V Sýrii probíhají zločiny průmyslových rozměrů? Vývoj je hrozivý, zní z Británie

Nejenže má Asadův syrský režim na svědomí nejhorší státem organizované masové vraždění, k němuž prozatím v současném století došlo, ale zdá se, že se po sobě snaží zamést alespoň část stop ve víře, že mu to jednoho dne - až válka skončí - pomůže vyhnout se odpovědnosti. Tvrdí to editorial britského serveru The Guardian. Prestižní deník v něm zdůrazňuje, že toto cynické jednání nesmí slavit úspěch.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Věznice Sajdnája (Sýrie): Amnesty International zjistila, že jen ve věznici Sajdnája bylo popraveno na 13 000 odpůrců syrského režimu.

Nejhorší místo na zemi

Místem, kde lze tento poslední hrozivý vývoj nejlépe vidět, je podle britského serveru vojenská věznice na předměstí Damašku, nechvalně známé detenční centrum Sajdnaja, kde tisíce odpůrců prezidenta Bašára Asada zahynuly v důsledku mučení, strádání, oběšení a hromadných poprav. Bývalý vězeň, na jehož výpověď se odvolává letošní zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International, popsal zařízení jako "nejhorší místo na zemi", připomíná editorial.   

Představitelé amerického ministerstva zahraničí pak nedávno oznámili, že ve věznici došlo k vybudování krematoria, která může být využito k likvidaci těl obětí Asadova režimu, poukazuje The Guardian. Konstatuje, že to by znemožnilo identifikaci mrtvých, lidé zmizí beze stopy, přičemž jejich rodiny budou po ve stále více případech do nekonečna pátrat po pohřešovaných.   

Pokud se mezinárodní vyšetřovatelé někdy do Sajdnaje dostanou, budou podle prestižního deníku bojovat s nedostatkem důkazů. "Zničte ostatky a nikdo vás nikdy neusvědčí - v něco takového režim doufá," vysvětluje editorial.

Syrská noční můra tak pokračuje a konec již šest let trvající války proti civilistům není v dohledu, navzdory dalším diplomatickým jednáním a mlhavým návrhům na vytvoření bezpečných zón, uvádí The Guardian. Dodává, že země se stala krvavou lázní bezmezné krutosti, jejíž pachatelé nemají stud a necítí zábrany, jelikož věří, že se mohou spolehnout na svou beztrestnost.

"Syrská vláda okamžitě popřela, že by se něco takového v Sajdnaje dělo, stejně jako odmítla závěry únorové zprávy Amnesty International nazvané Lidská jatka," pokračuje liberální server. Připomíná, že informace o stavbě a provozu krematoria jsou podle Asadova režimu jen "novým hollywoodským příběhem odtrženým od reality", byť USA na základě analýzy satelitních snímků trvají na tom, že v místě nové krematorium skutečně vyrostlo.   

Bez spravedlnosti nezavládne mír

Mohlo by se zdát paradoxní, že Asadova diktatura jde tak daleko a zakrývá stopy po masakrech, které páchá, zamýšlí se editorial. Podotýká, že když syrský režim bombardoval civilní oblasti barelovými náložemi, jeho armáda se za pomoci obléhací taktiky snažila vyhladovět celé oblasti či odpalovala rakety Grad na města, aby ztrestala jejich obyvatelstvo za volání po svobodě, s maskováním své odpovědnosti se příliš neobtěžoval.

Terorizování vlastního obyvatelstva je nicméně starým zvykem Asadovské dynastie, která si od roku 2011 pouze počíná zcela bezohledně a využívá plnou sílu svého vojenského arzenálu, v čemž ji stále více podporuje Rusko a Írán, konstatuje The Guardian. Dodává, že mezinárodní justice se zatím ohledně Sýrie projevuje zcela bezzubě, v neposlední řadě i kvůli ruským a čínským vetům v OSN.

To však neznamená, že bude takto paralyzovaná věčně, tvrdí  britský deník. Připomíná, že loni v prosinci Valné shromáždění OSN vytvořilo zvláštní vyšetřovací mechanismus a minulý týden pak německý prokurátor začal vyslýchat bývalé syrské vězně v trestní kauze systematického mučení ze strany syrských vojenských zpravodajských služeb.   

"Používání krematoria by naznačovalo zločiny průmyslových rozměrů. Pálení těl bylo taktikou nasazenou v Bosně v polovině 90. let," připomíná editorial. Doplňuje, že trvalo dlouhé roky vypátrat a potrestat viníky, ale podařilo se to.

Bez podobné spravedlnosti v Sýrii nikdy nezavládne mír, domnívá se prestižní server. Nikdo by proto podle něj neměl před tamními zločiny zavírat oči.

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí Fatah vyzvalo k protestům proti návštěvě Pence v Izraeli

16.12.2017 16:49 Ramalláh - Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse dnes vyzvalo Palestince, aby…

V Iráku byly objeveny dva masové hroby obětí IS

16.12.2017 15:58 Bagdád - Na severu Iráku byly nalezeny dva masové hroby se zhruba 90 těly obětí radikálů z…

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama