Zničení Islámského státu? Turecko o konec války nestojí

Ankara - Islámský stát ještě není poražený, ale experti se domnívají, že k tomu není daleko. Nejasné jsou plány armády Spojených států. Můžeme jen odhadovat, proč a na jak dlouho zůstanou v Sýrii. Raymond Thomas, velitel zvláštních operací, se domnívá, že USA budou chtít podpořit syrské demokratické síly v boji proti terorismu a cílem bude nejspíš i vytvoření autonomního kurdského státu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ženy kurdského původu bojují v armádě proti Islámskému státu.

Ačkoliv je ještě brzo na plánování poválečného uspořádání, jako pravděpodobná možnost se jeví syrsko-kurdská autonomie na severu země. Turecko sice formálně souhlasí se vznikem nového státu, nelze však opomenout, že má skrytou agendu. Země vytvořená pro kurdský národ by mohla výrazně ovlivnit vládu v Ankaře, už jen kvůli vazbám mezi syrskými a tureckými Kurdy. Kurdská dělnická strana (KDS) představuje nezanedbatelnou politickou sílu.

Prezident Erdogan by tak mohl udělat vše pro to, aby izoloval nově vzniklý stát, pokud se mu nepodaří zmařit plány na jeho vznik. Pravděpodobně by pevně střežil hranice a pokusil se o hospodářskou blokádu. Pokud s novým státním celkem bude mít problémy i Sýrie a připojí se k tureckému bojkotu, pak by země Kurdů byla už od počátku ve špatné ekonomické situaci.

Jenom patronát Spojených států by nestačil, blokáda by znamenala uzavření obchodních cest a propojení s globálním trhem. Rostla by závislost regionu na podpoře USA, čímž se zbrzdí jakýkoliv vývoj a udržitelný rozvoj v oblasti . Jedná se tak o nejhorší scénář, který by se zde odehrával.

V lepším případě by ale zafungovalo propojení se syrskou vládou a spolupráce s Rojavou. Kurdové ze severní Sýrie by dostali volný průchod federální Sýrií, přístup na větší domácí trh a do sousedních zemí a spojení s globální ekonomikou prostřednictvím přístavů na syrské západním pobřeží. To by přispělo celkově i rychlejšímu zotavení válkou postižené Rojavy, která by v budoucnu nesla úlohu ekonomického centra v zemi - a to i za předpokladu, že Turecko bude nadále izolovat od svých hranic nový kurdský stát.

Rojava je region v severní a severovýchodní Sýrii obydlený převážně Kurdy, funguje nezávisle na centrální vládě. Bude tak důležitým diplomatickým mostem mezi Sýrií a potenciální novou kurdskou autonomií. Jen v roce 2016 měla údajně Rojava představovat až 55 procen HDP celé země. Silné ekonomické centrum v Rojavě by sebrala Ankaře přední postavení v oblasti mezinárodního obchodu na Blízkém východě.

Kurdská autonomie by mohla vzniknout na jižní hranici s Tureckem, což představuje pro Ankarou jisté ztráty. Panuje podezření, že zde mají některé tajné vojenské základny, a nová upevněná vláda, která bude chráněná Spojenými státy, by mohla odhalit nejedno turecké tajemství. Nemluvě o tom, že početná kurdská menšina v Turecku by mohla začít usilovat o vlastní územní právo.

Odborníci se domnívají, že Turecko z nestabilní Sýrie těží a nemá žádné využití pro zotavenou Rojavu. Zpráva Evropské komise uvedla, že současná válka nejen zbrzdila, ale dokonce vrátila vývoj země o 40 let nazpátek a bez pomoci se po skončení bojů nedostanou zpátky na nohy. A nestane se tak během zítřka, ale bude se jednat o dlouhodobý proces.

Jenže právě nestabilita Sýrie a všeobecně panující strach je paradoxně pro turecké hospodářství i politiku výhodou. Přinejhorším by se vláda prezidenta Erdogana snížila k tomu, že bude brzdit zotavení regionu tím, že vytvoří skupinu tajných agentů, kteří budou podněcovat násilí. To by ovšem mohlo vážně zhoršit vztahy Turecka se západem.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiérem Libanonu má být opět Harírí, ve volbách přitom paběrkoval

24.05.2018 12:58 Bejrút - Více než polovina libanonských poslanců nominovala na nového premiéra sunnitského politika…

Izrael plánuje dalších 2500 bytů v osadách, ministra rozzlobil cynický…

24.05.2018 12:53 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v židovských osadách na okupovaném…

Při noční razii na Západním břehu byl těžce zraněn Izraelec

24.05.2018 11:42 Jeruzalém - Člen izraelské speciální jednotky byl vážně zraněn při noční razii v uprchlickém táboře…

Při náletu zemřelo 12 spojenců syrské vlády, tvrdí SOHR. USA o útoku neví

24.05.2018 10:38 Damašek - Nejméně 12 členů jednotek bojujících na straně syrské vlády přišlo v noci na dnešek o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama