Americko-íránská válka na spadnutí? Bývalý agent CIA varuje

Americké prohlášení o údajných syrských plánech nasadit chemické zbraně má otestovat, jak daleko mohou Spojené státy zajít, aniž by Írán reagoval. Myslí si to bývalý agent CIA Philip Giraldi, který poskytl rozhovor ruskému serveru RT.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Donald Trump

Důkazy chybí

V daném případě by Spojené státy měly poskytnout důkaz, jelikož veškerá obvinění z údajného plánování chemického útoku se očividně zakládají na velmi spekulativním tvrzení, že vláda v Damašku je zodpovědná za předchozí údery, při nichž byly použity chemické zbraně, odpovídá Giraldi na otázku, co si myslí o tom, že americké ministerstvo zahraničí navzdory četným výzvám zatím nepředložilo žádný konkrétní důkaz pro tvrzení Bílého domu.

"Je zde podstatná debata o tom, zda se na tom (syrská) vláda podílela," pokračuje bývalý agent. Dodává, že ve skutečnosti mají větší motivaci k nasazení chemických zbraní povstalci, kteří navíc kontrolují oblasti, kde k útokům došlo.

Souhlasil by tedy Giraldi s ruskými obviněními, že Spojené státy jednoduše hledají záminku pro rozsáhlejší vojenskou akci proti Sýrii?

"Byl jsem šokován, když jsem četl tuto pasáž v poslední demarši americké vlády. Je prostě šokující prezentovat to způsobem, jaký zvolila americká vláda, která je v Sýrii nelegálně, ohrožuje legální syrskou vládu a legální spojence syrské vlády, Írán a Rusko," odpovídá někdejší pracovník CIA. Situace mu evokuje provokaci, která má ukázat, jak daleko mohou Američané v tomto zajít v naději, že dojde k nějaké reakci ze strany Íránu, která by případně mohla vést k americko-íránské válce, o kterou - dle názoru Giraldiho - současná administrativa ve Washigntonu usiluje.

Rusko americké pohrůžky Sýrii odsoudilo jako nepřijatelné a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval svůj americký protějšek, Rexe Tillersona, aby se vyhnul provokacím ohledně Sýrie, nicméně podle bývalého agenta problém spočívá v tom, že americké ministerstvo zahraničí o mnoha věcech v tomto ohledu nerozhoduje.

Velká záhada

"V USA jsou zprávy, že jak ministerstvo zahraničí, tak ministerstvo obrany zajisté nic nevěděly o tomto posledním komentáři z Bílého domu, že přijde tvrdá odveta a také o spojení Íránu a Ruska se syrskou vládou," poukazuje Giraldi. Dodává, že oba resorty věděly jen málo, pokud vůbec něco a tvrzení, že USA jednají a snaží se problém vyřešit diplomaticky, je rovněž lživé, jelikož neexistuje žádný důkaz o nějakém efektivním diplomatickém jednání.

Dále je zde podle někdejšího příslušníka CIA otázka motivu. Tvrdí, že syrská vláda nemá žádný motiv k použití chemických zbraní, jelikož ve válce vítězí i bez nich. "A jsou to rebelové, kdo má podstatný motiv k nasazení chemických zbraní," poukazuje Giraldi a očekává, že nyní, po prohlášení Bílého domu, se povstalci budou snažit nalézt způsob, jak použít chemické zbraně a vinit z toho syrskou vládu.

"Je to velká záhada, že?" odpovídá vysloužilý agent na dotaz, proč se o tomto nevede hlubší mezinárodní debata. Domnívá se, že v Evropě a Spojených státech pracují média a vlády "ruku v ruce". Média tak přijala v této otázce jistý výklad, podobně jako v případě ruských zásahů do voleb na Západě, deklaruje Giraldi.

"Skutečností je, že na tom nic nezmění," soudí bývalý pracovník CIA. Dodává, že pro média a západní vlády je použití chemických zbraní ze strany Asadova režimu faktem, ačkoliv nikdy nedošlo k předložení žádných důkazů.      

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecké nálety v Afrínu zabily devět lidí, civilisté prchají do úkrytů

20.01.2018 21:15 Ankara - Při dnešních náletech tureckých sil v severosyrském Afrínu zahynulo šest civilistů a tři…

Útok Turecka na Sýrii? Z Moskvy a Damašku přicházejí první reakce

20.01.2018 20:48 Aktualizováno Ankara/Moskva - Moskva vyjádřila obavy z turecké vojenské operaci v severosyrském Afrínu. Obě…

Turecko de facto zahájilo pozemní invazi do Sýrie. Jak zareagují USA?

20.01.2018 18:30 Aktualizováno Ankara - Turecko dnes na pozice milic YPG v severosyrské oblasti Afrín podniklo další nálety.…

Pence přiletěl do Káhiry, jednat bude o boji proti terorismu

20.01.2018 16:02 Káhira - Viceprezident USA Mike Pence dnes přiletěl do Káhiry, kde bude s egyptským prezidentem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama