Bílé přilby: Co skrývá záhadná kontroverzní organizace?

Syrskou organizaci civilní obrany Bílé přilby tvoří okolo tří tisíc dobrovolníků. Bývalí krejčí, pekaři a studenti se ve válkou zmítané Sýrii snaží zachraňovat raněné. U desítek tisíc lidí se jim to již podařilo. Šlechetné činy těchto jedinců ovšem obklopuje stín pochybností. Jak jsou Bílé přilby financovány, kdo je založil a co je jejich skutečným cílem?

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Bílé přilby budí značnou kontroverzi. Co se skrývá za touto organizací?

Organizace Bílé přilby působí na všech územích, které nekontrolují síly Bašára al-Asada a Islámského státu. Původně malé a netrénované skupinky dobrovolníků se za několik let vyvinuly v impozantní pátrací a záchranou sílu. Tato organizace získala své označení podle barvy přileb, které její členové nosí.

Bílé přilby založil v roce 2013 bývalý britský armádní důstojník James Le Mesurier, který se zúčastnil řady intervencí NATO, např. do Kosova, Libanonu a Iráku. Podle informací britského deníku Economist je finančně podporuje především Spojené království a USA. Economist je považuje za potenciálně důležitou organizaci, jež bude hrát zásadní roli v poválečné Sýrii.

Vznik a fungování Bílých přileb provází několik nejasností. K nejčastější kritice organizace patří její údajné napojení na Islámský stát, rozšiřování lživých informací a podpora západních států.

Teroristé nebo záchranáři?

Spolupráci Bílých přileb a Islámského státu rozebírá ve svém článku pro internetové stránky inews.co.uk Serina Sandhuová. Někteří odpůrci této organizace podle ní věří, že Bílé přilby udržují těsné kontakty s extrémistickou organizací Džabhat Fatah aš-Šám, která bojuje proti syrské vládě. Vychází přitom z fotografie, na níž členové obou uskupení společně oslavují.

Věrohodnost této domněnky zvyšuje i rozhodnutí amerických úřadů zamítnout žádost Raeda Saleha, jednoho z vůdců Bílých přileb, který se snažil získat vízum pro vstup do země. Saleh si měl v USA převzít ocenění za humanitární práci. Jeho vízum bylo zamítnuto bez udání důvodu. Americké ministerstvo zahraničí odmítlo tento případ komentovat s tím, že se k jednotlivým rozhodnutím svých pracovníků ze zásady nevyjadřuje. Obecně ovšem platí, že „kterákoliv osoba, jež je podezřívána ze vztahů s extrémistickými skupinami, či představuje bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, vízum nedostane”. Washington, D. C. tak znemožnil vůdci skupiny, kterou sám podporuje, vstup na vlastní území.

Pravdu a lež již nelze rozlišit

Velkým odpůrcem Bílých přileb jako rozšiřovatele lživých informací je Rusko. Nedávný článek v ruském deníku Pravda se domnívá, že ne všechny zprávy zveřejňované touto dobrovolnickou organizací jsou pravdivé. Smísení pravdivého a vykonstruovaného zpravodajství tak způsobuje obecnou ztrátu důvěry v předávání informací médii.

V září loňského roku Bílé helmy údajně zfalšovaly fotografii, jež měla dokázat ruské bombardování obytných domů v Sýrii. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o podvrh. Fotografie byly totiž pořízeny týden před začátkem operace ruských leteckých sil v Palestině. „I když není pochyb o tom, že někoho skutečně zachránili, mnoho videí, která ukazují tyto hrdiny při práci, jsou vyloženě nerealistická,” uvádí Rick Sterling pro internetové stránky theduran.com.

Bílé přilby zajištují přísun peněz k Islámskému státu

Bílé přilby hospodaří s asi 50 miliony amerických dolarů ročně. V roce 2016 získaly podle tvrzení Pravdy 12,5 milionů liber od britské vlády. V dřívějších letech dostaly desítky milionů amerických dolarů od americké vlády, Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj a společností spojených s Georgem Sorosem.

Jeden z nejvyšších vůdců Bílých přileb, Mosab Obeidat, se prý dokonce podílel na financování radikálů. S pomocí Obeidata se k syrským extrémistům mohlo prostřednictvím místních kriminálních skupin dostat až 2,2 milionů amerických dolarů.

Bílé přilby také úzce spolupracují s newyorskou zájmovou organizací Syria Campaign. Jejím cílem je vytvoření svobodné a míruplné Sýrie. Tato organizace o sobě tvrdí, že není spojena s žádnou politickou skupinou ani v Sýrii, ani mimo ní. Syria Campaign se snaží získávat peníze pro Bílé přilby od soukromých dárců, což je údajně jediný způsob, jak se mohou dostat k prostředkům na své fungování.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

22.10.2017 04:49 Dauhá - Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách se věnuje i katarská…

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama