Turecko se odvrací od NATO a Západu, uzavřelo dohodu s Ruskem

Turecko má v plánu zaplatit v přepočtu asi 2,5 milionu amerických dolarů za ruský nejpokročilejší systém protiraketové obrany. S odkazem na vysokého tureckého úředníka to píše agentura Bloomberg. Podle ní tento krok signalizuje, že se po 60 letech Ankara odvrací od Severoatlantické aliance a Západu a spíše se kloní k Moskvě.

Přidejte svůj názor 147 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)

Podle předběžné dohody by Turecko mělo v průběhu příštího roku dostat dvě protiletadlové baterie S-400 a další dvě by pak mělo vyrobit na vlastním území. Mluvčí ruské zbrojní společnosti Rosoboronexport OJSC řekl, že nemůže bezprostředně komentovat podrobnosti ohledně dohody s Tureckem.

Bloomberg připomíná, že této dohodě o systému protiraketové obrany předcházela snaha Turecka koupit podobný raketový obranný systém od státem řízené čínské společnosti, kvůli protestům a odsouzení ze strany NATO ale z obchodu sešlo. Firma totiž byla na sankčním seznamu Washingtonu kvůli údajnému prodeji raket Íránu. 

Turecko do NATO vstoupilo ještě v době studené války a od té doby hrálo klíčovou roli „nárazníkového státu sousedícího se Sovětským svazem". V uplynulých letech jsou však vztahy Ankary a dalších zemí aliance velmi napjaté a prezident Recep Tayyip Erdogan následuje „rozhodnější a nezávislejší" zahraniční politiku.

Napětí mezi Tureckem a Washingtonem se prohloubilo také kvůli americké podpoře kurdských bojovníků, které Ankara považuje za teroristy. Vztahům s Evropskou unií pak ublížil „autokratický obrat" Eddogana. Nedávno se Německo rozhodlo stáhnout svá vojska z Incirliku - hlavní základny NATO v Turecku. Berlín rozzlobilo, že německým zákonodárcům byla zamítnuta jejich plánovaná návštěva.

Dohoda s Ruskem „je jasným znamením, že Turecko je zklamáno Spojenými státy a Evropou,“ myslí si Konstantin Makienko, analytik moskevského think-tanku Centrum pro analýzu strategií a technologií. „Ale dokud nebude zaplacena záloha a sestava nezačne být vyráběna, nemůžeme si být jisti ničím.“

Ruský systém by neměl být kompatibilní s jinými obrannými systémy NATO, ale také by neměl podléhat aliancí uloženým omezením, která brání Turecku zavést podobné systémy na arménské hranici, pobřeží Egejského moře nebo řecké hranici, řekl nejmenovaný úředník. Ruská dohoda by umožnila Turecku nasazení systémů protiraketové obrany kdekoli v zemi, řekl činitel.

Podle úředníka je klíčovým aspektem transfer technologií a know-how. Turecko chce být totiž schopno vyrobit své vlastní pokročilé obranné systémy a ruská dohoda, podle které budou dvě baterie S-400 vyrobené v Turecku, slouží k naplnění tohoto cíle.

Obě strany podle něj teď dolaďují technické detaily a dokončení projektu by mohlo trvat jeden rok. Jedna baterie může být k dispozici dříve, pokud se Rusko rozhodne ji odvést z jiné země, tvrdí. Střely ale k prodeji připraveny zatím nejsou a Rusko je bude muset vyrobit před dodáním baterie.

Systém S-400 je určen k likvidaci moderních i pokročilých prostředků vzdušného napadení jako jsou taktické a strategické bombardéry, taktické balistické střely a balistické rakety středního dosahu, hyperzvukové vzdušné cíle, ale i letadla včasné výstrahy. Vysoký stupeň automatizace umožnil výrazně snížit obslužný personál.

S-400 je jediný systém, který je schopen selektivně pracovat až se čtyřmi různými typy raket, které mají rozdílnou startovací hmotnost a dálkový dosah, čímž dokáže vytvořit vrstvenou obranu. Jedná se o 40N6 extrémně dlouhého dosahu, 48N6 dlouhého dosahu a střelu 9M96 středního doletu. Každá ze střel má jiné schopnosti.

Vstupte do diskuze (147)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci dobyli město Afrín. Kurdové utekli se staženým ohonem, jásá Erdogan

18.03.2018 12:34 Aktualizováno Ankara/Damašek - Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín.…

Sýrie už oficiálně neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje.…

18.03.2018 12:23 Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta…

Izraelská armáda zničila komplex tunelů z Pásma Gazy

18.03.2018 11:45 Gaza - Izraelská armáda zničila dva tunely budované z palestinského Pásma Gazy do Izraele.…

Přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma? Ambasador poslal tajný vzkaz,…

18.03.2018 10:04 Jeruzalém/Praha - Izraelská televize Channel 10 tvrdí, že Česká republika začala zjišťovat možnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama