IS útočil na Sinaji: Ozbrojenci nastražili bomby, pak stříleli ze samopalů. 18 mrtvých

Aríš - Islamisté dnes zaútočili na policejní konvoj na severu Sinajského poloostrova. Zahynulo 18 egyptských policistů a dalších sedm osob utrpělo zranění. K atentátu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor

Islámský stát

Radikálové z IS na silnici asi 30 kilometrů na západ od severosinajského města Aríš umístili několik náloží. Jejich exploze zasáhly čtyři obrněná policejní vozidla a další vůz bezpečnostních složek. Ozbrojenci pak začali na policejní konvoj střílet ze samopalů. Agentuře AP to sdělili příslušníci egyptských bezpečnostních složek, kteří si nepřáli být jmenováni, jelikož neměli povolení hovořit s novináři.

Egyptské ministerstvo vnitra následně útok na policejní konvoj potvrdilo, neupřesnilo ale bilanci mrtvých. Vláda v prohlášení uvedla, že je odhodlaná dále bojovat proti radikálům.

Útok odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Heather Nauertová prohlásila, že "Spojené státy budou nadále stát při Egyptě v jeho boji proti teroristické hrozbě".

Zřejmě jde o nejtragičtější útok na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji od července, kdy při atentátu radikálů u hraničního přechodu mezi Egyptem a Pásmem Gazy zahynulo 23 vojáků. Tento útok si vyžádal nejvíce obětí na životech za poslední dva roky.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako reprezentant islamistického Muslimského bratrstva.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

MZV ČR dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje bezpečnostní situaci v Egyptě. Po nedávných událostech v Hurghádě, při kterých zemřela i jedna česká občanka, MZV ČR doporučuje českým občanům cestujícím do rudomořských či středomořských letovisek, aby se při jakémkoliv opuštění hotelového rezortu, kde jsou ubytováni, vyhýbali rekreaci na veřejných anebo běžné veřejnosti přístupných plážích a aby v obecné rovině dbali pokynů delegátů cestovních kanceláří.

MZV výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké sankce Hizballáh neohrozí, podporovatele ochrání stát, říká…

25.05.2018 20:17 Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho…

Země budou dále jednat o jaderné dohodě s Íránem

25.05.2018 17:32 Vídeň - Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku…

Bojkot Izraele? Židovský stát tlačí na EU, aby zastavila financování hnutí…

25.05.2018 16:26 Jeruzalém/Brusel - Izrael dnes vyzval Evropskou unii, aby přestala financovat zhruba desítku…

Irácké stíhačky zaútočily na IS v Sýrii, cílem bylo skladiště výbušnin

25.05.2018 13:21 Bagdád - Irácké letectvo útočilo na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama