Co se chystá na Blízkém východě? Pozor na červené linie, říká expert

NÁZOR - S osmi veřejnými návštěvami Kremlu za posledních pět let je izraelský premiér Benjamin Netanjahu častým hostem v Moskvě, poukazuje Seth Frantzman, expert na mezinárodní vztahy působící v Interdisciplinárním centru Herzlija.V komentáři pro server Moscow Times analyzoval nadcházející středeční jednání Netanjahua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči, jehož tématem má být Sýrie a Blízký východ, přičemž ho zasadil do kontextu těsných vztahů mezi Ruskem a Izraelem.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Izraelská armáda

Putin coby spolehlivější partner

Jednu z hlavních obav Netanjahua vyvolává poslední příměří v jižní Sýrii, které v červenci dojednaly Spojené státy, Rusko a Jordánsko, soudí odborník. Dodává, že Izrael chce rovněž vyjádřit své znepokojení ohledně íránského angažmá v Sýrii a Libanonu a rostoucí síly Hizballáhu.

"Je to již něco přes 25 let co Rusko a Izrael obnovily vztahy poté, co se zhroutily po šestidenní válce," připomíná Frantzman. Podotýká, že vztahy mezi oběma zeměmi nebyly nikdy lepší, než jsou za prezidentství Putina a premiérství Netanjahua, který cítil, že během osmi let vlády Baracka Obamy se snižuje americká podpora v klíčových otázkách - včetně íránského jaderného programu - a Putina považoval za spolehlivějšího partnera.   

Na jednání Netanjahua s Putinem je vždy v popředí otázka Sýrie, uvádí expert. Připomíná, že podle sdělení Kremlu při letošním setkání 10. května Netanjahu pogratuloval ruskému prezidentovi k výročí sovětského vítězství nad nacismem v druhé světové válce a následně s ním debatoval o vzájemné spolupráci a situaci ohledně mírového urovnání blízkovýchodního konfliktu a syrské krize.

Na rozdíl od Spojených států, které jsou klíčovým vojenským podporovatelem Izraele a zemí, s níž má Izrael vřelé vzájemné vztahy, je jeho poměr k Rusku založen na pragmatismu, vysvětluje Frantzman. Konstatuje, že ruský vliv na Blízkém východě roste a země je zásadním podporovatelem vlády Bašára Asada v Damašku, zatímco Izrael po roce 2011, kdy vypukla syrská válka a především po rozšíření bojů na Golanské výšiny, zužují obavy z chaosu v Sýrii, který by eventuálně mohl vést k vypuknutí války na severu jeho teritoria.   

"Hlavní izraelské obavy se soustředí na vztah mezi Hizballáhem v Libanonu a Damaškem," domnívá se odborník. Zdůrazňuje, že Hizballáh je klíčový spojenec Asadova režimu a jeho jednotky bojují v Sýrii, přičemž hnutí je zároveň úzce napojeno na Írán a z této země dostává většinu svých těžkých zbraní, včetně raket v odhadovaném počtu 150 tisíc kusů.

Pozor na červené linie

Dne 17. srpna tak generál izraelského letectva Amir Eshel oznámil, že Izrael v posledních pěti letech zasáhl nejméně stokrát konvoje se zbraněmi Hizballáhu, poukazuje Frantzman. Dodává, že když v září 2015 odletěl Netanjahu v doprovodu náčelníka generálního štábu generála Gadi Eizenkot a šéfa vojenské rozvědky do Moskvy, snažil se vytvořit kanál pro deeskalaci konfliktu v jižní Sýrii, kde by na sebe nenarážel izraelský a ruský vojenský personál, zatímco izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman při jednání se svým ruským protějškem Sergejem Šoigu a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem letos v dubnu zase zopakoval nesouhlas své země s tím, aby v blízkosti Golanských výšin operovaly íránské jednotky či Hizballáh.     

Moskva sice bere izraelské bezpečnostní starosti vážně, ale pro Natanjahua je nutné otázku zdůraznit v osobním rozhovoru, domnívá se expert. Doplňuje, že byť Izrael chápe rusko-syrské spojenectví, doufá také, že Moskva povzbudí Damašek, aby se odstřihl od Teheránu a sektářských milic, včetně Hizballáhu.

"Oslabený syrský režim poskytl zahraničním silám přílišný vliv a Izrael se obává, že Írán usiluje o dominanci v regionu skrze mocenský koridor táhnoucí se přes jeho spojence v Bagdádu přes Damašek do Bejrútu," vysvětluje Frantzman. Deklaruje, že toto ohrožuje i Rusko, jelikož moc Íránu vede k radikalizaci sunnitů a růstu džihádistických skupin páchajících útoky na ruském území.   

Izrael považuje Hizballáh za bezohlednou teroristickou organizaci zodpovědnou za podporu bombových útoků v Bulharsku, Argentině i jinde, navíc má v paměti válku z roku 2006, kdy na sever izraelského území dopadaly tisíce raket, a proto chce podle odborníka, aby Moskva věděla, kde leží červená linie, jejíž překročení by mohlo způsobit další válku. Jednou z těchto linií je přítomnost Hizballáhu či íránských jednotek na syrské straně Golanských výšin, zatímco druhou je zřejmě dislokace íránské vojenské techniky v Libanonu ve formě stálých základen, píše Frantzman s odkazem na nedávné obvinění vůči Íránu, který dle izraelských tvrzení údajně v severní Sýrii postavil továrnu na rakety.

Rusko je v Sýrii klíčovým hráčem, připouští expert. Závěrem konstatuje, že pokud by Asadův režim spoléhal více na Moskvu a méně na Teherán, Izrael by vnímal příměří v jižní Sýrii či pozvolné vítězství Damašku nad povstalci jako menší hrozbu.  

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování zločinů Izraele? Palestina podala žádost u soudu v Haagu

22.05.2018 13:04 Haag - Palestinský ministr zahraničí podal dnes u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC)…

Belgický džihádista dostal v Iráku trest smrti, na videích hrozil Západu…

22.05.2018 11:44 Bagdád - Irácký soud dnes vynesl trest smrti nad belgickým členem teroristické skupiny Islámský…

Jemenští rebelové odpálili rakety na město Marib. Pět mrtvých, 18 zraněných

22.05.2018 08:30 Saná - Šíitští povstalci dnes v Jemenu při raketovém útoku na město Marib zabili pět lidí a zranili…

USA pokračují v katastrofální politice? Expert si nebere servítky

22.05.2018 00:01 NÁZOR - Výsledek iráckých parlamentních voleb potvrzuje, že američtí politici a americká média…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama