Začala bitva o irácké město Tall Afar. Utekli do něj islamisté s rodinami

Bagdád - Irák dnes oznámil zahájení operace s cílem osvobodit město Tall Afar, které je jednou z posledních bašt Islámského státu (IS) v zemi. Do Tall Afaru prchli džihádisté poté, co byli poraženi v bitvě o Mosul.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Irák

Irácký premiér Hajdar Abádí informoval o začátku ofenzivy v televizním projevu. "Říkám členům Islámského státu, že nemají jinou možnost než se vzdát. Jinak budou zabiti," prohlásil.

Několik hodin před jeho vystoupením irácké letectvo na město shodilo letáky s výzvami k opatrnosti. "Připravte se, bitva začíná a vítězství se blíží," stálo na nich.

Irácká armáda odpoledne oznámila, že vojsko dnes dobylo pět vesnic východně od města. Odhaduje se, že uvnitř a v blízkosti Tall Afaru je 10.000 až 50.000 civilistů. Od dubna z města, v němž v minulosti žilo 200.000 lidí, podle OSN uprchlo 49.000 osob. Kvůli bojům o Mosul je v táborech v severním Iráku a jinde rozptýlen téměř milion lidí.

Irácká armáda odhaduje, že je ve městě na 2000 členů IS. Vojsko počítá s tím, že je čeká tvrdý boj, i když tajné služby uvádějí, že mnoho bojovníků IS je vyčerpáno mnohaměsíčními boji a bombardováním a že IS má problémy se zásobováním. "Rozvědky hlásí, že zbylí bojovníci jsou převážně Arabové z jiných zemí se svými rodinami, a to znamená, že budou bojovat až do konce," sdělil irácký plukovník Karím Lamí. Sdělil také, že většina ulic v Tall Afaru je široká, což umožní nasazení tanků a obrněných vozů.

Generál Jeffrey Harrigian z mezinárodní koalice, která pomáhá irácké armádě leteckými údery na IS, řekl, že koaliční letadla budou postupující iráckou armádu pravidelně podporovat. V minulých čtrnácti dnech útočila koalice na asi 15 míst v blízkosti Tall Afaru.

Islámský stát dnes prostřednictvím své agentury Amak oznámil, že jeho lidé s úspěchem zaútočili na automobily šíitských milicí východě i západně od města.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump je jako Goebbels, zaútočil premiér na amerického prezidenta

24.09.2017 13:28 Teherán - Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání dnes přirovnal počínání amerického prezidenta…

Při útoku na konvoj NATO bylo zraněno pět civilistů

24.09.2017 11:44 Kábul - Dánský konvoj patřící k mezinárodní misi vedené v Afghánistánu Severoatlantickou aliancí se…

Jak by vypadal Irácký Kurdistán? Skoro jako Česko

24.09.2017 09:59 Irbíl/Praha - Autonomní irácký Kurdistán je od roku 2014 složen ze čtyř provincií na severu země -…

Další hrozba na obzoru? Írán vyzkoušel novou balistickou raketu

23.09.2017 20:31 Aktualizováno Teherán - Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama