kontrolnímu stanovišti, na které zaútočili granátometem. Pak pronikli přímo na základnu.

Analytik Abdul Hamíd Safút je toho názoru, že hnutí Taliban těží z mezer při komunikaci v armádě a při ověřování minulosti rekrutů. Využívá také toho, že při výcviku nemají afghánští vojáci zbraně, aby je nemohli obrátit proti cvičitelům. Jedna americká studie poukazuje také na to, že uniformy afghánské policie i armády, dále odznaky, boty a jiné položky jsou k dostání v obchodem a u ševců.

Čtyři z deseti útočníků znali topografii základny i její zvyklosti, uvedl zdroj z bezpečnostních složek. Měli dokonce platné propustky. Věděli také, že v obvodu mezi mešitou a jídelnou platí kvůli přítomnosti zahraničních instruktorů zákaz nošení zbraní.

„Snažíme se prozkoumat všechny aspekty toho útoku, abychom mohli napravit nedostatky," řekl agentuře AFP mluvčí 209. armádního sboru, pod který základna u severoafghánského města Mazáre Šaríf spadá. „Do této chvíle bylo ve spojitosti s útokem zatčeno 35 osob od prostých vojínů po důstojníky," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda ostřelovala Pásmo Gazy, zahynuli dva mladí Palestinci

18.02.2018 11:06 Gaza - Izraelská armáda ostřelovala pozice radikálního hnutí Hamás, zahynuli dva lidé. Reagovala…

Turecko použilo chemické zbraně? Na Afrín dopadly toxické látky, tvrdí…

17.02.2018 20:18 Aktualizováno Istanbul - Několik civilistů ze severosyrské oblasti Afrín vykazuje po útoku turecké armády známky…

Provokace v Sýrii se Rusům vymstila? Proti bombardérům USA neměli šanci

16.02.2018 22:13 Aktualizováno Damašek/Moskva - Operace v syrské provincii Dajr az-Zaur způsobila minulý týden ve středu syrským…

Turecko propustilo německého novináře Yücela, ve vazbě strávil rok

16.02.2018 20:57 Aktualizováno Ankara - Turecko propustilo z vazby novináře Denize Yücela. Server německého deníku Bild naznačuje,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama