Stop zvěrstvům v Sýrii? Youtube maže videa, aktivisté se bouří

New York - Internetový kanál Youtube maže videa, která propagují násilí a extremismus ve válkou zmítané Sýrii. Podle mnohých je však taková postup chybný, Youtube jím maže dokumentaci zvěrstev a případné důkazy páchání válečných zločinů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sýrie

Ve snaze vyčistit svou platformu od extremistické propagandy se internetový kanál Youtube rozhodl odstranit tisíce videí, která nějakým způsobem dokumentují a prezentují zvěrstva páchaná ve válkou zmítané Sýrii. Podle právníků a pozorovatelů pak ale může být obtížné stíhat některé válečné zločince. 

"Když začal konflikt v Sýrii, nezávislá média selhala a Syřané se rozhodli využít kanál Youtube k tomu, aby informovali o válečném dění v zemi," říká Chris Woods pro deník The New York Times. Woods je ředitelem organizace Airwars, která monitoruje letecké útoky v Sýrii a jejich účinky na obyvatelstvo. "Před očima nám teď mizí historie této strašné války," říká k iniciativě kanálu Yotube. 

Ten v posledních týdnech smazal tisíce videí. Zavedl totiž novou technologii, která automaticky označuje videa, jež nevyhovují podmínkám kanálu. Některá videa kvůli stížnostem Youtube na web navrátil. V minulosti přitom Youtube spoléhal na princip nahlašování potenciálně škodlivého obsahu ze strany uživatelů. 

Nová technologie má za cíl identifikovat zejména videa extremistických skupin, jako je Islámský stát, ale i jejich sympatizantů. V ohrožení jsou ale i všechna videa, která dokumentují, co se skutečně v Sýrii děje. 

"V Sýrii operuje asi 200 občanských iniciativ," říká Keith Hiatt, viceprezident organizace Benetech, která poskytuje nástroje ke kontrole dodržování lidských práv. "Některé riskují životy svých členů, někteří lidé riskují život při pořízení dokumentů, které poukazují na zvěrstva a porušování lidských práv," dodává. Pokud je prý bude Youtube mazat, riskuje, že svět přijde o cenné informace. 

Některé organizace sice svá videa zkopírují a uloží, novináři a malé skupiny však v zemi často nemají potřebná vybavení a spoléhají pouze na Yutube. Jednou ze skupin, která se snaží tyto dokumenty a informace uchovat, je Mezinárodní mechanismus pro nestrannost a nezávislost (IIIM) při OSN. Podle Hiatta můžou takové dokumenty být i důkazním materiálem, který viníky usvědčí z páchání válečných zločinů. 

Od roku 2014 už Youtube smazal na 6 tisíc videí z válkou zmítané Sýrie.

"Asi před měsícem jsme zaznamenali útok proti všem našim kanálům - anglickému, kurdskému i arabskému," říká Talal Kharrat z IIIM. Náš arabský kanál má nejvíc odběratelů a byl kompletně smazán," stěžuje si. 

Běžnou praxí je, že Youtube nejprve upozorní na porušení podmínek serveru a následně příslušný kanál zablokuje. "Mezi varováním a zablokováním účtu je velmi krátká doba," říká Woods z organizace Airwars. Tři videa, která Youtube smazal Airwars, dokumentovala letecký pohled na nálety, který vypustil americký Pentagon. 

Kharrat uvádí případ, kdy jeho video bylo označeno za "šířící násilí". Video zachycovalo boj mezi bojovníky ze strany syrské vlády a opozičními skupinami. Podobnou zkušenost má také Eliot Higgins, který založil investigativní server Bellingcat. 

Mluvčí Youtube uvedla, že technologie odhalující a blokující násilná videa extremistů bude s časem zdokonalovaná. Pokud Youtube smaže video, které podle podmínek smazané být nemělo, chybu napraví a video znovu nahraje. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Atentátník na palestinského premiéra zemřel po přestřelce při zatýkání

22.03.2018 13:53 Aktualizováno Gaza - Muž podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha byl dnes…

Irák kvůli vazbám na IS vězní tisíce lidí, tempo poprav strmě roste

21.03.2018 10:50 Bagdád - Irácké úřady zadržely nebo uvěznily nejméně 19.000 lidí obviněných z vazeb na Islámský…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama