Blízkým východem duní válečné bubny. Neskončí to dobře, varuje vlivný deník

Minulost je minulostí a zůstává na nás, zda se z ní poučíme, či nikoliv. Konstatuje to editorial serveru The Guardian v souvislosti s "chvástavým" americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který podle prestižního deníku nevypadá, že by se znepokojoval zkušeností z uplynulých let a jeho cílem je psát historii prostřednictvím chybné politiky v globálním měřítku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Armáda Saudské Arábie

Jasný důvod k válce

Trump míchá jíž tak rozvířenou blízkovýchodní politiku, a to nikoliv zlehka, ale s bezohlednou razancí, kritizuje liberální server. Připomíná, že Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) v pondělí přerušily styky s bohatým státem Perského zálivu, Katarem, který spolu s Íránem - úhlavním saúdským rivalem - drží největší zásoby zemního plynu na světě.

Blokáda se snaží odříznout Katar od zbytku světa, pozemní hranice byly uzavřeny, došlo k zákazu přeletu katarských letadel a zastavení lodních linek, poukazuje The Guardian. Dodává, že podmínky pro uvolnění blokády jsou absurdní, včetně požadavku zrušení Al-Džazíry, televizní stanice propagující myšlenky arabského jara; katarským občanům navíc bylo přikázáno opustit příslušné země, což dohromady dle veškerých definic vytváří důvod k válce.

"Kde zní válečné bubny, světová supervelmoc většinou zabavuje paličky," konstatuje britský deník. Poukazuje, že Trump jednal jinak, tweetoval, že krok Saudské Arábie a SAE znamená začátek konce "hrůz terorismu" a izolaci Kataru podpořil. Tím, že se americký prezident jasně přiklonil na jednu stranu, ohrožuje bezpečnost více než 11 tisíc amerických a koaličních vojáků na základně al-Udeíd, z níž je vedena bitva proti Islámskému státu (IS), varuje editorial.

Trump se ocitl v situaci, kterou sice vyvolali hackeři, ale která přináší existenční obavy, přičemž je podle známého serveru znepokojivé, že Rijád a Abú Dhabí se k akci odhodlaly právě po jednání s šéfem Bílého domu, píše The Guardian. Doplňuje, že oba státy - podobně jako Egypt - věřily, že Trump jejich kroky schválí, což také prostřednictvím svého Twitteru učinil.

Saudská Arábie a SAE odmítají Katarem poskytovanou podporu Muslimskému bratrstvu, které považují za morální hrozbu pro arabské režimy; Dauhá navíc hostí členy Hamasu a Talibanu, byť s tichým souhlasem USA, které sice chtějí tyto skupiny izolovat, ale zároveň mají zájem s nimi jednat, vysvětluje prestižní deník. Dodává, že hněv vůči Kataru je tak silný, že odložil stranou i hluboké nepřátelství, když poslední informace hovoří o podpoře, kterou proizraelské think-tanky vyjadřují krokům obou arabských států.

Sektářská nenávist se stupňuje

Kořeny dnešního problému sahají do roku 1995, kdy otec současného katarského vládce odstranil od moci svého otce, který zastával prosaúdské postoje, přičemž Saudská Arábie a SAE vnímaly rodinný puč jako nebezpečný precedent pro vládnoucí dynastie v arabských zemích, konstatuje editorial. Podotýká, že Katar, spoléhajíc na zemní plyn, se rozhodl hrát vlastní hru, sblížil se s Íránem a jeho verze přísného islámu se navíc odlišuje od té saúdské, když umožňuje ženám řídit a chodit bez zahalení a cizincům pít alkohol.     

"Katar není liberální demokracie: je to absolutní monarchie odporně porušující pracovní právo," pokračuje The Guardian. Připomíná, že při stavbě nejznámějších míst v zemi zahynuly stovky dělníků z řad přistěhovalců, avšak arabské vládce pobuřuje především podpora, kterou Dauhá poskytla egyptským protestujícím proti Mubárakovu režimu a záštita islamistův Libyi po pádu Kaddáfího. V podpoře "arabské ulice" se Katar může opřít o Turecko, které nyní hodlá v zemi rozmístit své vojáky, uvádí britský deník.      

Rovnováha sil na Blízkém východě spočívá na sunnitských monarchiích v Perském zálivu, ose Katar-Turecko podporující politický islám a ši'ítském půlměsíci s centrem v Íránu, vysvětluje známý server. Podotýká, že mnoho regionálních konfliktů - v Libyi, Jemenu a Sýrii - jsou dnes jednoduše zástupné války mezi uvedenými aktéry a horkokrevné poznámky o boji s Teheránem, jaké učinil například saúdský korunní princ minulý měsíc, oheň pouze přiživují.

"Sektářská nenávist na bojišti přitvrzuje. Vražedný teroristický útok na parlament v Teheránu, z něhož Írán viní Rijád, byť se k němu přihlásil IS, přišel po krvavých střetech na východě Saudské Arábie mezi bezpečnostními složkami a ši'ítskými demonstranty," konstatuje The Guardian. Soudí, že Washington měl pro začátek budovat vazby se všemi stranami a mírnit napětí, ale Trump se rychle rozhodl, kdo jsou jeho přátelé.   

Toto přátelství ostatně přináší Trumpově rodině značný prospěch, především pak ženský podnikatelský fond Ivanky Trumpové obdržel od Saudské Arábie a SAE, tedy zemí které nepřijaly jediného syrského uprchlíka, příslib dotace ve výši 100 milionů dolarů, uvádí britský server. Shrnuje konstatováním, že Trump realizuje politiku v rozporu se zájmy USA a jeho pošetilé jednání zřejmě neskončí dobře.  

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina teroristů napadla Rusy na východě Sýrie, v bitvě padli čtyři vojáci

27.05.2018 11:55 Damašek/Moskva - V provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie byli zabiti čtyři ruští vojáci. S…

Katar zakázal v zemi výrobky ze zemí, které ho bojkotují

27.05.2018 11:16 Katar - Katar zakázal ve své zemi veškeré zboží, které pochází ze Saúdské Arábie, Spojených…

Izrael ostřeloval Pásmo Gazy, zemřeli dva Palestinci

27.05.2018 10:11 Gaza - Izraelská armáda v noci na dnešek zabila dva lidi v palestinském Pásmu Gazy. S odvoláním na…

Izraelský voják zraněný u Ramalláhu zemřel, útočník na něj shodil obrovský…

27.05.2018 08:13 Jeruzalém - Izraelský voják zraněný při čtvrteční razii nedaleko Ramalláhu na okupovaném Západním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama