Islámskému státu prchají bojovníci, chtějí zpět domů

Damašek - Jak Islámský stát ztrácí na síle, ukazuje se, že jen kvůli ideologii mu bojovníci věrni nezůstanou. Desítky bývalých džihádistů utíká přes turecké hranice zpět domů, uvedla hraniční stráž. Mnohem větší počet, odhadově ve stovkách, se k tomu však teprve chystá.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bojovníci Islámského státu.

Turecká hranice je pro dezertéry nejjednodušší cestou do Evropy či severní Afriky. Není to však levná záležitost, podle informací The Guardian zaplatili čtyři Saudoarabové přes 2 tisíce dolarů každý, aby je pašeráci převezli přes hranice. Exodus bojovníků zvolna započal již minulý rok, kdy bylo jasné, že Islámský stát prohrává. V poslední době však roste počet extrémistů, kteří se snaží opustit Sýrii i s rodinami.

Podle bezpečnostní služby to může představovat jistý problém. Většina džihádistů utíká s vidinou prohrané války, řada z nich je však stále krajně radikální a jsou zde jen malé šance na zpětné integrování do většinové společnosti. Ti, kteří se domů ještě nevrátili, si u hranic zakládají osady či komunity, které z velké části ovládají přívrženci al-Kájdy.

Mnozí však tvrdí, že už bojovat nechtějí a z extrémistických táborů odcházejí. Na vlastní pěst se pak snaží dostat do Turecka. Podle hraniční stráže se nejčastěji jedná o občany Saudské Arábie, ale taky Evropany, Maročany či Egypťany. Problém je i s tím, jak se k nim postaví jejich mateřská země.

Francouzští představitelé neoficiálně prohlašují, že by radši, kdyby jejich občané bojující za IS padli na bojišti, než aby se vraceli domů. Neplánují jim ani pomoci s překročením hranic. A ostatní evropské země jim v tichosti přikyvují.

Dezertéři představují dobrý zdroj informací pro bezpečnostní tajné služby jako je MI6 nebo CIA, kteří se snaží sledovat stopy terorismu, ale dovnitř skupiny se nedá dostat. Představují velmi pevně semknutou komunitu a o zprávy se nechtějí dělit. Mnozí jsou ochotní vyměnit znalosti o plánech za bezpečný návrat domů. To jim však nemůže být umožněno, protože chycení bývalí džihádisté většinou končí ve vězení.

Abu Saad ze Saudské Arábie, který se k IS přidal v roce 2012, řekl, že neplánuje návrat do země, pokud to bude znamenat vězení. Kdyby stát připravil nějaký rehabilitační program, pak možná. Abu Saad taky dodává, že původně přišel do země s cílem bojovat za Syřany, jenže brzo na to se jeho spolubojovníci začali přidávat k IS. "Bylo to toxické. Jeden se tak rozhodl a ostatní ovlivnil," tvrdí Saad, který momentálně žije v jedné komunitě mimo území ovládané Islámským státem.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co chystají Trump s Putinem v Sýrii? Expert prozradil víc

20.11.2017 00:01 NÁZOR - Neformální schůzka prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina u příležitosti nedávného…

Izraelský prezident neomilostnil vojáka, který zabil zraněného

19.11.2017 20:25 Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin odmítl udělit milost izraelskému vojákovi Eloru…

Izrael a Saúdská Arábie vzájemně udržují skryté kontakty

19.11.2017 20:03 Jeruzalém - Izrael a Saúdská Arábie udržují kvůli možné íránské hrozbě skryté kontakty. Dnes to v…

Syrská armáda vyhnala islamistické radikály z Búkamálu

19.11.2017 15:00 Dajr az-Zaur (Sýrie) - Syrská armáda se svými spojenci dnes znovu vyhnala islamistické radikály z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama