IS expanduje? Vůdci džihádistů už si posílají peníze do další země, do oka jim padl další region

I přes mohutné údery amerických, iráckých a syrských sil na takzvaný chalífát Islámského státu, nové důkazy naznačují, že džihádisté zůstávají „významnou hrozbou" jak na Středním východě, tak po celém světě.

Přidejte svůj názor

Abu Mosa, tiskový mluvčí IS

Nové důkazy předložené experty Radě bezpečnosti OSN ukazují, že IS je stále nebezpečnou a schopnou militantní organizací – a to navzdory nedávným těžkým ztrátám v Sýrii a v Iráku. Čtyřiadvacetistránková zpráva, o které ve čtvrtek diskutovaly členské státy, odhaluje, že v Mosulu probíhá tuhý odpor IS. A to i přesto, že irácké město bylo v červenci prohlášeno za osvobozené iráckými koaličními sílami podporovanými USA.

Tuhý boj ze strany bojovníků IS podle nich naznačuje, že vedení a struktura IS „se ještě úplně nerozpadly“ a skupina proto zůstává „významnou vojenskou hrozbou“. Organizace navíc také dokáže úspěšně upravovat či stavět drony za účelem špionáže i bombardování.

A i když je finanční situace skupiny je stále nejistá, IS stále hromadí finanční prostředky plynoucí z ropy, vybírání daní a okrádání místních obyvatel na území, které podléhají kontrole I. Zároveň jim také plynou poměrně nenápadné ale velké zisky od příznivců v zahraničí. Podle zprávy pak tyto peníze slouží k „motivování a podporování" mezinárodních teroristických útoků.

Zvláštní hrozbu pak podle materiálu, ze kterého cituje server The Independent, představují zahraničí bojovníci, kteří se teď vracejí do zemí původu. Podle odborníků jsou to zejména radikalizované děti a mládež, kteří vyžadují „zvláštní pozornost a strategii, která je v souladu s právní ochranou poskytovanou nezletilým osobám".

Kromě Sýrie a Iráku je pravděpodobné, že se nejvyšší zástupci organizace pokusí rozšířit své působení do jihovýchodní Asie, například na Filipíny, které v současné době vojáci bojují proti islamistům, kteří ve městě Marawi zabili už asi 700 lidí. Vedoucí představitelé IS už také poslali peníze na místa, kde skupina zatím nemá pobočky, aby se připravili na případnou porážku v Iráku a Sýrii, cituje zpráva OSN zdroje z nejmenovaného státu.

IS a Al-Kajda tak podle zprávy stále představují významnou hrozbu v Jemenu. Poukazuje na to, že na Blízkém východě došlo v polední době k 30 neúspěšným pokusům o atentát, které měli na svědomí radikálové z Jemenu. Sítě Al-Káidy pak zůstávají silné na Arabském poloostrově a ve východní i západní Africe, dodává zpráva.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurdská krize nahlodává vztahy Irák-USA. Tillerson se příliš vměšuje,…

23.10.2017 16:11 Aktualizováno Bagdád/Moskva - Spor mezi Kurdy a Bagdádem vyhrotilo zářijové referendum, v němž se Kurdové…

Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké…

23.10.2017 00:01 NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly…

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

22.10.2017 04:49 Dauhá - Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách se věnuje i katarská…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama