Libanonská armáda zahájila ofenzivu proti IS, do boje vyrazil i Hizballáh

Bejrút/Damašek - Libanonská armáda dnes zahájila ofenzivu proti Islámskému státu (IS). Soustřeďuje se na oblast na severovýchodě země u hranice se Sýrií, kde se údajně ukrývají stovky džihádistů. Do bojů rázněji vstoupil i Hizballáh.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sýrie

Libanonští vojáci na islamisty útočí raketami, dělostřeleckou palbou a z vrtulníků u vesnice Rás Baalbek. Podle agentury Reuters je to poslední část libanonsko-syrské hranice, která je pod kontrolou povstalců.

Šíitské hnutí Hizballáh, které podporuje Írán a které je v Libanonu vládní stranou, zase dnes sdělilo, že se na hranici se Sýrií zapojilo do operace společně se syrskou armádou proti IS. Tato operace se odehrává na syrském území.

Podle televize Hizballáhu bojovníci této organizace sestoupili ze syrského území z kopců k neoficiálním hraničním přechodům, jež IS dosud používal. Hizballáh už v minulosti oznámil, že hodlá skoncovat s teroristy, kteří ohrožují libanonskou hranici. Agentura AP oznámila, že se kolem poledne členové IS včetně jejich velitele postupujícím oddílům Hizballáhu vzdali.

O operaci na libanonské straně hranice se televizní stanice Hizballáhu nezmínila. Libanonská armáda oznámila, že svou operaci nekoordinuje s Hizballáhem ani se syrskou armádou. Podobné sdělení by bylo v Libanonu citlivou záležitostí, připomíná agentura Reuters. Washington, který je spojencem Libanonu, totiž řadí Hizballáh k teroristickým skupinám.

Libanonský generál Alí Kansu dnešní boje označil ze "nejobtížnější bitvu, jakou dosud libanonská armáda vedla proti teroristickým skupinám". V oblasti je podle něj asi 600 bojovníků IS, o nichž generál hovořil jako o 600 sebevražedných bojovnících. Operaci sleduje z ministerstva obrany také libanonský prezident Michel Aún, který se telefonicky spojil s veliteli na bojišti.

Sýrské vládní síly podporované íránskými milicemi a ruským letectvem obsadily letos většinu území v centrální provincii Homs, která byla dosud v rukou IS. Většinu provincie ovšem tvoří poušť. Nyní armáda vede ofenzívu směrem k městu Dajr az-Zaur, který je s Rakkou posledním opěrným bodem IS v Sýrii. Bojovníci IS mají pod kontrolou takřka celou provincii Dajr az-Zaur, k níž na východě přiléhá Irák. 

Před dobytím je Rakka, kterou již z poloviny obsadily jednotky arabsko-kurdské koalice (SDF), kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

Ze Sýrie kvůli bojům od roku 2011 odešlo na pět milionů lidí. Většina z nich zůstala v okolních zemích, v Libanonu jsou jich více než dva miliony.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování zločinů Izraele? Palestina podala žádost u soudu v Haagu

22.05.2018 13:04 Haag - Palestinský ministr zahraničí podal dnes u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC)…

Belgický džihádista dostal v Iráku trest smrti, na videích hrozil Západu…

22.05.2018 11:44 Bagdád - Irácký soud dnes vynesl trest smrti nad belgickým členem teroristické skupiny Islámský…

Jemenští rebelové odpálili rakety na město Marib. Pět mrtvých, 18 zraněných

22.05.2018 08:30 Saná - Šíitští povstalci dnes v Jemenu při raketovém útoku na město Marib zabili pět lidí a zranili…

USA pokračují v katastrofální politice? Expert si nebere servítky

22.05.2018 00:01 NÁZOR - Výsledek iráckých parlamentních voleb potvrzuje, že američtí politici a americká média…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama