Turecko definitivně zakázalo evoluční teorii

Teorie evoluce patří k běžné součástí školní výuky, jmenovitě biologii. Jedná se o jeden ze základu všeobecného vzdělání ve světě. A většina škola se těchto osnov drží. Turecko se však nyní rozhodlo, že se pustí do něčeho neobvyklého. Evoluci ve školách vyučovat nebude.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Turecko, ilustrační foto

O plánech turecké vlády zakázat výuku evoluční teorie vás server EuroZprávy.cz informoval již dříve. Nyní je ale rozhodnuto, a ačkoliv se změny tureckého studijního plánu v oblasti vědy převedou v realitu až v roce 2019, do škol se dostanou už příští měsíc.

Zatímco vláda toto vnímá jako základ pro vzdělávací systém založený na jednoduchých hodnotách, mnoho lidí to vnímá jako známku náboženského ovlivňování.

Dříve v letošním roce bylo zjištěno, že nové osnovy pro turecký vzdělávací systém nezmiňují slovo „evoluce“. To přimělo různé skupiny, aby se ozvaly, například Ecology and Evolutionary Biology Society. Brání vědu jako reálnou disciplínu.

Alpaslan Durmus z tureckého úřadu pro vzdělávání od té doby na stránkách úřadu ujasnil specifické změny národního primárního a druhotného vzdělávání. Jednou z těchto změn je právě odstranění tématu „Původ života a evoluce“.

„Vyřadili jsme kontroverzní témata z osnov studentů, kteří nemohou pochopit specifické vědecké pozadí problému,“ prohlásil Durmus. Tato výuka se prý do osnov dostane v pozdějších ročnících,. Ministr školství Ismet Yilmaz s Durmusovými důvody souhlasil. „Je to teorie, která vyžaduje větší filosofické porozumění, než děti ve škole mají.“

V září si tedy děti v devátém ročníku, tedy především čtrnáctileté děti budou číst ve zcela nových přírodovědeckých učebnicích, ve kterých evoluce nebude vůbec zmíněna.

Tyto změny vyprovokovaly bouři debat nejen v Turecku, ale po celém světě. Lidé tyto změny porovnávají s různými snahami odstranit toto „kontroverzní“ téma z osnov amerických škol. Ještě poměrně nedávno aktivisté chtěli teorii nahradit takzvaným Inteligentním Designem, který učí to, že Bůh stvořil život takový, jaký je.

Turečtí rodiče a akademikové mezitím vyjádřili obavy. Když se děti nebudou učit něco tak zásadního, jako důvod a způsob vzniku života na Zemi, mohlo by to negativně ovlivnit budoucí generace vědců. A ne v dobrém smyslu.

„Bojím se, ale doufám, že se toto změní v době, kdy se moje vnoučata dostanou do školy,“ prohlásil chemický inženýr v důchodu Emel Ishakoglu pro NPR. „Jinak budou naše děti hodně znevýhodněné oproti dětech v dalších zemích.“

Lidé se bojí, že jde o politickou záležitost. Ač je Turecko zemí s většinou muslimů, jedná se o sekulární stát. Jedním z hlavních důvodů je vliv zakladatel Turecké republiky Mustava Kemal Atatürk, který republiku založil přibližně před sto lety.

Nicméně mnoho změn v osnovách v posledních letech zredukovalo množství času, kdy se děti učí o Atarürkovi, spolu se změnami náboženské výuky. Některé předměty jsou na bázi dobrovolnosti.

Tyto změny jsou popsány jako „zjednodušení“ osnov. Některé skupiny je však vnímají jako znamení přicházející politické změny, které by mohly přinést posílení různým náboženským skupinám, které se ve státě nacházejí. Pro některé je to znamení rozpadajícího sekularismu.

Turecká politická a náboženská kultura ovlivnila vyučování evoluce a inkluzi kreacionismu v osnovách po celá desetiletí. Díky tomu se současná změna nezdá tak náhlá. Ještě není jisté, jak na změny budou reagovat učitelé a jak budou reagovat studenti.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co skrývá Velká pyramida? Vědec rozebral pozadí mimořádného objevu

19.11.2017 00:01 NÁZOR - Indiana Jones je považován za asi nejznámějšího lovce pokladů, který v klobouku a s bičem…

Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků.…

Palestina vyhrožuje přerušením kontaktu s USA

18.11.2017 21:42 Jeruzalém/Washington - Palestina přeruší veškerou komunikaci se Spojenými státy, pokud bude…

Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

18.11.2017 13:54 Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama