Jak vypadá sebevražedný útok IS ze vzduchu a ze země? Podívejte se na unikání záběry

Rakka – Islámský stát na začátku tohoto týdne spáchal sebevražedný útok v Rakce, které bylo de facto hlavním městem džihádistů v Sýrii. Zajímavé je, že útok zachytily nejen kamery, ale ze vzduchu jej zaznamenal také dron. Je proto možné porovnat, jak takový útok vlastně vypadá, píše server deníku The Washington Post.

Přidejte svůj názor

Islámský stát (ISIS)

K útoku došlo v úterý ve východní čtvrti v oblasti Raqqa, kde bojují Američany podporované syrské demokratické síly, které se snaží města zmocnit. Ze vzduchu jej zachytil dron a snímky z něj se vzápětí objevily na internetu.

Ve čtvrtek pak zpravodajská stanice Kuridstan24 zveřejnila video se stejným útokem. Snímek zachycuje bílé auto, ve kterém byla umístěna bomba, které následně před kameramanem vybuchne.

Jak píše The Washington Post, není jasné, kolik vojáků bylo při útoku zraněno nebo zabito. Takové útoky jsou ale základní taktikou bojovníků IS a jednou z hlavních příčit velkého počtu obětí v Iráku a Sýrii.

V tomto případě byl útok proveden pancéřovaným vozidlem naloženým výbušninami. V autě seděl nejen řidič, ale i bojovník vyzbrojený kulometem, kterého je možné vidět na střeše. Server cituje Huga Kaamana, výzkumníka specializovaného na vozidla IS, která používají improvizovaná výbušná zařízení. Ten poukazuje na to, že střelec na střeše měl pravděpodobně potlačit jakýkoliv odpor, se kterým by se vozidlo mohlo setkat.

Ryan Dillon, mluvčí koalice vedené USA v Iráku a Sýrii, uvedl, že po dvou měsících těžkých bojů, kdy se koalicí podporovaní bojovníci přibližovali ze tří směrů, drží syrské demokratické síly 45 procent města.

Zatímco Pentagon uvádí, že síly zaznamenávají pokrok každým dnem, Islámský stát změnil Rakku v bojiště plné nástrah, čímž se snaží zajistit, aby síly podporovaná USA zaplatily za každou nohu, která vkročí do města, píše server. 

Na rozdíl od iráckých jednotek, kteří vyčistily Mosul za pomoci desítek tisíc vojáků a rezerv, mají syrské demokratické síly výrazně menší počet bojovníků a méně těžkého vybavení, jako jsou obrněné vozy a tanky. I proto jim dobývání města trvá déle.

Rakka je však mnohem menší než Mosul a pentagonští úředníci říkají, že jsou optimističtí a že bitva skončí výrazně rychleji než za devět měsíců – právě tak dlouho trvalo vyčistění iráckého Mosulu. Ačkoli bojovníci s podporou USA utrpěli v Rakce těžké ztráty, humanitární skupiny tvrdí, že hlavní zátěž nesou civilisté. Nápor útoků USA, dělostřelectva a útoky Islámského státu zabily a vyhnaly tisíce civilistů, uvedla OSN. Další desítky tisíc zůstávají uvězněny ve městě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad vylučuje spolupráci se zeměmi, které pomáhají teroristům. Ocenil Rusko

20.08.2017 18:45 Damašek - V Damašku dnes zemřelo šest lidí při útoku na vstupní bránu areálu, kde se koná…

Začala bitva o irácké město Tall Afar. Utekli do něj islamisté s rodinami

20.08.2017 15:18 Aktualizováno Bagdád - Irák dnes oznámil zahájení operace s cílem osvobodit město Tall Afar, které je jednou z…

U iráckých břehů se srazily lodě, zahynuli nejméně čtyři lidé

20.08.2017 08:41 Bagdád - Při srážce irácké lodi s jiným plavidlem zahynuli nejméně čtyři lidé a několik dalších…

Egypt a Jordánsko tlačí na USA, mají udělat víc pro mír v Palestině

20.08.2017 08:34 Káhira - Ministři zahraničí Egypta, Jordánska a Palestiny se shodli na tom, že by USA měly zvýšit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama