Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání arménské genocidy

Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Kritizovala také prezidenta Miloše Zemana. Hrad už vzázal, že své stanovisko nezmění.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman ve svém dopise adresovaném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi mimo jiné napsal: "Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici... Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa." Masové vraždy Arménů označil Zeman za "jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem".

Česká Poslanecká sněmovna v úterní rezoluci odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu.

"Co nejostřeji odsuzujeme a odmítáme usnesení přijaté Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ze dne 25. dubna 2017. Jsme také zklamáni dopisem prezidenta Zemana ze dne 24. dubna 2017 adresovaným arménské diaspoře ve své zemi s ohledem na události z roku 1915, neboť obsahuje vážné nesrovnalosti," uvedla turecká diplomacie ve svém prohlášení datovaném 26. dubnem.

"Naše reakce na tyto politické akce, které jsou v otevřeném rozporu s historickými skutečnostmi a základními právními principy, byla předána velvyslanci České republiky v Ankaře," dodalo turecké ministerstvo.

"Jde o očekávanou reakci," komentoval vyjádření turecké diplomacie Jiří Ovčáček, mluvčí Hradu. Připomněl, že se Zeman podobně vyjádřil v minulosti už několikrát. "Své stanovisko pan prezident nehodlá měnit," dodal. Šéf poslanců Hamáček tureckou kritiku nekomentoval. "Reakci turecké diplomacie jsem zaznamenal," sdělil ČTK.

"Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, tj., že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové," řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Záležitostí se zabýval český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka a turecké stanovisko tlumočil české diplomacii také turecký velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali. "Z turecké i české strany zaznělo, že oběma záleží na rozvoji existujících dobrých bilaterálních vztahů. Turecká strana poděkovala za stanovisko českého MZV a uvedla, že ČR je považována za stát, se kterým má Turecko dlouhodobě dobré vztahy," shrnula výsledky schůzek Valentová.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák převáží rodiny džihádistů do Bagdádu, budou deportovány

20.11.2017 10:34 Bagdád - Do Bagdádu bylo ze severu Iráku převezeno 300 manželek a dětí zahraničních členů…

Co chystají Trump s Putinem v Sýrii? Expert prozradil víc

20.11.2017 00:01 NÁZOR - Neformální schůzka prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina u příležitosti nedávného…

Izraelský prezident neomilostnil vojáka, který zabil zraněného

19.11.2017 20:25 Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin odmítl udělit milost izraelskému vojákovi Eloru…

Izrael a Saúdská Arábie vzájemně udržují skryté kontakty

19.11.2017 20:03 Jeruzalém - Izrael a Saúdská Arábie udržují kvůli možné íránské hrozbě skryté kontakty. Dnes to v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama