Turecko se postavilo za Katar: Blokáda země je rozsudek trestu smrti, spustil Erdogan

Ankara/Dauhá - Turecký prezident Tayyip Erdogan dnes odsoudil izolaci Kataru jako "nehumánní a proti islámským hodnotám". Na stranu Kataru se přidalo také Maroko, která do země pošle potravinové dodávky.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan

"Nad Katarem byl vynesen rozsudek trestu smrti," prohlásil v projevu před členy jeho vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Dále řekl, že metody použité proti tomuto státu Perského zálivu ze strany Saúdské Arábie a jejích sousedních spojenců jsou nepřijatelné.

Turecko se připojilo k zemím, které vyzvaly k ukončení krize a do Bahrajnu vyslaly zásilky potravin. Ankara také přislíbila v Kataru posílit svou vojenskou posádku, která tam působí od dohody z roku 2014.

Před současnou krizí Katar dovážel 80 procent potravin ze sousedních zemí. Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týden přerušily diplomatické a obchodní styky s Katarem, včetně leteckého a námořního spojení, a to s obviněním, že Dauhá podporuje terorismus.

"Toto rozhodnutí bylo učiněno v souladu s islámskou naukou o solidaritě a vzájemné pomoci mezi muslimy, a to zejména během postního měsíce ramadánu," uvedlo v pondělním prohlášení marocké ministerstvo zahraničí. Ještě v neděli Maroko uvedlo, že ve sporu chce zůstat neutrální, a nabídlo, že zprostředkuje jednání mezi znesvářenými stranami.

Katarský ministr financí v pondělí oznámil, že Katar, který je v přepočtu na jednoho obyvatele nejbohatší zemí světa, má dostatek prostředků k překonání krize.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Palestinec na Západním břehu najel do čtyř Izraelců, dva zabil

16.03.2018 18:55 Aktualizováno Jeruzalém - Palestinský řidič na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes najel do čtyř mladých…

Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

16.03.2018 18:52 Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama