IS útočil na Sinaji: Ozbrojenci nastražili bomby, pak stříleli ze samopalů. 18 mrtvých

Aríš - Islamisté dnes zaútočili na policejní konvoj na severu Sinajského poloostrova. Zahynulo 18 egyptských policistů a dalších sedm osob utrpělo zranění. K atentátu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor

Islámský stát

Radikálové z IS na silnici asi 30 kilometrů na západ od severosinajského města Aríš umístili několik náloží. Jejich exploze zasáhly čtyři obrněná policejní vozidla a další vůz bezpečnostních složek. Ozbrojenci pak začali na policejní konvoj střílet ze samopalů. Agentuře AP to sdělili příslušníci egyptských bezpečnostních složek, kteří si nepřáli být jmenováni, jelikož neměli povolení hovořit s novináři.

Egyptské ministerstvo vnitra následně útok na policejní konvoj potvrdilo, neupřesnilo ale bilanci mrtvých. Vláda v prohlášení uvedla, že je odhodlaná dále bojovat proti radikálům.

Útok odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Heather Nauertová prohlásila, že "Spojené státy budou nadále stát při Egyptě v jeho boji proti teroristické hrozbě".

Zřejmě jde o nejtragičtější útok na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji od července, kdy při atentátu radikálů u hraničního přechodu mezi Egyptem a Pásmem Gazy zahynulo 23 vojáků. Tento útok si vyžádal nejvíce obětí na životech za poslední dva roky.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako reprezentant islamistického Muslimského bratrstva.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

MZV ČR dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje bezpečnostní situaci v Egyptě. Po nedávných událostech v Hurghádě, při kterých zemřela i jedna česká občanka, MZV ČR doporučuje českým občanům cestujícím do rudomořských či středomořských letovisek, aby se při jakémkoliv opuštění hotelového rezortu, kde jsou ubytováni, vyhýbali rekreaci na veřejných anebo běžné veřejnosti přístupných plážích a aby v obecné rovině dbali pokynů delegátů cestovních kanceláří.

MZV výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda vyhnala islamistické radikály z Búkamálu

19.11.2017 15:00 Dajr az-Zaur (Sýrie) - Syrská armáda se svými spojenci dnes znovu vyhnala islamistické radikály z…

Izraelského premiéra čeká kvůli podezření z korupce další výslech

19.11.2017 10:04 Jeruzalém - Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua má dnes opět vyslechnout policie v…

Co skrývá Velká pyramida? Vědec rozebral pozadí mimořádného objevu

19.11.2017 00:01 NÁZOR - Indiana Jones je považován za asi nejznámějšího lovce pokladů, který v klobouku a s bičem…

Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama